Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

За разговори, други теми или просто да побъбрим...
Публикувай отговор
gospodinov

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от gospodinov »

Мария Николова написа: Дек 5, '18, 17:14 Динко, струва ми се, че това е огромна борса на телета. Място за кратко пребиваване и бърза смяна на партидите телета.
Мария, това е една от многото ферми за отглеждане животни за месо, не за мляко. Хиляди декари, пълни с телета, чакаши да се превърнат в пържоли.
libra
Наркоман
Мнения: 11646
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 94 пъти
Получил благодарност: 66 пъти

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от libra »

Все по-малко ми харесва да се намеква за мирогледа ми ,защото ям еди -какво си .Сори,но не се смятам за някакво зло .Жив и здрав да е Дънов .
За това ,ще оставя темата на вегетарианците да си наслаждават на себе си .
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3886
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 58 пъти
Получил благодарност: 288 пъти

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от scleri »

.

С уговорката че влизам в спор заради спорта. Без да влагам нищо лично, и се надявам никой да не се почувства засегнат от думите ми.

calico написа: Дек 5, '18, 16:28 Тук има подборка на известни вегетарианци, и техните размисли за това
Като започнем от Питагор, та през Леонардо да Винчи, та чак до Толстой, Бърнард Шоу, и Майстора

http://webstage.bg/zdrave/2574-znamenit ... tvoto.html

тааа, вегератиаанството не е мода от последните времена. Открай време човешкия дух е стигал до тези разбирания.
Първо - искам да попитам имате ли някакви конкретни доказателства за вегетарианството на Леонардо да Винчи например. Щото всеки може да твърди всичко.

Второ
- на всеки от изброените световни гении вегетарианци аз мога да изброя по десет световни гении всеядци.

Трето. - Според Петър Дънов / ако наистина го е казал той, а не някой суровоядец от негово име / - " Определено има промяна в мирогледа, когато човек спре да консумира месо. " Добре бе хора. Защо не въведат в затворите задължително вегетарианство. Ами и най-големия катил след двайсет години на принудително вегетарианство би трябвало така да си промени мирогледа че от затвора да излезе като една нова майка Тереза.

Мен ако питате, не вярвам да ме питате ама аз ще си го кажа, веганството, суровоядството, и онова дето ядат само умрели плодове, са крайности. Като всяка крайност те са по-скоро вредни отколкото полезни. Също така вредно би било и крайното месоядство. Интересно дали има такива хора дето се хранят само с месо? Не ми се вярва много, ама в тоя луд свят дето живеем нищо чудно и да има.

Хранете се разнообразно и здравословно. Имах една колежка, лека и пръст, дето казваше. То човек си усеща какво му иска душата. Каквото иска това и давайте. Ако не ви се яде месо не яжте. Щом не ви се яде значи организма ви в този момент няма нужда от месо. Обаче ако устата ви се пълни със слюнка само при мисълта за сочна вратна пържолка цвъртяща над разпалените в скарата дървени въглища, ами хапнете си. Не се измъчвайте с мисълта че изяждате нещо живо. Не ние сме създали живота такъв какъвто е.

Преди няколко години в Масачузетския технологичен институт / признат за най-доброто висше техническо училище в света / при връчването на дипломите поканили като почетен гост Бил Гейтс. Нищо че той самият има завършен само първи колежански курс. Поздравителното си слово към абсолвентите Гейтс започнал с едно много умно изречение. Не мога да го цитирам буквално но ще го предам по смисъл. Той казал - " Ако искате да успеете в живота трябва да приемете факта че той, живота, е несправедлив. Ако насочите всичките си сили и умения в борбата с тази несправедливост нищо няма да постигнете. Живота е такъв какъвто е. Той е движен от обективни природни, икономически, и обществени закони които може да не харесваме , но които не можем да променим. Те за това и се наричат обективни. Ние просто трябва да ги приемем такива каквито са, и да се опитваме върху тях, или въпреки тях да градим едно по-добро общество.
В тази връзка трябва да приемем че света е такъв благодарение на повсеместната, всекидневна борба за оцеляване която цари около нас. Ако на земята нямаше хищници, тревопасните нямаше да са толкова здрави, пъргави, съобразителни. Знаете какво става с дивите животни по местата където хората за да опазят домашните си животни са избили хищниците. Болести и израждане на популацията. До това води липсата на стимула движещ борбата за оцеляване.
Съдбата на едно тревопасно животно е да стане храна за хищниците. Искаме или не това е реалността. Такъв е живота, и ние не можем да го променим. Може да се опитваме, и дори да си вярваме че като не ядем месо помагаме на горките животинки, но истината е че просто вредим на себе си без да променим нищо в живота който си тече около нас.
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3886
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 58 пъти
Получил благодарност: 288 пъти

