Учителя Дънов и още малко езотерика

За разговори, други теми или просто да побъбрим...
Публикувай отговор
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Учителя Дънов и още малко езотерика

Мнение от calico »

брех, темичката потънала :lol:

ще сложа тук в спойлер един мателриал от ФБ. То е компилация от различни интервюта с Елеазар Хараш.
Елеазар Хараш е ученик на Учителя Дънов, има доста негови лекции и интервюта на сайта "Портал 12" Интервюира го Борислав Борисов от той същия Портал 12.
Спойлер
Покажи
Борислав Борисов: Кой си ти, Който говориш тези неща?...
Елеазар: ....имам право от Учителя да го кажа: АЗ СЪМ ТАЙНАТА НАУКА...НО ЗНАМ, ЧЕ ТУЙ ПАК НЕ Е МОЕ. И ЗНАМ, ЧЕ ТОЙ МИ Е ПОЗВОЛИЛ ДА ГО КАЖА, ЗАЩОТО ТОВА Е ТОЙ. И ЗНАМ, ЧЕ МЕНЕ МЕ НЯМА, И ТЕЗ, КОИТО МЕ ТЪРСЯТ, НЯМА ДА МЕ НАМЕРЯТ...ИЗВЪН ВЪПРОСИТЕ СА ТЕЗИ НЕЩА. И НЯМА ДА ИМА ДЪЛБОК ОТГОВОР ПО ТОЗИ ВЪПРОС...
ЖИВОТЪТ В БОГА Е НАД ВСИЧКИ ПРАВИЛНИ НЕЩА.
Елеазар Хараш, 14.12.2018 г.
Лекциите започнаха, когато Бог намери път в мен и оттогава аз винаги вървя към Него, към Неговата дълбочина, а Той стана тих приятел на моето съзнание. Когато видях Несътворените очи на Бога, аз видях в тях своя вечен път и го оцених. Сега аз живея само за да служа на светлината, без да се интересувам от мнението на света. Аз вече не търся Бога; преди Го търсех, а сега Го живея. Той стана моят Път, защото ми даде съкровено знание за Себе Си и чрез него аз познах Светостта на Светлината.
За да намериш Бога, трябва да заслужиш Бог да те намери.Е. Хараш
https://portal12.bg/…/eleazar-harash-dv ... v-istinata

ИНТЕРВЮТО
за в-к “Черно Море” бр. 168; Събота 19.07.2003г.
с Елеазар Хараш:
**Повече от 30 години живееш с Учението на Бялото братство. Какво получи и с какво се раздели през това време?
– Трудно е да се обясни, особено накратко. Човек, следвайки Учението на Беинса Дуно, върви по пътя на Любовта, Мъдростта, Истината. Следва ги. Любовта ти дава живот, Мъдростта – светлина, Истината те дарява със свобода. Затова Учението е универсално и това е нашата свещена троица – Любов, Мъдрост, Истина. Отнема недостатъците, слабостите. В това учение не можеш да мразиш, да критикуваш, да завиждаш, да боледуваш. Нямаш проблеми. Имаш задачи. Дава нещо универсално, което не се обяснява, а се чувства.
Дава възможност да познаеш онази част от себе си, онази пълнота в живота, която е изгубена още в рая. Изгонени от рая – изгнание означава изгубената пълнота и Учението я връща. Но трябва да се отдадеш
много
искрено, предано.
**Поставят ли се някакви забрани, особени правила за живота на учениците?
– Всеки е свободен да следва своя път. Но никога не бива да допускаме омраза и критичност към другите и към себе си. Казано е: не съдете. Защото, ако критикуваме, ние съдим Бога в човека. Но такова поведение не е проява на пасивност или примирение с грешките. Ти виждаш нещата, забелязваш ги, но не си ти, който да ги осъжда.

