Екопътеки

За да не седим само пред компютрите ;-)
Аватар
DOBI
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1568
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:32
Местоположение: Нант

Re: Екопътеки

Мнение от DOBI »

А защо "еко"?Еко според мене идва от екология :hmmm:
Аватар
maini4kq
Kъсо кафе
Мнения: 67
Регистриран на: Фев 26, '10, 01:33
Местоположение: Пловдив

Re: Екопътеки

Мнение от maini4kq »

Според мен, защото се осигурява достъп без да се нарушава екологичното равновесие в даден район т.е. пипнатото от човешка ръка е минимално и съобразено със спецификата на района.... не знам дали съм права обаче .
Приятел е този,на който можеш да се обадиш в 3 през нощта и да кажеш:" Убих човек", а той ще отговори :"Къде трябва да копаем?"
пери
Виенско кафе
Мнения: 367
Регистриран на: Ное 28, '09, 20:30
Дал благодарност: 1055 пъти
Получил благодарност: 199 пъти

Re: Екопътеки

Мнение от пери »

Предпочитам дивата природа пред удобните пътеки, но те наистина понякога са необходими :nod:
Тук ми харесва, но само през лятото ;) - Трънското ждрело и екопътека
Изображение
Изображение
Изображение
http://bgizlet.com/index.php?option=com ... &Itemid=69" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Leni
Кафе с мляко
Мнения: 265
Регистриран на: Авг 14, '13, 09:34
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Екопътеки

Мнение от Leni »

ООО супер темичка :) и аз да напиша нещо въпреки че не съм много по екопътеките - но мога да покажа нещо.
Понеже съм израснала на предела на 2 планини - Родопи и Пирин - демек имам рода в Сандански Гоце Делчев, всяка година почти организирам фото пленер с маршрут Ковачевица- Лещен- Делчево - Мелник. Надявам се админите да нямат против но директно ще споделя от блога краткия пътепис със снимки да ви зарибя. Иначе ако някой се интересува община Гърмен прави доста в сферата на опазване на местните традиции и са направили няколко екопътеки в региона - ето линк към информацията какво може да се види в региона - http://www.art-garmen.org/index.php?cat=ag_fa
а това е моя пътепис :) - http://leni-s.com/photo-plener/
Друго хубаво място за обичащите планината е прироред парк Рилски манастир- над самия манастир има няколко пътеки до рибните езера горе долу маршрутите са между 2 и 5 часа преход, зависи по коя се поеме :)
Приятна разходка
Какво му трябва на един добър фотограф?! - едно око и един пръст...
http://travelcafe.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;
и накрая балконът http://leni-s.com/balcony-relax/
Мириам
Кана кафе
Мнения: 527
Регистриран на: Окт 1, '13, 15:46

Re: Екопътеки

Мнение от Мириам »

Аз тази година ходих на ждрелото на Ерма и много ми хареса.Пътят не е много,но е страшно красиво.Има мостчета-които са си страшнички и от тях се откриват страхотни гледки,водопади...Не е далече от София-посока Сръбската граница.А ние го съчетахме и с Власинското езеро-В Сърбия и беше много хубава екскурзия
Мириам
Кана кафе
Мнения: 527
Регистриран на: Окт 1, '13, 15:46

Re: Екопътеки

Мнение от Мириам »

Също по Пирин има много хубави пътеки,преди години понеже имаме къща в Разлог много ходихме-вр.Вихрен,Тодорка,Кутело...
Но най-голямото предизвикателство си остава Кончето!Красота и страх!
radiva
Виенско кафе
Мнения: 397
Регистриран на: Ное 21, '13, 09:04
Местоположение: София

Re: Екопътеки

Мнение от radiva »

Много хубава тема. Аз мога да споделя инфо за екопътеката, с която започва темата - екопътека Бяла река. Направихме разходката на 02.01, за да се раздвижим малко след новогодишното ядене :D . Много красиво място, което трябва да се види и през зелените сезони. До там се стига по черен път от Калофер. На места пътя е особенно черен.
Началото на пътеката е около 200м. след Калоферски мъжки манастир.
Изображение
До там се стига с кола и има паркинг, на който да я оставите.
Изображение
И от тук започват красотите
Изображение
Изображение
Изображение
На места е доста стръмно, но гледката си заслужава.
Изображение
Има места за почивка, беседки за похапване. Има и табели с информация за дивият свят в парка, ако ви се чете.
Изображение
Изображение
Цялата разходка беше около три часа и половина, в което се включва и стигането пеша до манастира, защото бяхми отседнали в едни къщички по пътя между Калофер и манастира и не си заслужаваше да палим колите. Има и бивак в началото на пътеката.
Мириам
Кана кафе
Мнения: 527
Регистриран на: Окт 1, '13, 15:46

Re: Екопътеки

Мнение от Мириам »

Ради,много хубава екскурзия и много красиви снимки!Сигурно добре сте прекарали.Точно на Власинското езеро,за което пиша по горе има такива табели,но за рибите в езерото-видовете.Много интересно,не знаех,че и тук има! :P
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Екопътеки

Мнение от Миша »

Бялата река я минахме в най-горещите дни,парапетите пареха ,почти не можеха да се докоснат,а има места,където трябва да се вкопчиш със зъби и нокти в тях ,но после с такова удоволствие си поджапахме в студените води на вирчетата .Но сега водата ми изглежда много малко :hmmm: Компа ми изтри снимките :ufff: ,пътеката е много приятна,макар и доста стръмна ,на места адреналина се покачва,но това е част от приключението,а нашето приключение започна още преди да стигнем до пътеката,защото по традиция се изгубихме и се лутахме почти час в планината ,естествено в противоположната страна ,щото аз бях навигатора 8-) Бях видяла на снимките мосчета и естествено се отправихме към първото такова мостче ,което видяхме близо до манастира и се залутахме в една гъста гора с огромни обрасли в мъхове камъни :potekoha: приказно беше ,но се бяхме изморили още преди да открием пътеката.Така че, ако ходите ,минавате покрай манастира и продължавате напред ,в дясно са онези заблуждаващи мостчета,които ни отведоха далеч от главната пътека,не минавайте по тях,продължете нагоре .
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
radiva
Виенско кафе
Мнения: 397
Регистриран на: Ное 21, '13, 09:04
Местоположение: София

Re: Екопътеки

Мнение от radiva »

Не сте първите изгубили се :D. Но на тази пътека вече имахме едно наум. Миналата година ходихме в крайречен ландшафтен парк “Панега”,
района на Луковит(също много красиво) и тръгнахме по първото мостче, което видяхме. Още се смея, като се сетя упорито до къде стигнахме, преди да разберем, че това не е пътеката.
Публикувай отговор

Обратно към “Спорт, адреналин или просто разходка”