"ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
cameraman
Виенско кафе
Мнения: 452
Регистриран на: Яну 6, '18, 13:12
Местоположение: Варна

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от cameraman »

Я разкажете за тия еврейски луци сега, че жена ми донесе два вида. Единият се размножава с делене на главите в земята, а другия прави подобни на арпаджик семенници на върха на перата... за кое става въпрос и кое как се ползва...МОЛЯ!!
Аватар
Ава_и_мама
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1051
Регистриран на: Яну 23, '17, 20:26
Местоположение: гр. София

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от Ава_и_мама »

Този с делението може да му ползваш и перата и после да го извадиш и ... готвиш.

Този със семената се засажда, ползват се САМО перата без да се отскубва целия лук. Там където е откъснато продължава да израства перцето. По някое време в средата на лятото изкарва това като арпаджик и цъфти ,завърза малки лукчета, изчаква се да наедреят и се събират.
Главата на лука не става за ядене, само перата. Ако те застареят само ги изрязваш ниско долу и те отново растат. По нашите земи (София и Панагюрище) не измръзва и е цялогодишен. Имаме пресен лук и през зимата. Успех! :P
Dimitrina
Kафенце
Мнения: 1
Регистриран на: Мар 6, '20, 20:51

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от Dimitrina »

Здравейте,
Може ли да ми кажете откъде мога да си закупя " живораждащ" лук и чесън?
Скоро попаднах на една публикация и много ми се иска да си посадя в градинката.
Ще съм Ви благодарна ако ме насочите към кого да се обърна,за да си ги купя.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6025
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2091 пъти
Получил благодарност: 1211 пъти

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от alys »

На някои стръкчета чесън са се "родили" малки чесънчета. Клеър, това случвало ли ти се е, то е от твоя чесън. :dovolen: Обвивката, люспата беше кафява? Гледам, че малките са лилави. Странно. Няма лошо, просто ми стана интересно. И виж къде се развиват. А при другия сорт, който прави цветонос, още не са се развили, но започват. Сега този за вадене ли е?
Изображение
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2890
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1361 пъти
Получил благодарност: 1377 пъти

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от Клеър »

alys написа: Юли 10, '20, 16:47 На някои стръкчета чесън са се "родили" малки чесънчета. Клеър, това случвало ли ти се е, то е от твоя чесън. :dovolen: Обвивката, люспата беше кафява? Гледам, че малките са лилави. Странно. Няма лошо, просто ми стана интересно. И виж къде се развиват. А при другия сорт, който прави цветонос, още не са се развили, но започват. Сега този за вадене ли е?
Изображение
Тази година от всичкия чесън излязоха 2 такива глави и при мен . Всичко друго е наред . Не знам защо се е получило това . При теб масово ли са така ?
Ако полилавее , значи можеш да го вадиш . После като изсъхне ще покафенее .
Сакхш да изчакаш още поне седмица .
Аз първо правих спасителна акция и вадих малко по- рано по 15 Тина глави от сорт .
Вече извадих всичкия и моя и твоя .
Твоя е страхотен . На тези , които оставих цветчетата изкараха много дребни главички , а останалите на които го премахнах , станаха много хубави глави .
Така , че за напред щом се появи цвета ще го премахвам незабавно .
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6025
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2091 пъти
Получил благодарност: 1211 пъти

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от alys »

Не е масово, но няколко такива стръкчета имам. Дори ме кефят, че ще мога да ги размножа. :dovolen: Щом има разлика в размера на главите, да взема да орежа част от цветоносите. Но вероятно вече е все тая.
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2890
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1361 пъти
Получил благодарност: 1377 пъти

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от Клеър »

alys написа: Юли 10, '20, 18:38 Не е масово, но няколко такива стръкчета имам. Дори ме кефят, че ще мога да ги размножа. :dovolen: Щом има разлика в размера на главите, да взема да орежа част от цветоносите. Но вероятно вече е все тая.
Ако наближава да го вадиш е все тая . Ако е все още зелен можеш да пробваш да махнеш поне на половината , но при мен имаше голяма разлика .
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6025
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2091 пъти
Получил благодарност: 1211 пъти

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от alys »

Благодаря, Клеър, ще помисля. Миналата година съм сяла боб след лук и чесън на 20 юли, значи тогава съм освободила мястото.
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от prijatel62 »

Вейков боб или пешак?
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6025
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2091 пъти
Получил благодарност: 1211 пъти

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от alys »

Пешак за зелен. Става за 2 месеца.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”