Магнолия/ Magnolia

Публикувай отговор
dal

Re: Магнолия/ Magnolia

Мнение от dal »

това е заболяване някакво , дано Миша погледне или другите спецове...
и честно казано ,много и е кръгъл цветът за да е солангиана , може би да е друг сорт , но това няма толкова значение ;

колкото до детелинката -тя си е индикатор за алкални варовити почви
на тях кофти ще виреят магнолии ,рододендрони , азалии , камелии а чудесно ще се развиват алпинеумни и многогодишни тревисти растения , най схематично казано ;торф се разпръсква и привечер ще пиша повече
ще потърся в моите книги кои преобладаващи плевели сочат киселинна ,или алкална почва ; щото има и такива за плодородна почва-паламида и коприва , например... :dovolen:
има ли мъх и взеленяване-това е сигурно че има лош дренаж на конкретната почва
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: Магнолия/ Magnolia

Мнение от orkud »

Дал, много ще се радвам, ако намериш тази информация за плевелите, много ми беше полезна като купихме вилата, но я загубих. Сега структурата на почвата е различна, плевелите също, но нямам инфо за ориентир :hmmm:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Магнолия/ Magnolia

Мнение от calico »

orkud написа:Дал, много ще се радвам, ако намериш тази информация за плевелите, много ми беше полезна като купихме вилата, но я загубих. Сега структурата на почвата е различна, плевелите също, но нямам инфо за ориентир :hmmm:

ако Дал не я намери, или няма враме, аз ще прочета в една книга и ще пиша, знам че имаше такова нещо там. Спомних си щото си бях определила почвата спрямо плевелите, аз имам много коприва, паламида, детелина, и това значеше нещо. И понеже знам че моята е алкална, около магнолията всяка година слагам торф, ама явно това не й стига.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Магнолия/ Magnolia

Мнение от Миша »

За магнолийката на Миа.Нямам опит с магнолии,така че говоря по принцип.Това завиване и обезцветяване е признак на стресова реакция,било от уплътняване на почвата,било от липса или претоварване с някой хранителен елемент.Листата в последствие се заразяват с различни гъбни и бактериални болести,особено във влажно време като тази година.Но според мен първото нещо е да се промени средата,в която се гледа магнолията,да се отстранят болните листа и да се направят няколко профилактични пръскания с фунгициди + листно торене.Забравих да пиша-задължително торене с желязо,при липсата му листата така побеляват с ясно изразени зелени жилки.
Съжалявам,че не мога да дам по-точна препоръка.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
mi_a
Kафенце
Мнения: 32
Регистриран на: Юни 1, '10, 23:33
Местоположение: Стара Загора

Re: Магнолия/ Magnolia

Мнение от mi_a »

Благодаря на всички, които помогнаха със съвети! Ще взема мерки за пръскане с фунгицид и торене. Нямам идея къде може да се премести, ако мястото и е проблем. Много го мислехме преди за посадим - та да е на завет, да не нито на сянка, нито пък на големия пек, слагахме оборска тор ... сега ме хвърлихте в размисъл пак :dovolen: Ще пробвам с другите мерки и местенето е последното. Почвата не смея да разрохкам, че нали и били чувствителни корените пък? Абе ще я мъча, дано оживее. Относто вида и - такива спомени имам от етикета, а и не съм специалист, не знам как точно би трябвало да изглежда цвета... :hmmm:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Магнолия/ Magnolia

Мнение от Миша »

Ако имаш някакви аминокиселини ,полей с тях и сложи в разтвора на фунгицидите,те са точно за това,за преодоляване на стресови състояния.И задължително направи и няколко редуващи се пръскания с желязо ,после с магнезий.Но на мен все ми се струва,че има някакво уплътняване около корените и оттам не може да поеме всичко необходимо за развитието си.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
mi_a
Kафенце
Мнения: 32
Регистриран на: Юни 1, '10, 23:33
Местоположение: Стара Загора

Re: Магнолия/ Magnolia

Мнение от mi_a »

Миша, аминокиселини нямам, но ще потърся. Редуването на желязо и магнезий също ще го уредим, обаче ме притеснява това за корените. Според теб трябва да я извадя ли? Това дали е подходящо в този сезон?
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Магнолия/ Magnolia

Мнение от Миша »

Не я вади,внимателно разрохкай горния почвен слой и задължително полей с нещо за стимулиране на корените,някакъв течен вкоренител или аминокиселините.Периодично разрохквай почвата и поливай с тор с фосфор ,след това с калий.Калият освен за цъфтеж се използва и за заздравяване на растението откъм гъбни болести и за по-здрава и плътна листна маса.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
mi_a
Kафенце
Мнения: 32
Регистриран на: Юни 1, '10, 23:33
Местоположение: Стара Загора

Re: Магнолия/ Magnolia

Мнение от mi_a »

Много благодаря!
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Магнолия/ Magnolia

Мнение от calico »

Преди месец като се мотах край моята магнолия("Ан") и скърших едно мини връхче (4-5 см) и щото ми дожаля, го захлупих под буркан в основата на храстчето. Вчера го гледам че пуснало листенце и е свежо под буркана. сега дали от това ще стане нещо, дали да го прехвърлям в саксия или да си седи там до зимата? Беше толкова миниатюрно, че си знаех че нищо няма да стане ама на, захлупих го ся се чудя какво да го правя?
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”