От А до Я за любимите домати 2019

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Миша »

Краси Лазаров написа: Дек 30, '19, 17:20 ...............................................
300 гр. се разтварят в 12 л. вода след накисване се добавят още 6 л. вода,така че целият пакет за 20 лв. е за общо 18 л. вода. Възможно е в сухата маса да има и семена,защото са смлени цветове,листа и стъбла. Може пък от там да го захванем. :stiskam:
Краси, поръчала съм отново семена, надявам се догодина и старите корени да дадат годни семена, ще го захванем, все пак си е лайка :dovolen: Лошото е, че семената е добре да се засяват пресни, иначе трябва да минат студен период, за да се събудят, т. е. ако не поникнат веднага може да никнат чак на следващата година
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от ivanina »

Благодаря, Миша!
Разбирам, че зад чуждика нокдаун се крие био бомба с бърз туширащ ефект,
която смятам при мен да е чай от необработен сушен тютюн. :nod:
В разговор на тази тема с доста по- възрастен от нас приятел, той се спря на тютюна като средство против вредители
от времето когато хим. препарати не са били така навлезли в личните им градини.

Алис, тези два сорта ранни домати ще ги отглеждам саксийно на примък- отмък в оранжерията в най- благоприятните слънчеви дни на ранната пролет.
Тия домати съм ги имала преди три години, малки растения са и спокойно се гледат в саксия. Отчитам от него време за грешка това, че ги насях едновременно с останалите сортове, което почти обезсмисли присъствието им като настана общото зреене.
Декемврийската им сеитба ми обещава по- ранни зрели плодове от другите сортове, които смятам да насея на 21 януари.
Датата е съобразена с окончателното поникване на семената в първите дни на февруари и отброяването на 60- 65 дни до влизането им на постоянно място в оранжерията. От многогодишната практика стигнах до извода, че ако засадените растения в оранжерията са по- млади, по- късно ще влязат във фаза бутон и цъфтеж, което ще ги предпази от температурните стресове.
С правилната преценка на цъфтежа за по- благоприятно време, мисля че се увеличава шансът за опазване на завърза от изресяване. :hmmmmmm:

Ето и саксиените дребосъци с част от групата, преди три години.

Изображение

...а тук и насаме. Обичах ги, като малки дечица! :dovolen:

Изображение

Изображение
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 567 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от ivko69 »

alys написа: Дек 30, '19, 12:03
В АгроБио 300 г изсушен пиретрум е 20 лв. В найлонов чорап се слага от маргаритата, накисва се и се ползва след залез слънце, като важно било след 15 минути да се повтори.
Новата партида триходерма, която продават, щяла да съдържа 3 пъти повече от гъбата. Триходермите harzianum, veride и asperellum били от едно семейство и според тях нямало съществена разлика в действието им.
В Зелена пролет имат ограничен брой далматински пиретрум. При затопляне дори през януари можело да се закупи разсад. Гледали ги в саксия навън, завити. Поръчах 2 бр., когато може да се работи.
Алис,ти си свършила моята работа...Ми така е,като спинкам цял ден.... :lol: Благодаря ти за информацията...Както казва Краси,пакета със сушената маса е на по-изгодна цена..Ще се пробва...
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Краси Лазаров »

Моята идея е подобна на Иванина,ще засея след една седмица ниски сортове 8 растения за най-ранни. Ябълки на снега и др. до засаждането в оранжерията ще са в 2 л. саксии. Ще махна дъната и горната част на 8 бутилки от 10 л. така,че да стане цилиндър. Ще ги напълня с пръст от градината и в тях най-отгоре ща засадя саксиите с доматите в оранжерията. Така ще се развият по-бързо,защото почвата в шишетата ще е по-топла от почвата в лехите и постепенно ще пускат корени надълбоко в лехата. В оранжерията имам тухли от две акумулиращи печки ще сложа и два бидона с вода и 10 л. бутилки с вода плюс вътрешен найлон за задържане на топлината. За краен случай ще има духалка с автоматика. Знам че доматите се развиват най-добре в оранжерията след началото на май месец,затова другите растения ще ги засея по-късно,обаче друго си е като откъснеш свой домат през май. :stiskam:
Ето от тук взех идеята
Дон Домат
Кана кафе
Мнения: 612
Регистриран на: Фев 14, '17, 18:30
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 62 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Дон Домат »

Краси Лазаров написа: Дек 30, '19, 18:39 Моята идея е подобна на Иванина,ще засея след една седмица ниски сортове 8 растения за най-ранни...
Краси, много добра идея, но няма ли да ти заемат място за по "хубавите" сортове или ще ги махнеш после?
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6019
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2081 пъти
Получил благодарност: 1196 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от alys »

Ivanina, моите ранни Лабрадори миналата година бяха в кошчета, но ги пресадих в големи дупки в оранжерията. Изобщо не разбраха. ;) Според мене, няма нищо по-добро от това да са в земята. Може би в ПК оранжерия земята да се стопля по-бързо. Не съм сигурна обаче дали имаше смисъл от цялата олелия с кошчетата. Може би една идея по-рано дадоха плод от следващите лабрадори. Сега все още имам доста домати, вече са хлебни отвътре, но аз и такива си ги харесвам.
За пиретрума - моето желание е да имам живи маргарити и ако успея да ги захвана, ще пробвам размножаване чрез резници. То това е и желанието на всички тук, доколкото разбирам. Майка ми ми беше дала една купена маргаритка, вече не помня дали беше пуснала корени или си беше в саксия, но цяла зима си играхме - рязахме и бучкахме, после всичко засадих в градината. Много непретенциозно цвете. Но ми е трудно да опазя всички цветя, които не са студоуйстойчиви.
Последно промяна от alys на Дек 30, '19, 19:41, променено общо 1 път.
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Краси Лазаров »

Дон Домат написа: Дек 30, '19, 18:54
Краси Лазаров написа: Дек 30, '19, 18:39 Моята идея е подобна на Иванина,ще засея след една седмица ниски сортове 8 растения за най-ранни...
Краси, много добра идея, но няма ли да ти заемат място за по "хубавите" сортове или ще ги махнеш после?
Имам шест реда в оранжерията,един ще бъде с пипер,един с ниските домати в шишета,три реда ще са с високи домати и един ред който е в момента със спанак ще бъде за късни домати. Когато обера ниските домати ще засадя фасул нисък за зелен на тяхно място(опитах това тази година става есента идеален фасул). Така че ще оползотворя мястото,а домати се раждат много и място имам достатъчно. Високите домати също няма много да ги чакам само до пета китка,така хем по-рано ще узреят,хем ще са по-едри,хем жена ми ще прави по-малко консерви. :lol:
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6019
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2081 пъти
Получил благодарност: 1196 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от alys »

Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от ivanina »

Всички избягаха в новото време , а на мен сърце не ми дава да изляза и затворя зад себе си тази страница. :cry:
Дяволска стрелка, няма как да я спра... :stime:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Дон Домат
Кана кафе
Мнения: 612
Регистриран на: Фев 14, '17, 18:30
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 62 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Дон Домат »

Даа, добра година беше.
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”