Злото не ни е враг. То е скритото лице на Бога. Затова има такъв закон – обичайте враговете си. Заобичаме ли злото, ние ще го победим. Това не означава подкрепяне на неправдата, правене на злини, оневиняване на престъпниците. Това значи да обичаш онази скрита в човека разумност, която някога ще се прояви. А че някои хора в момента са на такава степен от развитието си, показва, че пътят им е по-бавен. Те ще изстрадат по грешките си, ще изживеят нещо, което да ги изведе към разумността им.
Всичко е в човека – и раят, и адът.
Има само 3 забранени професии, посочени от Учителя. Те са кръчмар, ловец и касапин. Който убива, прави връзка с духа на животното, чийто живот отнема. Който опива хора, също си пише и ще си плати. Това са дълбоки неща.
**Как се насочи към Бялото братство?
– Всеки, който жадува за Истината, търси я, страда за нея, иска я като част от себе си. Така стига до Учението. В този случай може да си нетърпелив.
Не да чакаш да видиш Бог след смъртта, а сега и тук. Щом почувстваш такава необходимост, в един момент натрупаната енергия избухва в теб и тръгваш по истински път, който обхваща всичко разумно в себе си. И като казвам, че Учението отнема слабостите, означава, че се научаваш да живееш в Любовта. В божествената, а не в човешката. Такъв човек вече няма слабости. В нея ти проявяваш Бог, вече си на друго духовно ниво, в измерението на Бога.
**Какво казваш на хората, които не познават, не следват Учението?
– Не може да им се говори направо за дълбинните неща. Съветвам ги
поне да бъдат разумни
и благородни в постъпките си и доколкото могат,
да поддържат положителна мисъл.
Повечето вървят по дългия, бавния път. Ще минат хиляди години, докато се приближат до Бога. Посветили се на всекидневните страсти и желания, те губят. Защото обикновеното погребва съкровеното. Методът на обикновения живот, да го наречем така, независимо от пост, богатства, е такъв. Казах,
БОГ Е ВЪВ ВСЕКИ, но с начина си на живот мнозина не му дават място..
Гордостта, Его-то ги води. А това ги прави още по-уязвими, накърними. Всеки е свободен да избира пътя.
**Какво е състоянието на Бялото братство сега?
– В България учениците са пръснати на много групи в различни градове. Може би вече са към 100 000. А по света има групи в повече от 40 държави. На моите лекции идват братя и сестри от Европа, от Америка. Но не това е важно. Учението не може да бъде масово, както любовта към Истината не може да бъде повсеместна. Хората си обичат всекидневните грижи и смятат, че те са по-важни. Но как може нещо да се поставя преди Бога?
В Учението е важна голямата Любов към Истината. Тогава идва и божествената реализация в човека.
Но това няма нищо общо с успеха в живота,
както повечето го разбират. Защото успех,
който не е живот в Духа,
е погребение. Това всъщност е неуспех, но
хората не го знаят.
**Необходим ли е непременно водач, гуру, за да се следва Учението на Беинса Дуно?
– Твоята любов към Истината е твоят водач. Когато я имаш, ще се появи и твоят учител. Дали ще те ръководи вътрешно, или външно, зависи от теб.
Повечето хора не са подготвени да го срещнат вътрешно. Защото във всекиго говорят много гласове – от астралния свят, мъртви, напреднали или не, изостанали души, демони. Важното е дали с теб разговаря велико същество.
Разумният човек, постигнал Мъдростта,
контактува с мъдри гласове. Значи гласовете говорят
според степента на развитие на човека.
Те се възприемат различно –
по време на сън
или като предчувствия, внушения.
Учението обяснява всичко. И най-вече,
кое е същественото. Но нищо не се натрапва. Разбират страдалите за истинската Любов, не човешката. Може би това вече се разбра. И постепенно се стига до истинския храм –
твоята Душа.
Ти си запалена свещ.
Започваш да мислиш дълбоко,
да приемаш нещата винаги с тона на Любовта. Постигаш дълбок покой, в който яд, завист, ненавист, каквито и да било отрицателни чувства, изчезват, грешни постъпки – също.
Следвайки Учението, ти ставаш като
океан.
Ако хвърлиш камък в огромната вода,
тя ще го погълне, той ще изчезне.
А ако го хвърлиш в локва? Мътната вода ще се заплиска, ще стане още по-кална. Така е с всеки човек. Ако си плитък, ще обръщаш внимание на дребното и всекидневното, ще се засягаш от постъпките и думите на другите, ще робуваш на недостатъците си.
А ако си дълбоко мислещ?
Тогава нищо не ще те накърнява, не ще страдаш от обичайните страсти и тревоги. Учението те прави напълно свободен човек. Но не се израства бързо, иска се голямо търпение. Така се влюби в Истината, че да станеш слънце. Ние я носим, защото сме деца на Бога. И затова целият свят е нашето семейство. Да не поставяме граници, да не делим хората, защото, ако го правим, сами себе си ограничаваме. Но такова отношение проявяват отделни групи или отделни хора, които се развиват.
Обществото като цялост не се развива.
Развитието може да се прояви в отделен индивид. Тези, които
могат да страдат за Истината,
напредват.
Другите
ще почакат други условия,
други раси,
други времена.

