Природосъобразно земеделие

Модератор: Миша

Публикувай отговор
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от mimivd »

Elmaz, нямах такова мулчиране в предвид. Мулчинга против плевели е пореста материя, подобна на Гео текстила, но доста по-евтина.
Чуденката ми е дали е ефикасна или е тънка.
Сигурна съм, че твоя способ дава резултати, но при мен е трудно приложим.
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от mimivd »

https://www.google.bg/url?sa=t&source=w ... 3851383109
Това имам в предвид.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17039
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Миша »

Едногодишните загиват, многогодишните го пробиват. Понеже е доста порест, ако полегнат някои плевели отгоре може да се вкоренят директно върху него при висока влажност
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от mimivd »

Това ми беше нужно.
Благодаря ти, Мише!
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1445
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 170 пъти
Получил благодарност: 215 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от ugod »

mimivd написа: Дек 3, '18, 18:48 Това ми беше нужно.
Благодаря ти, Мише!
Плевелите са продукт на човешката дейност.Те виреят там , където хората копаят земята.Ние им създаваме идеалните условия за тяхното развитие.Освен в градините или местата, където ние копаем , да ги виждаме някъде в природата? Това е така, защото ние сме причината за тяхното развитие.Но това е друга тема.Зададох този въпрос,за да се замислим за начина по който обработваме земята.Но дали наистина модерното земеделие е насочено в правилната посока или не.Като жокер ви давам следния линк. Умный огород в деталях https://www.e-reading.club/book.php?book=140938. Мисля, в последствие да се опитаме да разсъждаваме около тази тема.Защото смятам,че тя е много важна както за нас така и за природата.Никой освен човека не е нанесъл толкова вреди на природата.Благодарение на нашите погрешни виждания , представи, както и човешката алчност.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17039
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Миша »

ugod написа: Дек 4, '18, 01:47
Плевелите са продукт на човешката дейност.Те виреят там , където хората копаят земята.Ние им създаваме идеалните условия за тяхното развитие.Освен в градините или местата, където ние копаем , да ги виждаме някъде в природата? Това е така, защото ние сме причината за тяхното развитие.
Е, не, чак такива изводи да се правят ..... ако в градината едно растение е плевел, то в природата същото може да е билка , никой не се ражда с етикет , ние поставяме етикетите , и ако в моята градина фацелията я наричам помощник, то съседката вика : мАни тоя бурен, ще ти задуши доматите
Не бива да се правим на богове, ако погледнете реално, в момента, в който сме започнали да отглеждаме нещо извън неговата среда, ние вече сме нарушили природните закони, и няма как да върнем нещата, и аз обичам да мечтая, но мисля, че трябва да се пазим от изпадане в крайности. Да, ние създаваме добри условия,и тогава всички растения гледат да използват тези условия, за да се възпроизведат , такива условия в пустинята например са дъждовете, и тогава цялата пустиня цъфти, и е прекрасно , и никой не е кОпал :lol:

Изображение

, а напролет така омразното в градината глухарче в планините е зашеметяваща гледка
Изображение

Още малко бурени
Изображение
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1445
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 170 пъти
Получил благодарност: 215 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от ugod »

По принцип, към плевелите трябва да имаме известна допустима толерантност.Не говоря за най упоритите разбира се.Да те са продукт на природата, и всяко едно растение изпълнява своята мисия на тази земя.Зависи от гледната точка.Плевелите също могат да се разглеждат ,като вид сидерати. Но си мисля,че отделихме малко по-голямо внимание на тях.Все пак нашата основна тема е Природосъобразно земеделие. Надявам се да акцентираме върху нея.За това бих желал, повече хора да участват със свои впечатления, наблюдения,опит и всичко ,което може да споделим.
elmaz
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1886
Регистриран на: Юни 19, '14, 16:03
Дал благодарност: 12 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от elmaz »

mimivd написа: Дек 3, '18, 17:46 https://www.google.bg/url?sa=t&source=w ... 3851383109
Това имам в предвид.
А не, това не става. Сложих го и го махнах. Тънко е, къса се и върху него си растат разни треви.
"Благодаря ти Боже за поръчките" Tanet
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от mimivd »

Вече напълно ме от казахте от него, но трябва нещо да измисля, защото дворчето ни граничи с 2 пустеещи двора... можете да си представите какви усилия ни коства съботно-неделното ни градинарстване в борбата с плевелите.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17039
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Миша »

Ако ще взимаш мулч, вземи от типа на тези
Изображение

Може да ползваш и някои строителни геотекстили

Вярно, малко по-скъпо е като първоначална инвестиция, но го ползваш десетина години. Другия вариант е химия
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”