Природосъобразно земеделие

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
mariyanag
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1810
Регистриран на: Ное 6, '14, 12:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 109 пъти
Получил благодарност: 35 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от mariyanag »

Люб, чета си темата, така че пиши спокойно, без да се притесняваш за дължината на поста.
Имам няколко малко повдигнати лехи - използвах останали ламаринкови летви от окачена таван тип хънтър дъглас. Миналата година исках да освободя единия компостарник, за да го преместя, а ми трябваше и пръст за друго място. Изгребах 3 от лехите почти като на горните снимки, ама не толкова перфектно. Преместих - насипах полуугнилия компост и насипах отгоре с част от изгребаното, ама колкото да го покрие. Това действие март - април, ранна пролет. Засадих домати края на май, онова под пръстта си беше не съвсем угнило, а имам и поливна система. Страхотна реколта се получи. Това от скромен опит с повдигнатите лехи и използването на неготов компост.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7292
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 742 пъти
Получил благодарност: 1356 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от ljuboznatelna »

Благодаря на всички за споделения опит и мненията!

alys , този всичкия труд е за доказване на твърдението, че няма неплодородна почва. Иначе човека просто слага слама, и когато хумуса стигне до средата на дъските (след няколко години), го маха и слага нова слама, плюс неугнилата. Едно време слагаше сухи листа и треволяк. Изобщо, целта на природното земеделие е с минимум труд да постигнем задоволителен резултат, нали?. И точно това мнооого ме привлече! :D
В експерименталната леха все пак реших да сложа тор, колкото и на останалия зеленчук. Угнил, овчи. На приказките , че внасял болести, нямам много вяра. ПРИРОДНО ще рече, че птички и животни са акали и са торили. :P А и ми е важна реколтата. Като гледам - тия руски домати са хилавки. :) А мястото ми е само сто квадрата за всичко.

chakal, конкретно за това, което аз споделих, поливането с бутилки е И да издържи до следващата седмица, когато може да се отиде пак на вилата . Не става въпрос само за домати, има и краставици. И пипер, и цвекло и какво ли не, но примерно краставиците не се чувстват добре, ако е сухо. Иначе съм съгласна с теб! Особено за доматите! Мисля само домати да насадя там, и ще ги поливам по този начин, така ще мога да сравнявам.
Точно тоя клип с тревата гледах, и върху това разсъждавах. И точно затова се чувствам объркана - кое е добре и кое не.
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1431
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 157 пъти
Получил благодарност: 201 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от ugod »

Преди може би около 2 месеца реших да се опитам да си създам водорасли.Разхождайки се в двора гледам в една кофа имаше застояла вода.И реших ,че може да ми послужи за тази цел.Още повече, че водата беше дъждовна.Без някакви примеси на хлор.Взех част от водата отделно разтворих е един литър вода около 2 гр подхранваща тор за краставици.Това го направих за да се създаде хранителна среда за евентуално образуващи те се водорасли.И днес забелязах,че вече са се появили и във водата се виждат мехурчета.Което показва,че във водата вече има някакъв признак на живот.От тук нататък особено през топлото време ще имам маточен материал за образуване на водорасли.
Изображение

Изображение

Изображение
chakal
Кафе с мляко
Мнения: 216
Регистриран на: Ное 3, '18, 18:26

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от chakal »

Не знам защо някой не види и другите клипове на същата авторка.?Има мухъл там се обяснява че това е дива сенна палочка
Фитоспорин М .Даже съм виждал клип където варят слама за получаване на Фитоспорин.За краставици и пипер има друго
Пак бутилката надолу без капачка но сложена лента дунапрен сгъната на две и натикана в гърлото на бутилката около. 20 30 см
Дунапрена ще пропуска вода равномерно и най важно нямя дупки за затлачване
Icon
Кафевар/ка/
Мнения: 794
Регистриран на: Фев 4, '19, 14:41

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Icon »

ugod написа: Яну 21, '20, 00:30 ...... реших да се опитам да си създам водорасли.
Изображение
Водорасли и тиня от реката и гледай, какво става с доматите.. :lol: , ама да е черна тинята, не случайно старото име на Египет е Кемет означаващо тиня. ;)
Icon
Кафевар/ка/
Мнения: 794
Регистриран на: Фев 4, '19, 14:41

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Icon »

Отдавна мислих да сложа във варела една кофа каракуда, разправят че по-добра тор от рибешката няма, хем ще ми пасе водораслите, хем ще наторява... :dovolen: . В САЩ го правят това с рибата египетска Тилапия-Светипетрова риба и водата в хидропоника циркулира-икономия на вода и винаги прясна риба... ;) :lol:
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7292
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 742 пъти
Получил благодарност: 1356 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от ljuboznatelna »

chakal написа: Яну 21, '20, 08:14 Не знам защо някой не види и другите клипове на същата авторка.?
Защото никой не е в състояние да види всичко. Затова са форумите, за споделяне на видяното. ;) Недей да се дразниш, че знанията ми са по-малко. Всеки избира приоритетна посока, в която да се развива повече, няма значение за какво става въпрос. В едно е добър, в друго е на опашката. Бъди снизходителен и обяснявай. Тук четат и други незнаещи :tzvetentze:

Icon, това ме подсеща да започвам да обработвам съпружеството за потопяема помпа, за да поливам от езерото :) На дъното има много плодородна тиня, а чистенето е трудоемко и неприятно. А не се ли направи, отделя се метан и мори едрите риби.
Icon
Кафевар/ка/
Мнения: 794
Регистриран на: Фев 4, '19, 14:41

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Icon »

Това е най-доброто за зеленчука, ама директно в реда се полива, а не капково, та да почернее... :dovolen:

Това е един пример за хидропоника от пустинята Невада, дето съм писал по-горе. ;)

Изображение

https://eu.rgj.com/story/life/food/2019 ... 793006002/
chakal
Кафе с мляко
Мнения: 216
Регистриран на: Ное 3, '18, 18:26

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от chakal »

Извинявам се ако някой се е засегнал.Тази черна тиня е супер удобрение мисля че е сапропела.Гледах клипче където
Човека събираше тази черна смес като тиня.Най добре се образувала в езера блата с наличие на папур или
Ракита. Есента листата падат във водата и гният и лятото като намалее нивото във водоема с лопата събираи
Смело и тори.Безплатно удобрение. В изостанала Русия даже мъчат градинарите и имго продават в разни
Разфасовки.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 415 пъти
Обратна връзка:

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от nadin »

Хора направо ме убивате с тези идеи. Не знам за къф чифта са ви тези изгъзици при положение че половин България е със супер плодородни почви - черноземи, черноземни смолници и допълнителното торене трябва да се прилага с внимание, мярка и знания за това какво вкарвате в почвата си. Не знам дали знаете но в миналото като пресушили блатата ( барабар с тинята и торта от рибешко ако), с идеята да ползват земята за земеделие се оказало че почвите са засолени и не стават за целта. Та внимателно и с мисъл подхождайте към видеоклипчетата. Все пак ние не сме в пустинята Невада нали :)?
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”