Оксалис

Публикувай отговор
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Оксалис

Мнение от libra »

На каква дълбочина засаждате ризомите? Един червенолистен нещо не върви както трябва, а са доста ризоми.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Оксалис

Мнение от botan »

libra написа: Юни 16, '23, 18:50 На каква дълбочина засаждате ризомите? Един червенолистен нещо не върви както трябва, а са доста ризоми.
Ако е за саксия ги слагам на 2-3 пръста дълбочина, те после си се разпросират из цялата.
Insta: ex_hort
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Оксалис

Мнение от libra »

Мерси, така съм ги засадили, но са излезли 2 стръкчета. Ще чакам.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Оксалис

Мнение от botan »

Oxalis latifolia (ляво) и Oxalis 'Аркана' (дясно)
Изображение
И двата са много сходни, самоопрашват се и са под зорко наблюдение да не бъдат изтървани и да подивеят, което ги прави неподходящи за градина. Оставям ги да цъфтят, но само временно, а когато забележа, че започват да формират плодове премахвам съцветията или ги прибирам в тюлени торбички.

Латифолията ми е от Португалия, където растеше в тревните площи на Лисабонския университет като изтърван чужд вид, а в някои страни където е подивял се счита и за инвазивен. Дори в границите на естественият му ареал се смята за плевелен.

Аркана го намерих като избягало растение в оранжериите на Ботаническата градина към БАН преди години, когато работех там. Как и защо се беше появил така и не ми се изясни. Експериментите със самоопрашване, които проведох показаха слаб разпад. Поради сходството му с латифолия, едната работна теория е да е случайно привнесен различен клон на латифолия, другата работната теория е да е произлязъл от случайно кръстосване между О. lasiandra и O. debilis.

С латифолия се различават по петънцата, разположението на близалцето и формата на листата, макар че последното по-трудно се забелязва. При латифолия луничките са бледи, концентрирани в долната част на листенцата, но се празпростират в много тънка линийка по ръба нагоре. Отдолу на листата нямат петънца. При Аркана петънцата са по-контрастни, концентрирани пак в долната част, но и равномерно разпръснати по цялата повърхност на листа включително и долната страна, където обаче са значително по-бледи. При латифолия близалцето е под тичинките, при Аркана стърчи над тях. При латифолия листата са по-едри и с по-заострени ушички, а при Аркана са по-дребни и с по-заоблени ушички.

Сега ако сте се зачудили за какво ви занимавам с тея описания, то с право сте си задали въпроса, но отговора е много прост. При оксалисите липсват подробни данни за сортовете, произхода им и сравнения, което прави много трудна идентификацията и проследяването дали нещо се е изменило, как се е изменило и в момента е пълна каша.

Впрочем като стана дума за O. debilis, ако някой има мрежестата му форма 'Aureoreticulata' ще се радвам да ми задели от нея. Ето така изглежда:
Изображение
Insta: ex_hort
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11814
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 148 пъти
Получил благодарност: 189 пъти
Обратна връзка:

Re: Оксалис

Мнение от johnstalker »

Втората снимка не се вижда. ;)
Аватар
Murof
Кафе машина
Мнения: 3115
Регистриран на: Ное 18, '11, 23:57
Местоположение: София
Дал благодарност: 37 пъти
Получил благодарност: 444 пъти

Re: Оксалис

Мнение от Murof »

botan написа: Юни 14, '23, 17:03 Триангуларисите са с ризом - подземно стъбло с множество удебелени люспи. Така като гледам колко малка зона засяга мутацията, то има шанс да не се прояви повторно, освен ако при растежа не се събуди някоя от пъпките в мутиралата зона или не й щукне на централната растежна точка пак да мутира. Като цяло този тип обагряне не е много стабилно, заради механизма му на образуване. Шансът да се формира нов култивар е много нисък, защото има твърде много спънки в процеса на селекция, но пък ако успееш постижението ще бъде високо оценено от колекционерите. Може да изпробваш вегетативно размножаване чрез листа. Не съм го изпробвал лично, но съм виждал успехи на други хора. Избират се добре узрели листа (в случая тези са такива), които се откъсват възможно по-ниско. Ако излезе с влагалището още по-добре, тъй като с него резултатите изглеждат по-добри. Не се подрязват допълнително, промиват се от пръстта, крайчеца се боцва във вкоренител и се оставят във вода или в пясък. Аз лично бих ползвал вода за да мога да следя какво се случва. За около 3-6 месеца би трябвало да има някакъв резултат.
Изображение

Изображение

Изображение
Всички препоръки изпълнени! Чакаме:)
Нито една градина не е идеална.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Оксалис

Мнение от botan »

Изглеждат чудесно. Стискам палци растежните точки да тръгнат от пъстрите части на дръжката. :stiskam: :stiskam: :stiskam:

При мен цъфна Електростатика. Цветчето е коралово розово и по-дребно. Самó:
Изображение
С цветче на Iron Cross (дясно)
Изображение
Insta: ex_hort
Аватар
Murof
Кафе машина
Мнения: 3115
Регистриран на: Ное 18, '11, 23:57
Местоположение: София
Дал благодарност: 37 пъти
Получил благодарност: 444 пъти

Re: Оксалис

Мнение от Murof »

Това го имам от няколко години но не му знам името...
Изображение

Изображение


Единият е Oxalis 'Iron Cross', но на другия не знам името.
Изображение

Изображение
И на този се оказва, че не съм му записал името.
Нито една градина не е идеална.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Оксалис

Мнение от botan »

Oxalis triangularis 'Irish Mist'
Oxalis tetraphylla 'Iron Cross Reversed' (ако са коралови цветчетата като на Iron Cross)
Oxalis 'Аркана'
Insta: ex_hort
Аватар
Murof
Кафе машина
Мнения: 3115
Регистриран на: Ное 18, '11, 23:57
Местоположение: София
Дал благодарност: 37 пъти
Получил благодарност: 444 пъти

Re: Оксалис

Мнение от Murof »

botan написа: Юни 23, '23, 19:18 Изглеждат чудесно. Стискам палци растежните точки да тръгнат от пъстрите части на дръжката. :stiskam: :stiskam: :stiskam:

Изображение

Виж колко бързо изкара корени...няма и месец. Още да го държа във вода или да го садя?

image storage
Нито една градина не е идеална.
Публикувай отговор

Обратно към “Цветя в сандъци”