Природосъобразно земеделие

Модератор: Миша

Публикувай отговор
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1698
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 306 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от penkeler »

Icon написа: Яну 23, '20, 10:05 цената му е бая солена 100$ за тон от Украйна и Русия основно, то там блата бол...

Гледам, че наши учени искат да го вадят, чак от дъното на Черно море.... :lol:

https://agrolife.bg/%D0%B5%D1%84%D0%B5% ... 1%80%D0%B5
Наистина щеше да е смешно ако не беше толкова тъжно. Някои хора, в сремежа си за лесни пари какви ли не глупости могат да лансират. При нас ще е още по солена ако я вадят от дъното на соленото море. В района на Ефес, Турция, вече 2000 години след земетресението при което морето се оттегля километри, земята още не се обработва заради солеността на почвата. Освен това, за да ползваме тиня или други подобни добавки, трябва да сме абсолютно наясно с механичния състав на терена. Аз съм правил елементарен тест по този метод.:
https://www.bgfermer.bg/Article/7261335
При проби от горния слой от 20 - 30см. моите проби показват абсолютно еднородна маса, подобна на тиня. Колкото по надолу се слиза, увеличава се глината. Различни растения, в това число и много непретенциозни, не виреят дълго заради това, че почвата не се отцежда добре и корените загниват на втората-третата година. Какво би се получило ако добавя още тиня? Тинята се препоръчва за песъкливи и пропускливи почви. В естествените процеси тя се отлага точно в такива зони, а нилкой после не я мести от там. Мисля, че има и много други неща с които да се съобразяваме. Няма универсален метод, който да е приложим навсякъде и с еднакъв ефект. Все повече се набляга на условия за предизвикване на естествени процеси подобни на тези в дивата природа и се търсят начини за доближаване до този ефект:
http://www.agrimat.info/gallery/test-za-infiltraciq
Разработват се и технологии на подобен принцип:
https://agri.bg/novini/kakvo-e-no-till-tehnologiyata
Icon
Кафевар/ка/
Мнения: 794
Регистриран на: Фев 4, '19, 14:41

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Icon »

Преди 10-20 000 г, Ч. море, Б. море са били сладководни езера, ама като едно земетресение отпушва Босфора и стават морета, затова има сапропел, ама как се вади от 1000-2000m не знам.... :lol: , на соленото му се знае чалъма.... ;)

У нас почти всичките блата са защитени и няма кой да добива законно и да продава, затова Ч. море. ;)
Но виж. много си прав, че руснаците трябва да пишат изрично на продукта, че за глина и скали не става... :lol: :lol: ...само от чакъл нагоре..... :lol:
chakal
Кафе с мляко
Мнения: 216
Регистриран на: Ное 3, '18, 18:26

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от chakal »

Хей хора я ударете по студена бира да охладите страстите.Всеки има право на мнение Правилно или Не
Някой палят от една дума.Обсъждаме а не си налагаме мнението.В момента гледам на Иван един 3 часа и нещо
Клип за биопрепарати .Много интерсно
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6023
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2090 пъти
Получил благодарност: 1205 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от alys »

Освен с биологични препарати, можем да атакуваме почвените вредители и със засяване на сидерати. Миналата година сях бял синап, фацелия и фуражен грах в градината, в която после садих картофи. Нямах телени червеи. А сях тези сидерати, точно защото бях прочела, че са полезни в борбата с тях.
"Отглеждането на сидерати е също решение в борбата с теления червей. Те насищат почвата с много полезни вещества, подобряват структурата и отблъскват вредителите. Подходящи сидерати са синапа, лупината, фацелията и люцерната, а засяването става късна есен или ранна пролет." Източник: https://sinor.bg/56397-borbata-s-teleni ... rez-esenta
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7292
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 742 пъти
Получил благодарност: 1356 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от ljuboznatelna »

Алис, а какво правиш преди да садиш зеленчукови култури? Косиш, фрезоваш, копаеш, заравяш или просто нахвърляш?
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6023
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2090 пъти
Получил благодарност: 1205 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от alys »

Не ми се получи толкова много зелена маса, че чак да се чудя какво да я правя. Първо окосих (не с коса), отстраних зелениите, в едната градина (която беше прекопана есента и не я копах пролетта) насадих картофи, като за целта си направих вдлъбнати редове (много съм добра с терминологията :D ). Като цяло, докато се мотках, те поизсъхнаха и ги нахвърлях на две, на три. В другите градини ММ прекопа, насадих домати и краставици и пак така, наслагах от вече позасъхналите зелении отгоре. Ама ММ е от старата школа и рече, че иска да вижда колко било влажно, та не се получи никакво мулчиране, но така или иначе, сега не виждам да е останало нещо от сидератите, явно са изгнили. Сега си прекопах мястото на старите ягоди. Ужасно е кално и имам щастлив пирей с микориза. Мисия невъзможна е да го махна, защото трябваше на тези десетина квадратни метра да си копая до края на годината. Сега ще си погледна записките и съм намислила да нахвърлям каквито семена имам, а те са малко ръж, бял синап и фацелия. А след 20-ти май мисля да садя там зелен фасул, нисък. То не се слага каруцата пред коня, ама малко ме е страх, че после ще се чудя къде да дяна реколтата. :lol: :lol: :lol:
Аватар
mariyanag
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1810
Регистриран на: Ное 6, '14, 12:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 109 пъти
Получил благодарност: 35 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от mariyanag »

Имам спомен, че за фацелията се искаше средна температура 15 градуса, няма ли да е студено суга за фацелия? И аз съм приготвила малко от нея за доматеното място, но ще зачакам по - постоянно топло време.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6023
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2090 пъти
Получил благодарност: 1205 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от alys »

Мхм, права си, mariyanag, ще изчакам. Записала съм си, че съм сяла на 7 март, като нощните температури са падали до към -1, а дневните са били в интервала 13-18 градуса.
нина
Кафе с мляко
Мнения: 210
Регистриран на: Яну 28, '17, 14:37
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от нина »

Алис, няма проблем да сееш фацелията! 2017 съм я сяла на 4-ти март, но 2018 на 30-ти януари и е поникнала на 3-ти март. 2019 вече почнах да сея есента, тоест от есента на 2018. Сега цяла зима имам зелени килимчета в лехите. В тази, в която ще сея арпаджика, ММ я насече с плоскореза и за десетина дена почти всичко угни, като имаше не само фацелия, а и ечемик, рапица и люцерна.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7292
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 742 пъти
Получил благодарност: 1356 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от ljuboznatelna »

А каква е технологията на засяването? Копае ли се преди това, заравя ли се след това....ей такива неща?
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”