А които живеят в Любовта, Мъдростта, Истината, сега дават начало на шестата раса, която се подготвя. Това е като зора преди пълния изгрев на истинското човешко братство.
Брат и сестра означава Дух и Душа в най-чистия смисъл. Затова живей по Божествените закони сега. Учителят е оставил хиляди лекции, третиращи абсолютно всички въпроси. Те са обяснени толкова дълбоко и проникновено, колкото никой друг преди него не е правил. Няма въпрос от битието, който Беинса Дуно да не е обожествил.
Това е Истината за всичко.

**А въпросите около магиите, чудесата, тайнствата, които все търсим в нелекото ни съвремие?
– Нека всичко съобразяваме с чистотата на постъпките си. Можеш да правиш всичко, но
воден от чисти стремежи.
Какво е магия?
Молитвата е магия, бяла. Това е да изпратиш чиста, мощна енергия към някого, за да помогнеш. Разстоянието няма значение, няма значение и това дали човекът е в друг свят. Но сега думата магия носи друго значение от това, което е имала
в Древния Египет. Тогава тя е означавала
Истина.
Там науката и религията са били свещени.
После, попадайки в слабохарактерни хора,
знанието се видоизменя.
И всеки човек, който има слабости,
е практически омагьосан от слабостите си. Причината винаги е вътрешна.
А ако човек е изчистен в помислите и постъпките си чрез стремежа си към Истината - кой може да му направи магия. Това е практична Божественост, нещо като свещенодействие. Колко точно е казано!
А чудесата?
Според нашата, а и според най-висшата мярка има само едно-единствено чудо в света. Това е твоят Истински живот, съкровеният.
По-голямо чудо от това да живееш
в Любовта, Мъдростта, Истината,
не може да се срещне.
- Какво да кажа за моето представяне?
Кой в мен да се представи?…
Не държа на подобни неща.
Статията е публикувана във в-к “Черно Море” бр. 168; Събота 19.07.2003г.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7292
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 742 пъти
Получил благодарност: 1357 пъти

Re: Учителя Дънов и още малко езотерика

Мнение от ljuboznatelna »

Учителят Петър Дънов за лъжата:

1. "Лъжата сама по себе си винаги носи лоши последствия. Щом лъжете, вие се свързвате с всички отрицателни сили в природата, които ще изсмучат соковете на живота ви. Всяко нещо, придобито с лъжа, изчезва. Страшни са последствията на лъжата! Говорете винаги Истината, за да не загубите вярата си. Не затваряйте пътя на Любовта и Светлината в себе си."

2. "Това, което опропастява човешкия живот, е лъжата. Цялото богатство на света да ви дават, пазете се от лъжата. Пазете се даже от името й."

3. "Истината изключва всякаква лъжа — трябва да изключите лъжата от себе си, от душата си, абсолютно да изключите всяка лъжа! "Ами бялата лъжа?" Никаква бяла лъжа — абсолютно да изключите всяка лъжа, и бяла, и черна! В лъжата са заложени всички спънки, в нея са всички условия за нашето робство."

4. "Човек трябва да бъде смел, да се откаже от лъжата. Който не може да каже истината, по-добре да мълчи… Аз се отвращавам от хора, които лъжат. Всичко може да се прости на човека, но лъжата никога не се прощава. Като знаете това, пазете се от лъжата! Всички грехове и престъпления на човека могат да се простят, лъжата – никога. Тя е най-малкото зло, от което произтичат всички злини."