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от scleri »

calico написа: Дек 5, '18, 17:09 Не разбирам какво спорим?
Искам да попитам месоядните: бихте ли яли делфин?(не става дума ако умирате от глад и не сте яли 15 дни) И ако отговора е не - защо?
Калико, хората избираме да ядем или не едно живо същество не само движени от глада. Има още религиозни, традиционни, и други причини. Една от тези другите причини е манипулацията на която сме подложени от медиите.
Каква е разликата между делфина и черноморската акула например. И двете животинки се хранят с риба. Черноморската акула не е от групата на човекоядните акули, и не можем да я мразим движени от страха. Въпреки това обаче с удоволствие хапваме / поне повечето хора хапват / филенце от акула, а от делфин не щем. Не щем щото още от малки сме манипулирани от медиите представящи делфина като по-малкия брат на човека. Има места по земята където хората не са така медийно обработени, и те с удоволствие ядат делфини.

Градският човек, отдалечен от земята, и природата започва да живее в един свой измислен свят вярвайки че неговата ценностна система е единствено вярната. Ами опитайте се да погледнете света през очите на обикновения човек. Помните ли баба Дора и нейните козички, дето разплакаха половин България. Баба Дора обича искрено своите козички, и се грижи за тях по най-добия начин, но когато държавата в опита си да разкара протестиращите затвори селския магазин баба Дора нито за миг не се поколеба да заколи едно от своите яренца за да нахрани хората дошли и на гости. Така тя приемаше протестиращите. Като близки хора дошли да и помогнат. Ето това е реалният поглед към реалния живот.
Аватар
Alien
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1936
Регистриран на: Май 24, '18, 17:43
Местоположение: София
Дал благодарност: 509 пъти
Получил благодарност: 876 пъти

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от Alien »

gospodinov написа: Дек 5, '18, 16:22Нимай Делгадо, който е IFBB професионален културист, никога не е ял месо а от доста години е веган.

Изображение
Далеч съм от всякакво желание да преубеждавам някого, обаче подобна мускулатура няма как да е естествена. Няма упражнения, които да докарат подобен релеф, независимо от храната. За подобна фигура, яко е зобена химия и са инжектирани хормони и ензими. А познайте какъв е произхода им! Да не говорим какво става, ако малко нещо се обърка... заради преобладаващо дамската аудитория няма да пускам видео, че дори аз получавам спазми.
П.С.Но пък, ако още не сте изгледали видеото "нацепин" в тубата, сега е момента. :dovolen:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от calico »

Склери, Господинов откри темата, защото това го интересува. Предполагам, че твоите доводи не му влияят, както и на мен не влияят, без да съм вегетарианец.
Той е взел своето решение, както примерно и ти. И нито той, нито ти ще промените решението си в резултат на доводите "за" и "против" тук. Поне не скоро.
Вегетарианството не е вредно, както се опитваш да го изкараш. Имам деца, вегетарианци от над 10 години, в перфектно здраве. Познавам хора, които са се спасили от болести с вегетарианство. Чела съм за още повече такива хора. Не познавам вегетарианци, дето са се спасили от болест с ядене на месо. Може и да има, но не съм чела за тях.
По тази тема съм склонна да вярвам повече на Дънов, отколкото на теб (дано това не те обижда).
Но дори и Учителят не може да ме накара за стана заклет вегетарианец, ако сама не реша.

