Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
gospodinov

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от gospodinov »

shoshy написа: Юли 19, '18, 17:04 Господинов, като чета какво си написал, уж всичко правя както трябва, а не ми се получи.
И един въпрос....пак :oops: ...как преценяте, че тестото е втасало точно колкото трябва за печене? Точното увеличение на обема трудно се преценя. Гледах клипове с натискане и оценка как се връща тестото - и това не ми се получава.
Когато по повърхността на тестото се получават леки разкъсвания / като стрии по кожата - гадно го обясних :oops: / тестото превтасало ли е или..?
Аз се стремя визуално да запомня до къде е било тестото, така преценявам колко се е надуло.
Коригирай леко времето за втасване, когато тестото е загубило първоначалната форма, която си му предала и запълнило формата, че и отвън значи е превтасло.
wenche

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от wenche »

mama_li написа: Юли 19, '18, 16:21 Изображение
Е това се казва хляб. Браво, Лиде!
Прочетох по диагонал, че времето ми е кът, по-късно по-подробно, сега слагам само рецептата за бирения хляб.

500 гр бяло
100 гр ръжено
400 мл бира
1 супена лъжица мед
130 гр квас
14 гр сол

Меда го разтворих в бирата и оттам нататък действах по класическата технология - автолиза, квас, сол, 10 мин. месене, 3 разтягания през 30 минути и две втасвания, както съм ги описала.
Сега бягам, чао до по-късно :tzeluvka:
Аватар
shoshy
Баш кафе майстор
Мнения: 2931
Регистриран на: Мар 30, '11, 16:09
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от shoshy »

Господинов, благодаря за съвета :tzvetentze: !
Венче, страхотен хляб с бира! И тази рецепта не може да не се пробва :ieeemyzh: .
gospodinov

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от gospodinov »

gospodinov написа: Юли 18, '18, 22:20

Изображение

Продължението:
По-горе е оформеното хлебче, преди хладилника вчера в 22.00.

Това е същото хлебче днес в 19.00 т.е. повече от 20 часа

Изображение

Изображение

Това е хляб, с 100% пълнозърнесто брашно-50/50 пшенично/ръжено(такова успях да купя от магазина), добавени фибри и половин чаша накиснати и смлени зърна пшеница.
За квас отново съм използвал тесто, оставено от предното месене и съхранено в хладилника няколко дена в буркан.

Ясно се вижда, че преди втасването е бил около 2 см. под ръба на ратана. След втасването е почти толкова над ръба, за това ставаше въпрос по-горе.

Естествено ако беше с бяло брашно, щеше да е доста по-набухнал.

Това е изпечения хляб

Изображение

Изображение

Горещо препоръчвам да пробвате този метод за правене на хляб, с тесто от предното месене за квас.
Лесно и удобно и приятно.

Утре ще споделя за вкуса на този импровизиран хляб с добавени цели зърна.
mama_li

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от mama_li »

:sclap: :sclap: :sclap:
Чудесно изглежда! Я как се е разпукнал, нищо че е само от пълнозърнести брашна + добавени фибри и зърна!
Предполагам, че и на вкус ще е чуден!
Lois

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от Lois »

Сашееее, Саше! Как само съм се смяла, докато те чета снощи! Все едно мен си описала, ама едно към едно. И аз такива ги върша непрекъснато, и се вайкам що не става :lol:

Значи, най-успешния ми хляб до момента, се оказа че е останал без специална фотосесия. Само снапшотс, направени от радост, че поне не е плоска питка, а има височина и тук-там някое мехурче. Ама ще си го покажа де.
Това е онази рецепта на Тревър Уилсън с ниската хидратация (към 63%), с която се боря вече няколко пъти и това е най-успешният опит.


Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
gospodinov

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от gospodinov »

Ехаа Lois, страхотни шупли, невероятен хляб.
Lois

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от Lois »

Абеее, този тунел там по средата не ме кефи особено :twisted:
Ама аз съм съвсем в началото на тази одисея, има още много брашно да замеся, докато може да се каже, че резултатът е очакван, а не случаен :angelche:

Днес експериментирам с нов метод, две теста ще направя с различен тайминг, рецептата е горе-долу една и съща, малко на едното хидратацията е по-висока, чудя се дали да не ги уеднаквя, че да са съпоставими резултатите.
mama_li

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от mama_li »

Маестра, чудно е хлебчето! Сега изгледах клипчето на Тревор. Ами и той има такива тунели като твоя! Какво не му харесваш?
Поиграх си да смятам хидратацията по неговата рецепта и това, което аз правя обикновено - и двете са 65%.
Но има съществена разлика, Тревор използва 50 г. квас и втасването при него е много по-дълго. Аз слагам 150г квас и съответно всичко става по-бързо /поне така си мисля/. Той използва предимно бяло брашно, а аз направих микс, като преобладават тъмните брашна.
След като пробвам биреното хлебче на Венчето, ще опитам и метода на Тревор с по-малко квас и по-дълго втасване.
Lois

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от Lois »

И не са само тези разликите, Лиде. Той прави дълга автолиза, с начало в хладилника - 1-3 ч, после на стайна темп, но заедно със солта, за да забави процесите. Квасът е малко, да. И най-вече, техните брашна са съвсем различни от нашите, много по-силни, мамка им.
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”