Как се прави хубав козунак?

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6023
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2090 пъти
Получил благодарност: 1205 пъти

Re: Как се прави хубав козунак?

Мнение от alys »

Гео, граф написа: Апр 21, '22, 10:13 Моля някой да сложи отново тази митична рецепта на Тути, че съм решила и аз да се пробвам, пък огледах няколко страници назад и не я открих.
viewtopic.php?p=632076#p632076
После четох, че е намалила яйцата (5 големи или 6 малки), но рецептата била в темата за хляба. :hmmm: :)
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Как се прави хубав козунак?

Мнение от Гео, граф »

Спойлер
Покажи
alys написа: Апр 21, '22, 14:03
Гео, граф написа: Апр 21, '22, 10:13 Моля някой да сложи отново тази митична рецепта на Тути, че съм решила и аз да се пробвам, пък огледах няколко страници назад и не я открих.
viewtopic.php?p=632076#p632076
После четох, че е намалила яйцата (5 големи или 6 малки), но рецептата била в темата за хляба. :hmmm: :)
Хиляди благодарности, Алис :gush: :tzeluvka: ! И на Тути също за това, че е споделила :liubov: !
Мисля, че с толкова месене ще се справя, но ако си затрая, значи не съм :nod:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31689
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1030 пъти
Получил благодарност: 2427 пъти

Re: Как се прави хубав козунак?

Мнение от Мария Николова »

И не забравяйте да украсите козунака с цели ядки бели бадеми, като ги попарите и махнете кафявата им риза. :wooow2:

Моят ще е без бели бадеми, но вече втасва в близкия магазин. :hihihi:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
макс
Кафе машина
Мнения: 3732
Регистриран на: Ное 13, '13, 15:08
Местоположение: София
Дал благодарност: 26 пъти
Получил благодарност: 52 пъти
Обратна връзка:

Re: Как се прави хубав козунак?

Мнение от макс »

Днес направих по тази рецепта козунаци ,тестото го замесих в хлебопекатната на програма тесто станаха много хубави и вкусни
Замесен в хлебопекарна, изпечен във фурна.
4 яйца (1 белтък заделям)
170 гр захар
2 с л течен подсладител (по желание)
200мл прясно мляко хладко
25 гр пясна мая
90 гр мазнина (олио и мас)
2 ванилии
2 есенции лимон или Кората на 1 или 2 лимона.
1 ч л ракия
650-670 гр брашно пресято +1 щипка сол.
Всичко на стайна температура!
Яйцата се разбиват със захарта.
Маята се разтваря в прясното мляко.
Изсипвам в хлебопекарната яйчената смес, млякото с маята, половината от мазнината и добавям всички други продукти, като брашното слагам най отгоре,но предварително заделям 1-2 с лъжици от него. Заделеното брашно добавям в случай на нужда. Трябва да се оформи меко тесто с форма на топка. Може да се добави и повече от посочените грамажи, преценява се. Замесвам на програма тесто за 15 минути, и през това време добавям останалата мазнина. Изключвам и пускам програмата от начало. Оставям до края, като след края изчаквам още 30 минути или докато стигне до капака.
Изсипвам на намаслен плот, деля на три и оформям дълги фитили, като издърпвам и усуквам. Сплитам и слагам в тава 28 см .
Оставям отново да втаса и мажа със заделени белтък, разбит с малко олио. Пека на 180° до суха клечка, за около 30 минути.
Вадя от фурната, изчаквам 10 минути, мажа със захарен сироп 1:1 захар/вода и ръся с кристална захар.
Изображение
Изображение
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7671
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2236 пъти
Получил благодарност: 1247 пъти

Re: Как се прави хубав козунак?

Мнение от pepelqshka71 »

Браво Максче :tzeluvka:

Не помня дали съм споделяла моята рецепта, но понеже научих и Рая да я прави (толкова е лесна), та да я сложа
250мл прясно мляко
150 гр маргарин( тази година ще пробвам с масло)
250гр захар
5бр яйца
1кубче мая
кората на 1 лимон
2 ванилии
около 1кг брашно
В 1/3 мляко размиваме маята. Останалото мляко + захарта + маргарина + кората на лимона + 2 ванилии загряваме леко да се затопли докато се разтопи захарта. Оставяме да изстине. Разбъркваме 5 яйца и смесваме всичко в една купа. Оставяме в хладилника 8-10 часа ( аз го забърквам вечерта и на другата сутрин го вадя. Оставам да се отвърне около час). Замесваме меко тесто и оставяме да втаса докато удвои обема си. Делим на 4 и всяко разтегляме не много тънко на правоъгълник. Намазваме с шоколад и натрошени орехи (богато и от двете), може вместо шоколад и орехи да се сложи мармалад, конфитюр и др.. Навиваме, усукваме и сплитаме на плитка от 4. Оставяме отново да втаса и намазваме с жълтък, орехи и захар. Слагаме в студена фурна без вентилатор. Включваме на 180гр. Като зарозовее намаляваме на 150градуса. На моята фурна около 2часа.
Снимки ще сложа в следващия пост, щото са на телефона.
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7671
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2236 пъти
Получил благодарност: 1247 пъти

Re: Как се прави хубав козунак?

Мнение от pepelqshka71 »

Изображение

Изображение
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5631
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1727 пъти
Получил благодарност: 1960 пъти

Re: Как се прави хубав козунак?

Мнение от Тутти »

Козунаците ви са екстра. Майсторици сте.
Четох какви плънки им правите, и ми се иска следващия път да направя поне един с шоколад. Изглеждат прекрасно.
Светли празници.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31689
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1030 пъти
Получил благодарност: 2427 пъти

Re: Как се прави хубав козунак?

Мнение от Мария Николова »

Зная, че една година го писах, а сега вече е късно...
Но пък запомнете за догодина..
Две седмици предварително в една чиния сложете мокър- не влажен, а мокър - памук и наръсете леща. До четвъртъка лещата ще поникне и ще се раззелени и памукът ще е едва влажен. В тази естествена зеленина наредете боядисаните и лъснати с мазно парцалче шарени яйца.
Ще чакам да видя снимките ви! :wooow2: :wooow2: :wooow2:

Едно време майка ми правеше най-жълтите козунаци и цялата махала й завиждаше. :senvy:
Тайната беше щипката жълта боя за сладкиши, която разбъркваше в прясното мляко. :hihihi:
Тя слагаше стафиди вътре в козунака. Накисва ги във вода, подсушава ги и ги овалва в леко препечено брашно, преди да ги "скрие" в козунаците.
Винаги ми правеше едно козуначе като кукла! :angelche:

Весели празници, майсторици! :sheart: :ssun: :ieeee:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6023
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2090 пъти
Получил благодарност: 1205 пъти

Re: Как се прави хубав козунак?

Мнение от alys »

Светли празници! :)

Изображение
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Как се прави хубав козунак?

Мнение от Гео, граф »

Тутти написа: Апр 22, '22, 13:58 Светли празници.
Светли и на теб, Тути :liubov: ! Отново благодарности за страхотната рецепта, както и тази на Пепеляш - три дни правя козунаци като обсебена, а домашните отказват да ядат каквото и да било друго :angelche:. Ето доказателства:

Изображение

Изображение

И днешните - за майка ми и за колегите утре, да се фукна и аз кат жените :ieeee: :! Малко попрепечени, но пък вкусни, вкуснииии :katericka:

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”