Фотоапарат

Модератор: scleri

Публикувай отговор
Аватар
Leni
Кафе с мляко
Мнения: 265
Регистриран на: Авг 14, '13, 09:34
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Фотоапарат

Мнение от Leni »

Като го гледам предполагам че е тип компактен, което какво да ти кажа, дори високите класове DSLR-и нямат перфектно видео, какво остава за сапунерка.. не очаквай да правиш добри клипове с такъв апарат - не му е това предназначението. За шума - не мисля че може да се махне, по всяка вероятност е от микрофона. По скоро ако ти се занимава да разучаваш разни тежки програми (каквито са софтуерите за обработка на видео) да махнеш изобщо звука. Иначе като картинка ти върши работа :)
Ето пример
този клип съм го правила със среден клас ДСЛР и по същата причина за шума на звука решихме да го оставим без звук. Качеството също не е добро. Принципно видеото във фотокамерите е вградено с чисто любителска цел каквато обикновено ни е достатъчна за да си задоволим семейните нужди :). Не му се впрягай снимай си на воля и се забавлявай. Ако искаш качествено видео има любителски малки видео камери на добри цени

[video][/video]
Какво му трябва на един добър фотограф?! - едно око и един пръст...
http://travelcafe.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;
и накрая балконът http://leni-s.com/balcony-relax/
Аватар
Leni
Кафе с мляко
Мнения: 265
Регистриран на: Авг 14, '13, 09:34
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Фотоапарат

Мнение от Leni »

Миша извинявай не видях по-рано въпроса ти.. Екстра си е Канончето и с този китов бектив ще ти върши идеална работа да се учиш.Стар модел е обаче гледам Павилиона доста са му намалили цената...Така че ако наистина си го харесала си го взимай не се колебай.
А обектива дето ти го препоръчала Лоис - ако питаш мен 50мм са предизвикателство - чудесни обективи са като цяло и понеже не са варио те научават да мислиш преди да композираш
Какво му трябва на един добър фотограф?! - едно око и един пръст...
http://travelcafe.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;
и накрая балконът http://leni-s.com/balcony-relax/
Аватар
klapan
Кана кафе
Мнения: 588
Регистриран на: Юни 6, '10, 13:15
Местоположение: Варна, до морето...

Re: Фотоапарат

Мнение от klapan »

ivanina написа:Така ,темата е прекрасна- освен че отглеждаме китки - нужно е и да можем да ги снимаме!
Въпросът ми е свързан с видиоклиповете , и много ,много моля някой ако има отговор на въпросът ми ДА МИ ПОМОГНЕ -та значи -защо при снимане на клипа ми се чува гаден шум,като на двигател на лек автомобил и как се отстранява това нещо ? Моля ви фотографи помогнете ми ! :stiskam:
Ако духа вятър при заснемане на клип - това води до гаден шум после.Избягвай снимане при вятър.
Видеоклипът ти може да бъде обработен,като го свалиш на компютъра си.Ако няма как да намалиш или да изключиш звука при запис, това може да стане с видеоконвертор после,като намалиш нивото му или изобщо го отрежеш.И може да добавиш ефекти или музика към този видеофайл.Eто примерно едно така обработено мое филмче с последващо добавен звук и продължение с музичка за тих фон

[video][/video]

Има различни конвертори - платени и free версии. Ако искаш опитай с това,ако вече нямате инсталирано нещо подобно на компютъра си
http://www.any-video-converter.com/prod ... ideo_free/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums" onclick="window.open(this.href);return false;
Этот мир наполнен чудесами!
Если нет чудес - чудите сами ...
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Фотоапарат

Мнение от ivanina »

Klapan, това е прекрасно...ами точно това харесвам да може да се вмъква в клипа музика за фон...Ще направя някакви опити , и дано да успея ;) ...много ти благодаря! :tzvetentze:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Фотоапарат

Мнение от Titi »

calico написа:Лени, дай някой съвет как да почна да правя хубави снимки. Няма да купувам нов апарат, искам с този да се понауча и тогава. Имам Panasonic Lumix DMC-FZ18, ако можеш кажи някои основни неща. Искам да правя хубави панорамни снимки на градината
Аз да отговоря от името на Лени - тя има блог, освен, че е пълен със страхотни снимки, има изключително полезни материали за фотографията и всичко, свързано с нея. Ето тук, например, може да се прочетат интересни и полезни съвети http://photocafe.bg/how-to-1/" onclick="window.open(this.href);return false;
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Вискяр
Кафевар/ка/
Мнения: 709
Регистриран на: Окт 24, '11, 18:49
Местоположение: В полите на Вискяр планина
Обратна връзка:

Re: Фотоапарат

Мнение от Вискяр »