5. "Защо не трябва да се лъже? Защото при лъжата човек скъсва връзките си с Бога, с Христа, с напредналите същества и с това поставя пречка за своето духовно издигане. При лъжата се образува една астрална експлозия, понеже мисъл-формата на лъжата е в противоречие с истинския факт. И тази експлозия действа разрушително върху този, който е излъгал. При лъжата се изменя химическият състав на кръвта."
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Учителя Дънов и още малко езотерика

Мнение от calico »

Марче, благодаря ти :liubov:
ако знаеш колко само съм лъгала преди. И за дребни неща - що не съм отишла някъде, що не съм свършила нещо, що съм закъсняла, що не мога нещо да направя, и купища уж "благородни" лъжи......такива работи.
вече не лъжа, не мога. Понякога премълчавам, или отклонявам питане, но не и лъжа. Знаеш ли колко е лесно така, направо пее човек. Нооо... дълги години не беше така...
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8508
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 853 пъти
Получил благодарност: 657 пъти

Re: Учителя Дънов и още малко езотерика

Мнение от Shami »

За мен също беше полезно прочетеното.Аз трудно лъжа,не ми се отдава,а и не трябва както виждам.
Например,приятелка ако ме попита,дали изглежда добре облечена със нещо или прическата дали и отива,направо изстрелвам каквото си е.
Всички останали преди това са се изредили да и казват колко много и отива така,аз не мога така,казвам си каквото мисля.
И често са искали моето мнение,защото знаят,че няма да ги излъжа.Да ,ама не е приятно,после виждам разочарованието във техните очи,тогава се опитвам да смекча донякъде нещата,проклинам се даже,че така се изпускам.Друг случай,минавам по улицата и виждам едните съседи да си правят малка дървена оградка и веднага отсичам,че е крива.Те се изстрелват отвън на улицата,гледат и викат,че аз съм единствената която съм им казала ,минали са толкова хора,гледали са ,коментирали са,колко хубаво става и нищо повече.
Развалиха я хората и наново си я направиха и като се връщах пак ме спряха, да дам мнение ,та се и посмяхме.
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8508
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 853 пъти
Получил благодарност: 657 пъти

Re: Учителя Дънов и още малко езотерика

Мнение от Shami »

"При лъжата се изменя химическият състав на кръвта".
Ето това изречение ме хвърли във дълбок размисъл.Чувала го бях и преди,четох го даже накъде.Но не за лъжата,а за съдбата ставаше въпрос.
Ако ти прелеят чужда кръв,нещо ти се променя във съдбата, живота ти се променя.Започваш да живееш и част от живота на този човек от когото ти е прелята кръвта.На мене ми е преливана,като съм се родила още,източили са ми голяма част и са ми преляли наново друга кръв,чужда, защото съм била със несъвместима.Едва съм останала жива,при преливането съм лепнала и жълтеница от новата кръв.
И сега какво е станало със моята съдба. :hmmm: Ми, може и да не е от един човек прелята кръв.Чувала съм и при пресаждане на органи да се говори същото.Започваш да придобиваш усещанията на този човек от когото ти е даден орган.
Но, за лъжата,не знаех,че има чак такава голяма сила.
А ,че съм лъгала,да и на мен ми се е налагало,за голямо съжаление ,изобщо не съм съвсем праведна.Уж благородна лъжа,когато просто не можеш да кажеш истината ,заради отсрещния човек,за негово добро,поне така си мислиш и лъжеш или те помолят да излъжеш за нещо и това се е случвало. :snif:Трябва да се науча да се измъквам от такива ситуации,не носят нищо добро .
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7292
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 742 пъти
Получил благодарност: 1357 пъти

Re: Учителя Дънов и още малко езотерика

Мнение от ljuboznatelna »

На 27 декември 1944 г. от този свят си отива Петър Дънов.
🌓 Обичан или отричан от хората, той без съмнение оставя дълбока следа с думите си.
👇 Вижте десет безценни урока за живота от Петър Дънов, в които ще откриете по нещо и за себе си
http://newme.bg/articles/10-uroka-za-zh ... dQJAYHclp8

Търсете доброто в човека

Уви, всички сме устроени по-скоро "наопаки". Забелязваме и търсим повече недостатъците на другите. Истината е, че няма човек без негативни черти, важното е да се фокусираме върху доброто в околните и да го ценим.

