Домашно приготвяне на сирене, кашкавал, катък и други млечни деликатеси.

Изкушения за лакомници и гурмани.
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Домашно приготвяне на сирене, кашкавал, катък и други млечни деликатеси.

Мнение от libra »

Прави ми впечатление ,че напоследък кашкавалът,който се предлага, тотално измени вкуса си .Не е като класическият нашенски,който е по-солен,а сладни някак си,което аз усещам като липса на вкус.Не е само до солта.На въпроса ми предлагат ли ала български кашвал,ми препоръчаха на Маджаров.Само той го докарва на вкус.Но за съставките не храня илюзии.
Между другото,вече станаха съмнителни и селският кашкавал и мляко .Изучиха се много хватки да прилагат.
wenche

Re: Домашно приготвяне на сирене, кашкавал, катък и други млечни деликатеси.

Мнение от wenche »

Хахах, Либре, докато ти си писала, аз подметнах на ММ, че никак няма да е зле, ако си купим крава, овца и коза. :lol: .... побързах да изляза от стаята :angelche:
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Домашно приготвяне на сирене, кашкавал, катък и други млечни деликатеси.

Мнение от libra »

Aма,ще бъдем принудени да изкопаем розите и давържем някое полезно добиче.На там отива работата .Крава е идеално,според мен.
hrissi2009
Кафевар/ка/
Мнения: 941
Регистриран на: Мар 14, '15, 14:23
Местоположение: София

Re: Домашно приготвяне на сирене, кашкавал, катък и други млечни деликатеси.

Мнение от hrissi2009 »

Проблемът идва от това че няма животни които да дават мляко. По времето на соца във всяка къща на село имаше овчици, крави, кози,биволи, а сега ела те ни вижте, станахме граждани. Така е и у дома. Освен кокошките и коледара (прасчо) няма др. животни, и ние вече си купуваме мляко за сирене, за кисело мляко, но хубавото при нас е, че съседа по някакви програми гледа много овце, та и млякото и агнешкото е от него, а др, младеж има крави и от там мляко на абонамент.
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Домашно приготвяне на сирене, кашкавал, катък и други млечни деликатеси.

Мнение от renimoss »

Лелеее, Господинов, това е ужасно! Ясно - ще гледаме рогат добитък!
Тези антибиотици явно все пак не убиват всички МО. Аз редовно правя кисело мляко от купешко Верея, като експериментирам с подквасване с различни пак купешки млека и става хубаво кисело мляко, което няма нищо общо с купеното от същата марка. Много ми е любопитно какво се случва.
Аватар
sendi1966
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1195
Регистриран на: Апр 7, '13, 12:17
Местоположение: Хасково

Re: Домашно приготвяне на сирене, кашкавал, катък и други млечни деликатеси.

Мнение от sendi1966 »

Много хубава тема сте подхванали.
При нас в квартала имаме все още крави та си купувам и си квася мляко.
Сирене ме мързи да правя,но май натам отиват нещата.Макар,че зная как се прави,но мързела ми идва в повече.
Мама и баба,лека да им е пръста правеха много хубаво кисело мляко и сирене и от тях съм се учила.Имахме овце и след това крави и всичко си беше домашно.Сирене,масло,катък в изобилие.
Мама като издоеше кравата,прецеждаше млякото и веднага го подсирваше.Ако събираше вечерно и сутрешно мляко само леко го затопляше.Никога за сирене не вареше мляко.
Сега като си правя кефир си събирам сметаната ще подквася един буркан мляко заедно с нея и ще направя малко масло за внучката.
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: Домашно приготвяне на сирене, кашкавал, катък и други млечни деликатеси.

Мнение от dar »

Господинов, благодаря ти за темата. Обещала съм ти от нашето сирене ;) Само да ми мине в събота изпита и в понеделник от компютъра ще пиша нашия опит. Само да кажа, че става да се прави и в апартамент. Нашата мандра е душ кабината. Наведнъж правя по 20 л и излиза между 3800 г - 4000 г сирене. Извара от суроватката. Отделно кисело мляко и правя домашно масло. От години не купуваме от магазина. И кашкавал правех, но ми е същата цената да си вземам от една жена домашен и да сега спряхме това производство. Най- ми е лесно да правя сирене, а ма и от посудата зависи. Понеделник чакайте продължението.Лека вечер :gush:
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Домашно приготвяне на сирене, кашкавал, катък и други млечни деликатеси.

Мнение от libra »

Mисля да минем на затворено натурално стопанство.Не,хич не се шегувам.Предимно,защото съм попаднала в някакво префърцунено село,дето ,не знам ,може би на граждани ги избива.Няма го това предлагане на селски благинки.
troll

Re: Домашно приготвяне на сирене, кашкавал, катък и други млечни деликатеси.

Мнение от troll »

Само искам да подчертая едно нещо!
Ако се купува сурово мляко и вие ще го пастьоризирате трябва в целия обем да се достигне определената температура. Това при голяма тенджера и малък котлон е Мисия невъзможна. Но много важна.
Трябва да се бърка и трябва горния слой (на 1 см) дълбочина да достигне температурата.
Щото аз до сега съм направил много сирене, но само едни 400 гр успяха да узреят. Всичко друго свърши неузряло.
:angelche:
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Домашно приготвяне на сирене, кашкавал, катък и други млечни деликатеси.

Мнение от renimoss »

Колко много хора имало във форума с опит с домашното сирене!
Прекрасно :ieeemyzh:
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”