Оксалис

Публикувай отговор
Аватар
Anyyyone
Дълго кафе
Мнения: 106
Регистриран на: Апр 1, '18, 16:23

Re: Оксалис

Мнение от Anyyyone »

Добре,така ще направя. Благодаря много! 🌺
Аватар
Polin
Кафе машина
Мнения: 4445
Регистриран на: Ное 15, '15, 20:55
Местоположение: гр.Летница,обл.Ловеч
Дал благодарност: 2170 пъти
Получил благодарност: 1006 пъти

Re: Оксалис

Мнение от Polin »

:daaa: :tzvetentze:
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Оксалис

Мнение от botan »

Новият ми любимец от триангуларисите
'Sanne'
Изображение
Insta: ex_hort
Аватар
Murof
Кафе машина
Мнения: 3115
Регистриран на: Ное 18, '11, 23:57
Местоположение: София
Дал благодарност: 37 пъти
Получил благодарност: 444 пъти

Re: Оксалис

Мнение от Murof »

Да попитам знаещите, тази шарка по моя оксалис вирус ли е?

Изображение
Нито една градина не е идеална.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Оксалис

Мнение от botan »

Murof написа: Юни 13, '23, 22:40 Да попитам знаещите, тази шарка по моя оксалис вирус ли е?
Не изглежда като вирус, твърде подредена и рязка е, но определено на много странен случаен принцип действа. Може ли да ни го покажеш буден?
Insta: ex_hort
Аватар
Murof
Кафе машина
Мнения: 3115
Регистриран на: Ное 18, '11, 23:57
Местоположение: София
Дал благодарност: 37 пъти
Получил благодарност: 444 пъти

Re: Оксалис

Мнение от Murof »

Всички листа са от една грудка. По младите листа нямат тази шарка, тя се проявява по късно може би, нямам конкретно наблюдение. Грудката я намерих есента на миналата година.
Изображение

Изображение

Изображение
Нито една градина не е идеална.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Оксалис

Мнение от botan »

Триангуларисите са с ризом - подземно стъбло с множество удебелени люспи. Така като гледам колко малка зона засяга мутацията, то има шанс да не се прояви повторно, освен ако при растежа не се събуди някоя от пъпките в мутиралата зона или не й щукне на централната растежна точка пак да мутира. Като цяло този тип обагряне не е много стабилно, заради механизма му на образуване. Шансът да се формира нов култивар е много нисък, защото има твърде много спънки в процеса на селекция, но пък ако успееш постижението ще бъде високо оценено от колекционерите. Може да изпробваш вегетативно размножаване чрез листа. Не съм го изпробвал лично, но съм виждал успехи на други хора. Избират се добре узрели листа (в случая тези са такива), които се откъсват възможно по-ниско. Ако излезе с влагалището още по-добре, тъй като с него резултатите изглеждат по-добри. Не се подрязват допълнително, промиват се от пръстта, крайчеца се боцва във вкоренител и се оставят във вода или в пясък. Аз лично бих ползвал вода за да мога да следя какво се случва. За около 3-6 месеца би трябвало да има някакъв резултат.
Insta: ex_hort
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Оксалис

Мнение от botan »

Малко четирилистни :wooow2:

Oxalis tetraphylla - много сходен с O. 'Iron Cross Reversed', по-малко цъфтежен, но за това пък с повече листа. Цветовете са розови с коралов отенък и близалцето стърчи над тичинките. При оксалисите като цяло, дори в границите на вида може да има няколко различни "раси" според това как се позиционират половите органи в пространството, което на пръв поглед са скучносложни ботанически подробности, но могат да помогнат в разграничаването на различни клонове.
Изображение

Oxalis 'Iron Cross Reversed' (ляво), O. 'Сянка' (централно), О. 'Iron Cross' (дясно) - и трите са селекции на О. tetraphylla и попадат в една група - цъфтежни, с коралови цветчета и близалце под тичинките. Първите два са спортове възникнали от 'Iron Cross'. Първият тотално се е върнал до форма подобна на дивата. Втория го намерих като случайна мутация в цветарски магазин, при който основата на листчетата е 50% по-слабо обагрена. На снимката два от тях са изкарали листенце с по 5 сегмента, можете ли да ги намерите? ;) :hihihi:
Изображение

Oxalis 'Електростатика' - майка му е 'Аркана', бащата неизвестен (естествено :roll: ). Като се опитвах ръчно да кръстосам 'Аркана' с тетрафилите нищо не клъвна. После изведнъж се пръкна това, но не е много ясно дали излезе от самоопрашването на 'Аркана' или някоя от пчеличките на балкона много се е постарала да ми помогне при кръстосването. Пъстролистен е, макар и да не си личи много от снимката, но се проявява като силно разпръснати дребни снежинки с различно зелен нюанс и наподобява електростатично смущение, от където идва името. За разлика от горните има и разпръснати лунички в основата на листчетата, наследство от майка си. Има още за пречистване, че гледам хвърля някакви листенца с 3 сегмента и му предстои намножаване, но сега вади съцветие и няма да го чопля, че ми е любопитно в каква багра ще са цветчетата. :mrgreen:
Изображение
Insta: ex_hort
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4891
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 352 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Оксалис

Мнение от Di_Va »

Ботанчо, тези оксалиси четирилистните, могат ли да оцеляват вън, или са само саксийни?
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Оксалис

Мнение от botan »

Не съм ги пробвал, но Полин по-напред в темата пише, че има успех на открито с тях. Мен лично ми е малко некомфортна идеята предвид как експлозивно си хвърлят семената, макар че триангуларисите и тези от групата на 'Iron Cross' не образуват така фриволно пловодове. Тетрафилата си направи плодове без моя помощ и позволение и сега съцветието е в тюлен затвор.
Insta: ex_hort
Публикувай отговор

Обратно към “Цветя в сандъци”