Силвия написа: Аз съм гледала и други снимки на Вискяр и всеки път се изумявам как ги докарва такива :hmmm:
Голямата тайна е в многото снимане. От различни гледни точки. Дори когато снимах на лента не съм се ограничавал. Сега е още по-удобно. Като се изключи времето за преглед и триене* на излишните кадри. Наскоро снимах една пеперуда над 50 пъти и тъй и не стана добре.
Книги за композиции не съм чел. Не знам доколко е смислено да разсъждаваш за геометрията, докато снимаш - местиш се, докато кадъра стане. Но като студент се занимавах 6 години с художествена фотография. Работата със светлината е предизвикателство - няма неподходящи условия, само трябва да се намери точката, от която да се щракне. Автопортрета ми с Голямата мечка и Полярната звезда е в пълна тъмнина.
ivanina написа:Ето едно клипче показно сега направих ,но вътре в къщи
Не е нормално да мърка като хладилник в затворено помещение. Иначе вятъра навън е досаден. Дори да има опция за коригиране ефекта на ветровия шум.
Lois написа:
Миша написа: Canon EOS 1100D
Идеален е. Тегло 495 г.
Планирай след време и това
обектив canon 50mm/1,8f
Препоръчвам резервна батерия и памет. Или да махнат тази памет и да досложат по-голяма - 8 GB не са кой знае колко, макар видеото да е 720, а не 1080. За градината, в близост до компа, бива. Но за пътуване - не.
Не виждам смисъл да се похарчат още 230 лв, заради малко повече светлосила, която дава този обектив. Основния обектив предлага 50 мм фокусно разстояние.
Композицията не се касае от това, дали обектива е с променливо или постоянно фокусно разстояние.


--------------
*триене - много хора имат досадно-тъпия навик да качват в албумите си всичко заснето. Преди време попаднах на мушкато, показано на над 40 снимки! :ufff: За снимки от сватби и купони да не говорим... Чорапогащника на героинята от събитието трябва да се види най-подробно, дори на кадри без фокус.
Аватар
vasileva
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1548
Регистриран на: Май 9, '11, 23:47
Местоположение: ВАРНА

Re: Фотоапарат

Мнение от vasileva »

Titi написа:
calico написа:Лени, дай някой съвет как да почна да правя хубави снимки. Няма да купувам нов апарат, искам с този да се понауча и тогава. Имам Panasonic Lumix DMC-FZ18, ако можеш кажи някои основни неща. Искам да правя хубави панорамни снимки на градината
Аз да отговоря от името на Лени - тя има блог, освен, че е пълен със страхотни снимки, има изключително полезни материали за фотографията и всичко, свързано с нея. Ето тук, например, може да се прочетат интересни и полезни съвети http://photocafe.bg/how-to-1/" onclick="window.open(this.href);return false;
Тити, благодаря за линка :tzvetentze: :gush:
Всичко ще бъде наред накрая, ако не е наред, значи това не е краят!
https://www.facebook.com/media/set/?set ... 020&type=3" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Leni
Кафе с мляко
Мнения: 265
Регистриран на: Авг 14, '13, 09:34
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Фотоапарат

Мнение от Leni »

Вискяр в голяма грешка си относно композицията и обектива тъй като при променливо фокусно разстояние можеш да побереш в кадър повече или по малко в зависимост от това дали приближаваш или не вариото. Опитай се да снимаш от едно и също място (без да променяш позицията си) един и същи обект с варио обектив с твърд обектив. Да предположим снимаш сграда и се опитваш да я побереш цялата. С променливото фокусно разстояние се променя и зрителния ъгъл на обектива, съответно елементи и обекти попадащи в кадър. Ако фокусното разстояние нямаше значение нямаше производителите да се надпредварват и да произвеждат различни обективи.
И така за конкретния пример - както казах примерно искаш да вкараш цяла сграда в кадър - ако имаш варио обектив в диапазона 14-24 или т.нар широко ъгълни обективи то можеш спокойно да вместиш сградата в кадър особено на най-отворено. Ако обаче се опиташ да снимаш от същото място с един 50мм твърд обектив няма да успееш - и решението ти или да се опиташ да композираш така че кадъра да е ефектен т.е. детйал или да отстъпиш назад и то доста за да компенсираш разликата във фокусното разстояние..
Така че, ако някой си мисли, че вида на обектива няма значение за композиция много се лъже. Просто хората не си правим труда да се замислим за това.

Тъй като явно имаш пристрастия е добре да почетеш малко повече литература и то най вече именно за обективи, фокусно разстояние, композиция и т.н. не заблуждавай така хората :D
А колкото до мнението ти че няма смисъл да мислиш за композицията и фоткаш докато кадъра стане - не си прав и това е най-голямата заблуда на всички прохождащи. Така никога няма да се научиш. Е зависи дали искаш разбира се, но лично аз предпочитам да снимам веднъж и да стана, от колкото да хабя лента и да стане от 20-я път. Колкото и да е познаването на някои неща ти спестява доста ядове.
Какво му трябва на един добър фотограф?! - едно око и един пръст...
http://travelcafe.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;
и накрая балконът http://leni-s.com/balcony-relax/
Аватар
Вискяр
Кафевар/ка/
Мнения: 709
Регистриран на: Окт 24, '11, 18:49
Местоположение: В полите на Вискяр планина
Обратна връзка:

Re: Фотоапарат

Мнение от Вискяр »

Leni написа:Вискяр в голяма грешка си относно композицията и обектива тъй като при променливо фокусно разстояние можеш да побереш в кадър повече или по малко в зависимост от това дали приближаваш или не вариото. Опитай се да снимаш от едно и също място (без да променяш позицията си) един и същи обект с варио обектив с твърд обектив. Да предположим снимаш сграда и се опитваш да я побереш цялата. С променливото фокусно разстояние се променя и зрителния ъгъл на обектива, съответно елементи и обекти попадащи в кадър. Ако фокусното разстояние нямаше значение нямаше производителите да се надпредварват и да произвеждат различни обективи.
И така за конкретния пример - както казах примерно искаш да вкараш цяла сграда в кадър - ако имаш варио обектив в диапазона 14-24 или т.нар широко ъгълни обективи то можеш спокойно да вместиш сградата в кадър особено на най-отворено. Ако обаче се опиташ да снимаш от същото място с един 50мм твърд обектив няма да успееш - и решението ти или да се опиташ да композираш така че кадъра да е ефектен т.е. детйал или да отстъпиш назад и то доста за да компенсираш разликата във фокусното разстояние..
Така че, ако някой си мисли, че вида на обектива няма значение за композиция много се лъже. Просто хората не си правим труда да се замислим за това.

Тъй като явно имаш пристрастия е добре да почетеш малко повече литература и то най вече именно за обективи, фокусно разстояние, композиция и т.н. не заблуждавай така хората :D
А колкото до мнението ти че няма смисъл да мислиш за композицията и фоткаш докато кадъра стане - не си прав и това е най-голямата заблуда на всички прохождащи. Така никога няма да се научиш. Е зависи дали искаш разбира се, но лично аз предпочитам да снимам веднъж и да стана, от колкото да хабя лента и да стане от 20-я път. Колкото и да е познаването на някои неща ти спестява доста ядове.
Това е свързано с мащаба. Какво общо има с композирането на кадъра?!
Освен ако за теб мащаб и композиция се припокриват.
По твоята изкривена логика трябва да се произвеждат обективи през 2-5 мм фокусно разстояние... И варио обективите са някаква дяволска измишльотина, а не удобство. (Можеш да се консултираш с вече доцент Живко Арабов. Но едва ли ще го сториш.)
Щом снимаш веднъж и ти става, то ти си гений по рождение! :ieeee: Радвам се за теб.

Аз съм яростен привърженик на четенето. Но само с четене не става.
Толстой е станал писател с писане, не с четене. Умението да караш велосипед се придобива с каране. Не с четене.
Аватар
Leni
Кафе с мляко
Мнения: 265
Регистриран на: Авг 14, '13, 09:34
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Фотоапарат

Мнение от Leni »

Нужно ли е такъв заядлив тон.. само се опитвам да споделя неща които съм научила от професионалисти и да бъда полезна. В никакъв случай не пренебрегвам мащаба - той е тясно обвързан по същия начин (не можеш да пренебрегнеш факта, че всичко това се отразява на кадъра - ако ти не можеш да направиш връзка между мащаб-фокусно разстояние и композиция е.. то си е за теб)... но целия ферман който написах беше с идея, че твърдите обективи са прекрасни и ни възпитават да мислим как да построим кадъра. Не виждам как точно ми е изкривена логиката, но както и да е, имаш друго виждане за фотографията. Колкото до леко злобната ти нападка и цитиране на доц. Живко Арабов, само ще споделя, че съм омъжена за човек завършил Фотография в Ню Йорк, после операторско майсторство в НАТФИЗ и има над 25 години професионален опит като фотограф, уча се и работя с хора като доц. Петър Абаджиев, Коко и Юри Трейман които са основатели на Българската Фотографска Академия и още куп хора от рекламната и модна фотография, преподаватели в НБУ и НАТФИЗ - та мисля източници за разясняване на въпроси имам достатъчно.

С това мисля да прекратя темата защото не мисля че вече сме полезни а и не е нужно да се заяждаме във форума и да занимаваме с различията си останалите - някои от които искат да научат нещо
Практиката учи.. но онази практика която е подкрепена с теория, защото само безцелно щракане не води до никъде, всичко е до време и до конкретна ситуация и условия. Човек трябва и да експериментира, но да знае какво прави, какво може да наруши и какво не. Аз много често нарушавам правилата, но когато ги знам ми е по-лесно и несполучливите снимки са драстично по-малко.

Моля на админиа и на останалите да ме извинят за тона и ако в поста ми има нещо нередно да го изтрият. Съжалявам че за първи път избухвам така.
Какво му трябва на един добър фотограф?! - едно око и един пръст...
http://travelcafe.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;
и накрая балконът http://leni-s.com/balcony-relax/
Публикувай отговор

Обратно към “Арт и фотография”