по тая тема фанатизма е много опасен, и в двете посоки. Защото познавам и вегетарианци, дето са толкова фанатични, че гледат обвинително и осъждащо на месоядците, надзидават ги и пр. насилия над волята им, това ми е доста противно.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
dal

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от dal »

Колкото си по в средата, толкова си по тих. Колкото си по краен, толкова си по шумен и натраплив.
Извън дискусията нека всеки се храни както намери за добре. Иначе аргументи безчет и нищо накрая.
Няма смисъл от подобни дискусии.
Никакъв, на практика.
gospodinov

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от gospodinov »

gospodinov написа: Дек 3, '18, 15:49 В световен мащаб, веганството и вегетарианството са много актуални, затова реших да пусна такава тема.
Защо тема тук а е не в "Здраве и красота" ?
Защото част от причините(освен здравословните), човек да направи такъв избор са - етични,морални, екологични!!!
Имали сред нас, съфорумци, които са вегани, вегетарианци и защо са избрали да са такива?
Може ли да се живее без месо(за вегетарианците) или изобщо без животински продукти (за веганите)?
Пускам линка към видеото за 98 годишен сърдечен хирург, веган, който е работил като такъв до 95 годишната си възраст.
Самоцитирам се, за да няма недоразумения.
Темата е пуснах с цел да видя колко съфорумци са такива, от колко време, и да споделят от първа ръка впечатления - как им влияе този начин на хранене, чувстват ли се по-зле/по-добре от преди, когато са яли месо и всякакви такива.
Посочих причините за това човек да бъде вегетарианец/веган - здравословни, етични, морални, екологични и се постарах да посоча доводи за всяка една.
Аз лично мога да се определя като веган, и причините за това са всичките 4, изброени по горе:
- здравословни - откакто не консумирам месо и други животински продукти се чувствам изпълнен с енергия, която с предишния ми начин на хранене липсваше. Изчезнаха проблемите с корема(киселини, подуване), болките в ставите и мускулите.
Свалих килограми, чувствам се по-млад, отново започнах да спортувам и всичко в живота ми придоби нов смисъл.
- етично/морални -защото не искам да съм част от скотобойната наречена - месодобивна индустрия. Не искам да се храня с плът добита по ужасен(поне според моите представи) начин.Да си веган/вегетарианец е много по-лесно и приятно, преоткривам храни, които преди съм подценявал и игнорирал.
-екологични - грижа ме е за бъдещето децата ми и искам да живеят в чиста природа и това е моя начин да допринеса за това(според моите разбирания).
Всеки е добре дошъл в темата и неговото мнение е важно, защото повече мнения, повече гледни точки.
Не разбирам, защо някой се чувстват обидени и засегнати.
Винаги човек може да погледне света през очите на другия и да види нови хоризонти.

Дал, не съм съгласен с теб, човек винаги, на всяка възраст може да научи нещо различно и да свери своя мироглед.
bell

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от bell »

scleri написа: Дек 5, '18, 17:57 Интересно дали има такива хора дето се хранят само с месо? Не ми се вярва много, ама в тоя луд свят дето живеем нищо чудно и да има.
Има в северните ширини. Скоро бях чела за най-студеното място на Земята или Оймякон. Хората препитават предимно и само с месо, защото друго няма и не може да се отглежда. Това не им пречи да са супер здрави и дълголетници до 100-те. Същото е и при повечето ескимоси - бяла мечка, тюлени, моржове, риба. Колкото по на север, толкова по месоядно. Ескимосите се смятат за едни от най-здравите хора.
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5702
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1873 пъти
Получил благодарност: 2140 пъти

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от Тутти »

От 2009г. не съм яла месо. Стана неусетно, докато в един ден се сетих, че не съм яла месо от сватбата на един приятел, независимо, че съм готвила с месо заради другите. Просто без да е нарочно, чувствах се добре така. И понеже и преди това два пъти съм спирала консумацията на месо спонтанно за няколко години, реших че явно организма ми изисква това. Никого не убеждавам, знам само как се чувствам. Леко ми е и не се въздържам, наистина никак не ме привлича, безразлично ми е и затова приготвям ястия с месо и никога не опитвам, не ям и не се изкушавам, безразлично ми е. Нищо не ми липсва, компенсирам с растителни протеини, всичко има в магазините.
Публикувай отговор

Обратно към “Разни и разнообразни теми”