Как се прави хубав козунак?

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6021
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2083 пъти
Получил благодарност: 1201 пъти

Re: Как се прави хубав козунак?

Мнение от alys »

В събота имам ангажимент и не съм сигурна, че ще имам време. Ако успея, ще направя още един козунак. Този го затворих с алуминиево фолио, дано се запази за 2-3 дни.
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5631
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1727 пъти
Получил благодарност: 1960 пъти

Re: Как се прави хубав козунак?

Мнение от Тутти »

Alys, разкошен козунак си опекла. Мисля, че няма да е достатъчен обаче, толкова вкусен изглежда, че ще изчезне за часове. В събота нов ще правиш. Като имаш време, сподели как го правиш.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6021
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2083 пъти
Получил благодарност: 1201 пъти

Re: Как се прави хубав козунак?

Мнение от alys »

Тутти, благодаря ти за ласкавите думи! :tzeluvka: Съставките са в поста с малките козуначета. Давам я пак за по-лесно.
7 г суха мая (френската)
600 г брашно
2-3 яйца и се допълва до 400 г с прясно мляко (общо яйца + мляко да е 400 г)
100 г захар
12,5 г стевия (равнява се на 50 г захар, като тези, които обичат по-сладък козунак, могат да добавят още 5-6 г стевия)
150 г мазнина (олио и масло 1:1)
1/2 ч.л. сол
1 пакетче ванилия
- настъргана лимонова кора
- стафиди (добавят се при оформяне на козунака)

Начина на оформление е както при всеки козунак. Дори взаимствах малко от описанието на Тутти как се добавят стафидите. Тестото се измеси и втаса в хлебопекарната. Става еластично и мекичко, цялото беше на мехури, когато слагах стафидите. Преди печене намазах с жълтък и олио, 1:1 и поръсих със захар. Този път не изчаках да втаса докрай, сложих тавата в леко затоплена фурна и превключих на 180 градуса. Вентилатор не ползвам, но всеки си знае печката и може да пече по свой начин. В един момент сложих алуминиево фолио, защото започна леко да поруменява отгоре, а имаше още време до края на печенето. После го махнах. Не мога да кажа за колко време се е изпекъл, защото не пека често козунак и питки, но следях процеса и в края оставих да постои на изключена фурна, за да се поизсуши (ще видим колко съм го изпекла).
Добавям стевия, за да е по-лесно втасването.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6021
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2083 пъти
Получил благодарност: 1201 пъти

Re: Как се прави хубав козунак?

Мнение от alys »

"Добавям стевия, за да е по-лесно втасването."
Неправилно съм се изразила. Замествам част от захарта със стевия, за да е по-лесно втасването.
Аватар
katina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1437
Регистриран на: Юни 7, '12, 18:46
Местоположение: Хасково
Дал благодарност: 81 пъти
Получил благодарност: 33 пъти

Re: Как се прави хубав козунак?

Мнение от katina »

Изображение


Изображение
Това са моите козунаци по рецептата на Тутти. Станаха страхотни! Пълнежа е с домашно сладко от сини сливи и орехи и с локум. Мазнината е мас повече и малко олио, което ги прави много мекички. Половин козунак е вече изяден :smmm:
Вчерашният ден е вече история, утрешният е загадка, а днешният е дар.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Как се прави хубав козунак?

Мнение от Гео, граф »

Вчера месих един голям (1кг) по рецептата на Тити, но не можах да го снимам, защо домашните му се нахвърлиха, щом го извадих от фурната. Днес обаче реших да не се мъча чак толкова, затова ползвах планетарния миксер да ми замеси тестото за още три половинки, пък дано стигнат. Третия се пече в момента. С Коко боядисвахме яйцата вчера (тоест аз боядисвах, а той налепи стикери по тях 8-) ), малко са смешни, но пък си ги правихме двамата.

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7671
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2236 пъти
Получил благодарност: 1247 пъти

Re: Как се прави хубав козунак?

Мнение от pepelqshka71 »

pepelqshka71 написа: Апр 11, '23, 19:02
► Виж съдържание
Имам питане. Може ли тази рецепта да стане вместо квас със мая (нямам квас). Моята щерка обяви тази година, че моя козунак не и харесва вече-бил на трохи, а тя искала на конци :eeeh: . Ще правя и моя козунак, но трябва да измисля и за нея.
Такааа... направих козунака по рецептата на Тути, но вместо квас сложих 1 кубче 42гр мая. Месих на ръка (нямам хлебопекарна) и малко обърках грамажите - вместо 125гр прясно мляко сложих 150 и брашното ми отиде около 800гр за меко тесто. НО... получи сеее :wooow2:
На конци е!!!
Разделих тестото на по голямо и по малко (такива са ми тавичките), като на по малкото сложих шоколад и орехи за плънка и филирани бадеми отгоре. Още пАри, но като изстине ще пробваме и него.
Тути, Рая е доволна от козунака, така, че тенкюююю :tzeluvka:

Изображение

Изображение

Омесих и моя си козунак. Смених маргарина с масло да видим как ще се получи. Сега го сложих да се пече.

Изображение

Изображение
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5631
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1727 пъти
Получил благодарност: 1960 пъти

Re: Как се прави хубав козунак?

Мнение от Тутти »

Как да не е доволно момичето? Майка й е майстор пекар. Браво!
Не е толкова фатално с грамчета, това не са френски макарони, козунак е, все ще стане. И вярно ти е на конци, прекрасен е.
Ето ги и моите. От 2 кг брашно за баници, както пишеше някъде из нета и аз реших да опитам, станаха четири сериозно големи козунаци. Големия кръгъл ми е за официалния обяд с роднини утре.
Единия както винаги ММ ще го нападне, единия ще скрия за внучетата във вторник, живот и здраве като дойдат, и четвъртия ще дам на приятели да го носят на бременната внучка-снаха. Стискаме й палци за предстоящото щастливо събитите.

Изображение

Изображение

Като изстинат върху решетките, където ги извадих току-що, ще ги стречирам с фолио.
За една братовчедка, алергична към яйца, приготвих суров десерт от всички продукти на козунаците без брашното и яйцата. Да се утеши и тя с нещо сладко.
Вътре има смлени бадеми и стафиди, локум, сусамов тахан, кокосово масло за спойка, портокали и отгоре горчив шоколад с едно бадемче. Изядох едно, става за утеха. ;)
Изображение
Последно промяна от Тутти на Апр 15, '23, 16:22, променено общо 1 път.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31689
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1030 пъти
Получил благодарност: 2426 пъти

Re: Как се прави хубав козунак?

Мнение от Мария Николова »

Някоя от вас опитвала ли е стафиди в тестото на козунака?
Предната вечер стафиди с кремав цвят преспиват в съд с вода. Подсушават се на другия ден и преди да се радбъркат из вътрешността на тестото, се овалят леко в брашно.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5631
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1727 пъти
Получил благодарност: 1960 пъти

Re: Как се прави хубав козунак?

Мнение от Тутти »

Козунаците са с много стафиди. Старая се отгоре да няма, за да не прегрят. Иначе вътре им много накиснати с ракия или коняк стафиди, престояли 12 часа, и после изцедени.
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”