акъл или инстинкт?

За разговори, други теми или просто да побъбрим...
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: акъл или инстинкт?

Мнение от lila »

ВЕрвай ми. Като му дойде времето ще ти кажа :hihihi: :hihihi: :hihihi:
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: акъл или инстинкт?

Мнение от ravik »

lila написа:ВЕрвай ми. Като му дойде времето ще ти кажа :hihihi: :hihihi: :hihihi:
Разжалвам те!!! :svekurva: :svekurva: :svekurva:
Дал, дай твоята версия, че тук нещо ме работят. :lol:
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: акъл или инстинкт?

Мнение от lila »

:hihihi: :hihihi: :hihihi: а ти копай, копай :lol: :lol: :lol:
(цитата е от "Нощите на поп Вечерко")
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: акъл или инстинкт?

Мнение от ravik »

И дал се покри, аман от ваш'та интуиция. :hihihi:
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31690
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1034 пъти
Получил благодарност: 2440 пъти

Re: акъл или инстинкт?

Мнение от Мария Николова »

цеци написа:Доколкото се сещам-тук се търси разликата между инстинкт и интуиция :hmmm: И за да мога да разбера въпроса имам нужда от жалон-какво разбирате под едното или другото понятие ?! И аз като Лила имам личен опит и той е,че твърде често в разговор хората подменят едното с другото, а уж говорим на един език :lol:
Съгласна съм с теб, Цеци. И на мен ми се струва от прочетените постове, че май говорят за интуицията. ;) Всичките попадения и грешки са ми само от интуицията. От акъла - само грешки. И тук-там попадение. Пък не ръся интуиция, а акъл. :lol:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Tanet
Кафе машина
Мнения: 4787
Регистриран на: Яну 13, '10, 11:52
Местоположение: Севлиево 5-а зона
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 1 път

Re: акъл или инстинкт?

Мнение от Tanet »

При мен интуицията се включва не когато съм под пара , а когато започна да изпитвам някакъв на пръв поглед необясним страх. Това ми е сигналната лампичка. Според Ошо, ние сме се откъснали от своята същност като сме дали превес на мозъка или по-точно ума да ни ръководи. Истината казва той идва от сърцето и в мига,в който спрат мислите и се ориентираме към сърцето се завръщаме вкъщи и поемаме контрол над онова,което ни се случва. Това е защото ума винаги е ръководен от егото и целта е да го надскочим. Може би в сюблимните моменти интуитивното действие е свързано с блокирането на мислите и почувстването на ситуацията . Дал , ще я видя аз твоята интуиция скоро...ти си знаеш защо :D .
"Истинските неща в живота, не са нещата"
[img]http://smileys.on-my-web.com/repository ... gonfly.gif[/img]

градинките на "утринния покой"
Аватар
ida_ili64
Баш кафе майстор
Мнения: 2535
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:38
Местоположение: между Eвропа и Родопите

Re: акъл или инстинкт?

Мнение от ida_ili64 »

Когато вземам решение за нещо,зависещо основно от мен-клеча и мисля,както се изразява Дал ;) .
Когато нещата се случват спонтанно,основно по независещи от мен причини,би трябвало да се доверя на "шестото си чувство"-май в 99% от случаите не ме е подвеждало.Лошото е,когато не го направя-следва разочарование :eeeh: .
http://diva-edel-art.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
paju4eto_Ligla
Баш кафе майстор
Мнения: 2168
Регистриран на: Ное 23, '09, 19:20
Местоположение: София

Re: акъл или инстинкт?

Мнение от paju4eto_Ligla »

Имам си система на действие, комбинация от двете горни :twisted:
Но пък аз и нямам понятие "трябва", имам само "искам", така че мисленето не ми е основен приоритет :twisted:
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: акъл или инстинкт?

Мнение от Satori »

Май в повечето случаи инстинктът ме води. Ако случайно не ми харесва онова, което той ми подава, използвам разума за извинение. Ама дето вика Паючето, в крайна сметка като взимам решение, е комбинация от двете. Ако имам разминаване между тях, това е сигурен знак, че 1/ още не е настъпил моментът за взимане на решение, 2/ имам нужда от повече информация, и 3/ нужната/натрупаната информация все още не се е преобразувала в интуиция :mrgreen: Най-добре е да се седне и да се чека да мине.
Аватар
цеци
Кафевар/ка/
Мнения: 962
Регистриран на: Ное 29, '09, 15:13

Re: акъл или инстинкт?

Мнение от цеци »

Вече ще си напиша поста,защото ще се замотам още повече :lol:
За мен нещата са прости.Ако под "акъл" се разбира мисленето,то се състои от :
подсъзнание-инстинкти,чувства и емоции.Несъзнателна част.Пример: Срещам съвсем непознат човек с който ми предстои да работя.Представяме се един на друг и сега се включва оценъчен момент.Вътрешният глас казва:"Много е готин" или "Този нещо не ме кефи".Каквото и от двете да си помисля,веднага го игнорирам,защото това е несъзнателен оценъчен механизъм.Не мога да определя защо ми харесва или не ми харесва.
съзнание-това е цензурата на общественото мнение,ножичката,която изрязва/както в горния случай/или приема една мисъл.Пример:С човека от предишния пример започваме да работим заедно.Аз започвам да трупам знания за него.Вече мога да кажа:"Този ми харесва,защото...."
надсъзнание-интуиция.Това са вече допуснатите от съзнанието мисли,които са подредени в стройна структура и на тяхна база мога да направя прогноза.Пример:С човека работим доста време.Познавам го много добре и в детайли.В един момент мога да си помисля:"Сега ще каже ....." и той наистина го казва.
По моята логика интуицията не може да греши.Греши само инстинкта.
Tanet ,в моето разбиране сърцето е само мускул,но ако ти го разбираш като душевност,тогава съм съгласна с теб.

П.П.На фона на приятната и шеговита дискусия този пост звучи като суха университетска лекция.Моля ,не ме оценявайте инстингтивно.Не съм такъв човек :lol: :lol: :lol:
Животът е трагедия за чувстващите и комедия за мислещите.Хораций
Публикувай отговор

Обратно към “Разни и разнообразни теми”