Природосъобразно земеделие

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Титриф

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Титриф »

nadin написа: Яну 21, '20, 17:11 Хора направо ме убивате с тези идеи. Не знам за къф чифта са ви тези изгъзици при положение че половин България е със супер плодородни почви - черноземи, черноземни смолници и допълнителното торене трябва да се прилага с внимание, мярка и знания за това какво вкарвате в почвата си. Не знам дали знаете но в миналото като пресушили блатата ( барабар с тинята и торта от рибешко ако), с идеята да ползват земята за земеделие се оказало че почвите са засолени и не стават за целта. Та внимателно и с мисъл подхождайте към видеоклипчетата. Все пак ние не сме в пустинята Невада нали :)?
Само ако си спомним, че културното земеделие се зародило в делтата на Нил, Тигър и Ефрат ще разберем ,че от наносната почва по-плодородна няма. Важно е естествено какво влачи реката. Ако се излива някое хвостохранилище последиците са ясни.
Между другото в много наши села където има такива места с досег до река се раздаваха на всяко домакинство за зеленчукова градинка мизерните 10-20 кв. м. та да има за всички. Там добива беше двоен в сравнение с където и да е в същото землище, включително и дворовете. Реката влачи доста полезни неща, и само да поливаш от нея се вижда ефекта. От кладенеца в двора е друга песен - постна .
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 416 пъти
Обратна връзка:

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от nadin »

Няма да споря. Просто казвам да внимавате какво си вкарвате в градините, защото ние не живееем в Невада, нито в делтата на Нил, нито в Русия. Нашите климатични условия, почви и води са други.
Icon
Кафевар/ка/
Мнения: 794
Регистриран на: Фев 4, '19, 14:41

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Icon »

Да не гледаме Нил, това са само част от наносите на Марица, могат да изхранят цяла Държава.. ;)

https://www.google.com/maps/@40.8323819 ... a=!3m1!1e3

и край Орестиада.

https://www.google.com/maps/@41.508229, ... a=!3m1!1e3
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 416 пъти
Обратна връзка:

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от nadin »

Само първоначално да се ориентирате за какво иде реч, без претенции за изчерпателност и професионалност:

http://torove.bg/blog/
Титриф

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Титриф »

nadin написа: Яну 21, '20, 21:20 Само първоначално да се ориентирате за какво иде реч, без претенции за изчерпателност и професионалност:

http://torove.bg/blog/
Без претенции, ама наужким :D
Да беше дочела това което съм написал за нашите български села, а не да ме светкаш , че у нас не е Нил, ни имаме крокодил... :lol:
Icon
Кафевар/ка/
Мнения: 794
Регистриран на: Фев 4, '19, 14:41

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Icon »

Това са наносите на р. Нил погледнати от Космоса, като гледам са по-големи от цялата държава на Израел, ама те си имат едно малко петънце зелено и с него се изхранват, че и изнасят, че и обезсоляват морска вода и не се оплакват.. ;)

Изображение
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1437
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 159 пъти
Получил благодарност: 205 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от ugod »

Титриф написа: Яну 21, '20, 18:05
nadin написа: Яну 21, '20, 17:11 Хора направо ме убивате с тези идеи. Не знам за къф чифта са ви тези изгъзици при положение че половин България е със супер плодородни почви - черноземи, черноземни смолници и допълнителното торене трябва да се прилага с внимание, мярка и знания за това какво вкарвате в почвата си. Не знам дали знаете но в миналото като пресушили блатата ( барабар с тинята и торта от рибешко ако), с идеята да ползват земята за земеделие се оказало че почвите са засолени и не стават за целта. Та внимателно и с мисъл подхождайте към видеоклипчетата. Все пак ние не сме в пустинята Невада нали :)?
Само ако си спомним, че културното земеделие се зародило в делтата на Нил, Тигър и Ефрат ще разберем ,че от наносната почва по-плодородна няма. Важно е естествено какво влачи реката. Ако се излива някое хвостохранилище последиците са ясни.
Между другото в много наши села където има такива места с досег до река се раздаваха на всяко домакинство за зеленчукова градинка мизерните 10-20 кв. м. та да има за всички. Там добива беше двоен в сравнение с където и да е в същото землище, включително и дворовете. Реката влачи доста полезни неща, и само да поливаш от нея се вижда ефекта. От кладенеца в двора е друга песен - постна .
Да но света се промени.Сега от реките тече само отровена вода. А този Иван Русских , започва да ме обърква.Веднаж говори, че не е добре да се хвърля в градината или заравят цитрусови култури, както и бананови кори.Друг път казва,че били полезни.Чета коментари под негов пост, които също се чудят кое е правилно или не.Относно цитрусовите остатъци говореше,че може да има зараза по тях.Забелязах,че на доста места веднаж говори едно а на друго обратното.Явно забравя, какво е казал.
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 416 пъти
Обратна връзка:

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от nadin »

Титриф написа: Яну 21, '20, 23:06
nadin написа: Яну 21, '20, 21:20 Само първоначално да се ориентирате за какво иде реч, без претенции за изчерпателност и професионалност:

http://torove.bg/blog/
Без претенции, ама наужким :D
Да беше дочела това което съм написал за нашите български села, а не да ме светкаш , че у нас не е Нил, ни имаме крокодил... :lol:
Не разбирам защо се заяждаш :?: Дала съм линкове, който иска да чете и да си прави изводите. Мойта теза е че нашите почви като цяло са достатъчно плодородни, а и доста различни по механичен и химичен състав и трябва да се внимава какво, как и кога се вкарва в тях. За българските села си писал че нивите раждат повече когато се поливат с вода от реката, никой не спори с това стига да знаеш каква е водата с която поливаш. Пак повтарям, мойто мнение не задължава никого, ти ако искаш си вкарвай тиня в градината на воля.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Миша »

Само ако си спомним, че културното земеделие се зародило в делтата на Нил, Тигър и Ефрат ще разберем ,че от наносната почва по-плодородна няма.
Така учехме някога, историята се мени :mrgreen:

Наченки на културно земеделие се появяват и в Индия и Индокитай още през десетото хилядолетие преди Христа, между десето-осмо хилядолетие вече имаме в Южна Европа, Балканите , басейна на Дунав , в Египет културното земеделие е познато от седмо хилядолетие пр.Хр., така че не виждам как да се правят теории върху тази теза. :hmmm: Нормално е когато си заобиколен от пясъци плодородната почва да е в наносите, но в останалата част на света не е така .

Ние наистина имаме едни от най-плодородните и живи почви, за това и не виждаме още пораженията от интензивното земеделие както в други части на света , с минимални усилия можем да опазим земята си

ПП. Сега прочетох, че преди 12 000 години културно земеделие е имало и в Мексико и Перу , обогатих си знанията :dovolen:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Icon
Кафевар/ка/
Мнения: 794
Регистриран на: Фев 4, '19, 14:41

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Icon »

chakal написа: Яну 21, '20, 15:03 ......Тази черна тиня е супер удобрение мисля че е сапропела.Гледах клипче където
Човека събираше тази черна смес като тиня.Най добре се образувала в езера блата с наличие на папур или Ракита. Есента листата падат във водата и гният и лятото като намалее нивото във водоема с лопата събираи
Смело и тори.Безплатно удобрение. В изостанала Русия даже мъчат градинарите и имго продават в разни Разфасовки.
Мдаа.., тинята ще излезе най-плодородното нещо на земята.. :lol:

Черноземите у нас съдържат 3-4% органична материя ( хумус )

торфа до 30% органична материя

сапропела до 73 % органична материя.. ;)

https://www.fertilizer-machine.net/solu ... aking.html

цената му е бая солена 100$ за тон от Украйна и Русия основно, то там блата бол...

Гледам, че наши учени искат да го вадят, чак от дъното на Черно море.... :lol:

https://agrolife.bg/%D0%B5%D1%84%D0%B5% ... 1%80%D0%B5
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”