Екопътеки

За да не седим само пред компютрите ;-)
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Екопътеки

Мнение от Blue sky »

Да, темата е хубава и мисля може да се почисти от ненужните коментари и препратки.

Хубаво е тук да съберем инфо за интересни маршрути.
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
maini4kq
Kъсо кафе
Мнения: 67
Регистриран на: Фев 26, '10, 01:33
Местоположение: Пловдив

Re: Екопътеки

Мнение от maini4kq »

България е пълна с красоти..жалко че малко се знае за тях.Ние до тук сме били в района на Триград, Крушунските водопади,Каньонът на р.Ермен и Хотница.Също така я.Девин.я.Батак.пещерата Снежанка.
Приятел е този,на който можеш да се обадиш в 3 през нощта и да кажеш:" Убих човек", а той ще отговори :"Къде трябва да копаем?"
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Екопътеки

Мнение от Blue sky »

Гледам доста се обиколили, значи можеш да дадеш от първа ръка информация, къде и как е най-добре да се постъпи :ieeee:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
Moria
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1505
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:38

Re: Екопътеки

Мнение от Moria »

maini4kq написа:България е пълна с красоти..жалко че малко се знае за тях.Ние до тук сме били в района на Триград, Крушунските водопади,Каньонът на р.Ермен и Хотница.Също така я.Девин.я.Батак.пещерата Снежанка.
Tъкмо се канех да ти ги предложа. :D А деветашката пещера посетихте ли? Наблизо е и също заслужава да се види.
Изображение
Аватар
maini4kq
Kъсо кафе
Мнения: 67
Регистриран на: Фев 26, '10, 01:33
Местоположение: Пловдив

Re: Екопътеки

Мнение от maini4kq »

Няма проблем,даже мога да дам и отзиви за места за нощуване,ако някой ходи.
Мориа, бяхме и в Ягодинската, и в Дяволското гурло ( мен тя ме впечатли най-малко) и в Харамийската - изживяването беше неповторимо - това за Триград
Иначе ,да бяхме в Деветашката пещера- много ми хареса :daaa:
И при Крушунските водопади се пробвахме за едната пещера - в момента не мога да се сетя името,но не влязаохме много навътре
Приятел е този,на който можеш да се обадиш в 3 през нощта и да кажеш:" Убих човек", а той ще отговори :"Къде трябва да копаем?"
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Екопътеки

Мнение от Blue sky »

разкажи моля за харамийската пещера - беше късно вече да влизаме, пък и не бяхме подготвени, но оттогава все умувам как ще го реализираме :stiskam:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
maini4kq
Kъсо кафе
Мнения: 67
Регистриран на: Фев 26, '10, 01:33
Местоположение: Пловдив

Re: Екопътеки

Мнение от maini4kq »

Става с предварително записване е,поне през почивните дни и по празниците,защото има много желаещи.Поради естеството на прехода ,групите са по около 10-12 човека .
Обезопасяват те и с помощта на двама водачи се катериш по отвесна стена до входа. От там имаш малък преход вътре в едни коридори и стигаш до една тясна дупка- колкото да се провре човек. Пак те обезопасяват и те спускат през дупката в пещерата т.е. ти слизаш от тавана й.Много е красиво,акустиката е супер ( всички викаха и се кефеха максимално). Обаче това не е всичко :mrgreen: изкатерваш се ,за да излезеш от пещерата - има готини ледници по пода.... и започва големият преход в планината .Катеренето е по доста стръмен склон.Предишния ден беше валяло и се хлъзгаше ужасно,което не ни развали натроението, а само предизвикваше бурен смях когато някой падне (почти всички паднахме по един-два пъти).
Качваш се отгоре на билото,на най-високата точка на скалата над пещерата.Гледката спира дъха ти.Чак след това започва слизането надолу . Водачите обикновено си правят майтап- стига се до една малка пещера с малък отвор- колкото да пропълзи човек. Казват ти че това е единственият път и чакат реакция... някой хора се хванаха,ние с гаджето изчакахме благоразумно. По пътя се минава през още една пещера-даже там често хора остават да преспят,имаше остатъци от бивак.Целият преход е около 4-5 часа.... после се чувстваш уморен,но зареден максимално. Накрая ти дават сертификат за смелост и снимки (ако искаш) - снимат те докато се катериш.
Стари дрехи,за които не ти е жал са задължителни,защото пада голямо омацване .
Приятел е този,на който можеш да се обадиш в 3 през нощта и да кажеш:" Убих човек", а той ще отговори :"Къде трябва да копаем?"
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Екопътеки

Мнение от Blue sky »

Е това вече много ме мотивира, и водачите там казаха същото, даже и телефон взех за записване - когато бяхме до Дяволсоко гърло беше вече късно и нямаше време да се качваме догоре. Обаче вече доста време не сме ходили в този район :evil:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
DOBI
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1568
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:32
Местоположение: Нант

Re: Екопътеки

Мнение от DOBI »

Аз мога ли да попитам тук за по-подробно обясненение на този термин - екопътеки?Това е явно нещо ново,поне за мене де!Едно време правехме с родителите ми дълги преходи пеша и с раници,похапвахме на полянка....Но не знам какво точно се включва в екопътеки?
Аватар
maini4kq
Kъсо кафе
Мнения: 67
Регистриран на: Фев 26, '10, 01:33
Местоположение: Пловдив

Re: Екопътеки

Мнение от maini4kq »

Екопътека ,поне доколкото знам е пътека с нужната маркировка, като при нужда се строят мостчета над реки,слагат се парапети и т.н. като целта е да се осигури достъп до интересни природни обекти. т.е. повече хора,а не само планинарите да имат достъп до тези природни красоти.
Приятел е този,на който можеш да се обадиш в 3 през нощта и да кажеш:" Убих човек", а той ще отговори :"Къде трябва да копаем?"
Публикувай отговор

Обратно към “Спорт, адреналин или просто разходка”