Как се прави хубав козунак?

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Как се прави хубав козунак?

Мнение от Blue sky »

Ел Пистолеро - много ще се радвам да дадеш и твоята - да знаеш, никой не прави по-хубави баници от моите :nod: по онази рецепта, даже и сгъването разбрах как се прави :hihihi:

Аз пък като така се засилихте, и като досега не съм виждала рецепта за козунак с кисело мляко - взех че го започнах за проба :nod: чакам сега да шупне маята, довечера или утре, или когато е готово - ще дам отчет :nod:
He who plants a garden, plants happiness
Ламята Спаска
Виенско кафе
Мнения: 444
Регистриран на: Фев 14, '10, 16:58
Местоположение: София- гулемото село

Re: Как се прави хубав козунак?

Мнение от Ламята Спаска »

Блу, какви ги свърши бре човек с този козиняк?
Казвай, че да знам дал да са вясвам у форумът или да забравя пароли , име и др... :oops:
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Как се прави хубав козунак?

Мнение от Blue sky »

Аааааа стана, екстра даже, и руло и козунак, хем направих за проба само 1/4 доза :nod: Обаче май не го омесих като хората, само 10 мин го търкалях напред-назад и не стана на конци, хем на вид перфектно го даваше тестото. на вкус е много добър, обаче аз като че друго си представям - абе честно казано все бабиния козунак ми е небцето :nod: пък тя вече от години не прави и е затрила рецептата :nod: Продължавам с експериментите, после и класация може да направя
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
Moria
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1505
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:38

Re: Как се прави хубав козунак?

Мнение от Moria »

Ламята Спаска написа:Блу, какви ги свърши бре човек с този козиняк?
Казвай, че да знам дал да са вясвам у форумът или да забравя пароли , име и др... :oops:
Ако ме чуете да съм се хванала да правя козунак, да знаеш, че главно ти ще си виновна. :mrgreen: + останалите в темата. Тогаз аз лично ще те погна. ;)
И давай рецептата за пицата, стига си я крила. :daaa:
Изображение
dal

Re: Как се прави хубав козунак?

Мнение от dal »

Moria написа:
Ламята Спаска написа:Блу, какви ги свърши бре човек с този козиняк?
Казвай, че да знам дал да са вясвам у форумът или да забравя пароли , име и др... :oops:
Ако ме чуете да съм се хванала да правя козунак, да знаеш, че главно ти ще си виновна. :mrgreen: + останалите в темата. Тогаз аз лично ще те погна. ;)
И давай рецептата за пицата, стига си я крила. :daaa:

абе помисли пак бе момиче!
разсъди малко , струва ли си , виж мойта рецепта , вземи са в ръце !!!!!!!!!!!!!!! :mrgreen: :mrgreen:
почнеш ли да месиш няма връщане назад-сбогом чиста кухня и хубав маникюр , здравей лаком ...ъъъ..таз
Аватар
Moria
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1505
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:38

Re: Как се прави хубав козунак?

Мнение от Moria »

:lol: Че досега все по твойта рецепта го правех бе Дал.
Аз заради тръпката. :twisted: И после мойте внуци като блу ша си спомнят за козунака на баба. :hihihi:
Изображение
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Как се прави хубав козунак?

Мнение от Satori »

Уважаеми съфорумци,

ето една рецепта за козунак, който помня от малка. Правеше го покойната майка на моя много близка приятелка. Сега се обадих на леля й /която е не по-малко майсотрка-кулинарка от сестра си/ и тя ми продиктува подробно рецептата.

Рецепта за 1 кг брашно:

Излизат 4-5 козунака, ако се правят в кексови формички.

1 кг брашно
30-40 г /почти 1 кубче/ прясна мая. Прясната е за предпочитане.
5 яйца. Ако са много дребни - 6, но не бива да се прекалява с яйцата, защото става по-твърд козунакът.
200 г масло /идеален вариант е 1:1 масло-свинска мас, ако човек разполага с хубава прясна мас/.
четвърт литър прясно мляко, за замесването то трябва да е с телесна температура.
200 г захар. Ако обичате по-сладко или пък захарта е тръстикова /разтваряла се по-бързо тръстиковата/, може да се сложи 220-230 г.
Кората на 1 лимон.
3-4 прахчета ванилия
1 щипка сол
1 с.л. ром - по желание.

Маята се приготвя: на дъното на кафяна чашка се слага 1 кафяна лъжичка захар, пръст-пръст и половина вода, смесена с мляко. Слага се натрошената мая. Като се разтвори, се прибавя брашно до консистенция малко по-гъста от смес за палачинки. Оставя се да втаса.

Пресява се брашното. Захарта се разбърква с яйцата. Ако се разтврая по-трудно, може да се сложи малко от млякото.

Замесва се тесто с брашното, яйцата, захарта, млякото, маята, солта и не повече от 1/4 от мазнината /маслото, маслото с маста/. Замесва се тесто, което трябва да е по-скоро твърдо, отколкото меко.

След това маслото се стапя и се оставя да заври. Започва да се прибавя по малко към тестото, като се измесва. Това отнема доста месене. Месенето може да се посъкрати, ако тестото се удря в масата, но така или иначе трябва хубаво да се меси, докато поеме мазнината. Това гарантира хубави конци. Може да се удари 10-15-тина пъти, като за по-добър резултат някои стигат до 50 :mrgreen: Показател, че тестото е добре омесено, е появата по повърхността му на малки кламбурци.

Оставя се да втаса. Трябва да е на по-топличко. Например върху дървена дъска на парното. Времето за втасване е 1,5-2 часа примерно. Съдът трябва да е достатъчно голям, или пък да е разделено тестото на две, защото увеличава обема си 2,5-3 пъти.

След като втаса, се разделя на топки. Може да се разточи и всяка кора да е с различна плънка - стафиди, мармалад, орехи и пр. или пък да е без плънак. После се сплита и пр. Слага се в намаслени форми, като тестото трябва да заема около 1/3 от тях, защото тепърва ще втасва и ще се пече. Завива се с найлоново фолио и се оставя да втаса втори път. Ако помещението е топло, отнема около 30-40 минути, иначе час. След това се намазват с жълтък, разреден с малко вода, наръсват се с бадеми и пр. Пече се максимум на 180 градуса. Даже на 160, минимум 30-40 минути.
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: Как се прави хубав козунак?

Мнение от orkud »

Дааа, по тази рецепта ще го докараш до вкус на бабиния козунак. Правила съм по нея и резултата е за отличен. Научи ме свекърва ми, която всяка година месеше с доза от 30 яйца, нататък няма да ви обяснявам, резултата е ясен :o Наистина е добре да се меси на топло и тези продукти, които не се загряват да са със стайна температура. Тази година обаче мисля да пробвам по рецептата на dal , откакто я прочетох само клатя глава и се съгласявам :nod: Мнооогооо добър краен резултат :lol: :lol:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31689
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1030 пъти
Получил благодарност: 2427 пъти

Re: Как се прави хубав козунак?

Мнение от Мария Николова »

Рецептата на майка ми беше с 40 яйца. Двете изяждахме със зор 2 козунака. Всичко останало, заедно с боядисаните яйца (за всеки в къщата) и с масленките-курабийки, разнасях по къщите на татковата рода.
Нямах право повече от едно бадемче да си чопна :oops: от козунака, вървейки към поредната къща.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Как се прави хубав козунак?

Мнение от Satori »

Е, аз и тази година ще действам по рецептата на Дал :mrgreen:
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”