Който обича - дава, който не обича - взима

За да се радвате на щастливи и хармонични взаимоотношения, не може само да давате и не може само да взимате. Балансът е да намерите хората, на които искате да дадете от сърцето си, и които на свой ред биха дали частица от себе си за вас.

Лошото се ражда първо в сърцето

За да стане един човек "лош", преди това той е допуснал злото да завладее сърцето му, после мислите, а накрая и действията му. Затова никога не допускайте лошото да се загнезди в сърцето ви, пазете го чисто.

Не се обграждайте с хора, които имат отрицателни мисли

Пазете средата си от всичко отрицателно, което може да повлияе на живота ви. На първо място - пазете се от негативни хора, такива, които таят отрицателни мисли в сърцата си и могат да ги предадат на вас. Само позитивните мисли ще ви помогнат да вървите напред и да сте добри.

Правете по едно добро всеки ден

Тук дори не става въпрос да правите нещо голямо и непосилно за вас. Напротив, правете по малко добро всеки ден - ще ви се възвърне първо на вас. Кажете добра дума на някого, утешете тъжен човек, дайте надежда на обезверения, дарете с усмивка околните. Ще забележите каква голяма разлика настъпва с тази малка стъпка в живота ви.

Ако сме нещастни, грешката е в нас

Нашето собствено щастие започва първо от нас, от сърцето и мислите ни. Първо трябва да намерим начин да сме щастливи сами със себе си, вместо да обвързваме щастието си с други хора. Ако нямаме това чувство в себе си, няма да го открием и в другите.

Ако всичките ни желания се осъществят, няма да сме по-щастливи

Щастието не е в това да получим всичко в живота, а в това да се радваме и да сме благодарни и за малкото, което имаме. Само тогава ще можем да сме истински щастливи и нищо няма да помрачава сърцето. Затова бъдете благодарни всеки ден.

Една любов не издържи ли на изпитанията в живота, не е истинска

Любовта не е до време или до първите трудности. Нямаме ли желание и воля да я съхраним въпреки всичко и всички, значи не сме обичали истински. Търсете винаги истинската любов - тази, заради която ще понесете всички изпитания, които животът поднася.

Докато всеки живее за себе си, не можем да имаме успех

Нещо, за което сякаш забравяме в днешно време. Вярно е, че всеки човек е отделна единица, но само когато мислим за другите и заедно с другите, можем да вървим напред. Забравете егоизма, помагайте винаги, когато можете и доколкото можете. Работете заедно с другите за по-добро утре за всички, не само за себе си.

Каквото човек мисли, това става

Никога не подценявайте силата на мислите си. Те могат да са най-мощното ви оръжие или най-големият ви враг. От вас зависи дали ще позволите на мислите ви да ви помогнат да вървите напред или ще ви дърпат силно назад. Работете да изтласкате всички негативни мисли далеч от ума и сърцето ви, направете място само за положителните. Променете нагласите си и ще промените живота си.
Аватар
маргото
Наркоман
Мнения: 10915
Регистриран на: Окт 24, '15, 22:43
Местоположение: Бяла Слатина
Дал благодарност: 170 пъти
Получил благодарност: 1322 пъти

Re: Учителя Дънов и още малко езотерика

Мнение от маргото »

Изображение
Аватар
маргото
Наркоман
Мнения: 10915
Регистриран на: Окт 24, '15, 22:43
Местоположение: Бяла Слатина
Дал благодарност: 170 пъти
Получил благодарност: 1322 пъти

Re: Учителя Дънов и още малко езотерика

Мнение от маргото »

Изображение
Аватар
маргото
Наркоман
Мнения: 10915
Регистриран на: Окт 24, '15, 22:43
Местоположение: Бяла Слатина
Дал благодарност: 170 пъти
Получил благодарност: 1322 пъти

Re: Учителя Дънов и още малко езотерика

Мнение от маргото »

Изображение
Аватар
маргото
Наркоман
Мнения: 10915
Регистриран на: Окт 24, '15, 22:43
Местоположение: Бяла Слатина
Дал благодарност: 170 пъти
Получил благодарност: 1322 пъти

Re: Учителя Дънов и още малко езотерика

Мнение от маргото »

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Разни и разнообразни теми”