Как се прави хубав козунак?

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31689
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1030 пъти
Получил благодарност: 2427 пъти

Re: Как се прави хубав козунак?

Мнение от Мария Николова »

Графиньо, моята внучка ми изпрати снимка на козунака си - "преди и след" изваждането от фурната. Недоволна, че не се е издул, както очаквала, но бил много вкусен.
Успокоих я, че козунакът й прилича на мен. Не е важна формата, а съдържанието! ;)
Под препеченката коричка, вярвам, "съдържанието" те радва - това е важното. :angelche:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7671
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2236 пъти
Получил благодарност: 1247 пъти

Re: Как се прави хубав козунак?

Мнение от pepelqshka71 »

► Виж съдържание
Имам питане. Може ли тази рецепта да стане вместо квас със мая (нямам квас). Моята щерка обяви тази година, че моя козунак не и харесва вече-бил на трохи, а тя искала на конци :eeeh: . Ще правя и моя козунак, но трябва да измисля и за нея.
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4891
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 352 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Как се прави хубав козунак?

Мнение от Di_Va »

Пепеляшче, защо да не стане, то при козунака са важни съотношенията на продуктите, температурата, месенето и втасването. Аз от три години започнах за правя козунаци и всяка година опитвам малко по-различна рецепта, а от мин.година меся с машина (че е по-лесно :nod: ). А пък на мен с квас, никога не ми ставаше на конци козунакът, сега вече ползвам мая.
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7671
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2236 пъти
Получил благодарност: 1247 пъти

Re: Как се прави хубав козунак?

Мнение от pepelqshka71 »

Благодаря Дафи. Ще го пробвам и ще пиша за резултата.
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4891
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 352 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Как се прави хубав козунак?

Мнение от Di_Va »

Първия козунак с мая направих по рецепта на една дама в Ютуб, беше рецепта за начинаещи без много месене, после още много неща съм правила по нейни рецепти, вкусно у Вали се нарича каналът ѝ (не зная дали е редно да го пиша?), видеата са хем подробни, хем кратки.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6021
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2083 пъти
Получил благодарност: 1201 пъти

Re: Как се прави хубав козунак?

Мнение от alys »

От 2-3 години си мисля за малки козуначета и чак днес реализирах частично желанието си. Нямах време за поръсване със захар, за слагане на стафиди, нито сплетох нещо. Опитах се да набуча стафиди, но не ми се получи. Тестото беше готово, направих топчета и изпекох. Със стафиди и захар отгоре щяха да са по-сладки, но и така няма да останат. Пекох 30 мин. на 180°, дори последните 5-6 мин. изключих фурната. За 12 козуначета направих половината от тази рецепта. Който обича сладко, може да увеличи стевията.

7 г суха мая (френската)
600 г брашно
2-3 яйца и се допълва до 400 г с прясно мляко (общо яйца + мляко да е 400 г)
100 г захар
12,5 г стевия (равнява се на 50 г захар)
150 г мазнина (олио и масло 1:1)
1/2 ч.л. сол
1 пакетче ванилия
- настъргана лимонова кора
- стафиди (добавят се при оформяне на козунака)

Изображение

Изображение
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7671
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2236 пъти
Получил благодарност: 1247 пъти

Re: Как се прави хубав козунак?

Мнение от pepelqshka71 »

Алис, изглеждат вкусно, а средното ти козуначе си има очички и носленце :tzeluvka:
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6021
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2083 пъти
Получил благодарност: 1201 пъти

Re: Как се прави хубав козунак?

Мнение от alys »

Те всички си имаха, Пепеляш, но стафидите просто изхвръкнаха и изпопадаха. :lol: Сега се загледах - има точица тесто за носле. ;)
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6021
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2083 пъти
Получил благодарност: 1201 пъти

Re: Как се прави хубав козунак?

Мнение от alys »

Готова съм с козунака (с яйцата също). Набързо снимах.

Изображение
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7671
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2236 пъти
Получил благодарност: 1247 пъти

Re: Как се прави хубав козунак?

Мнение от pepelqshka71 »

Браво Алис, бързаче си. Аз тези дейности ще ги върша в събота.
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”