Градинката на Мариана в процес на създаване

То че се знаем, знаем се, ама все пак :)...
Публикувай отговор
Аватар
dung
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1783
Регистриран на: Апр 16, '15, 15:04
Местоположение: Раднево
Дал благодарност: 178 пъти
Получил благодарност: 151 пъти

Re: Градинката на Мариана в процес на създаване

Мнение от dung »

Добре дошла, Мариана! :tzvetentze:
Аз от рози не разбирам, обаче хризантемите ти са разкошни! :potekoha:
Щом си се справила толкова добре с тях, ще се справиш и с останалата част от градината.
Аватар
маргото
Наркоман
Мнения: 10915
Регистриран на: Окт 24, '15, 22:43
Местоположение: Бяла Слатина
Дал благодарност: 170 пъти
Получил благодарност: 1322 пъти

Re: Градинката на Мариана в процес на създаване

Мнение от маргото »

Добре дошла, Марианче! Цялата ли обработена площ искаш да превърнеш в цветна градина?
Присъединявам се към предложението на Марги за ограда от туи и рози, в коя посока е това?
Като начало може да започнеш да зацветяваш около къщата, продължавайки да четеш из темите
и да черпиш идеи, а тук са в изобилие. Бавен е процеса на оформяне, не бързай и премисляй
много, за да избегнеш евентуални премествания в последствие, не че няма да има, но поне да
са по- малко... Вярвам, че непременно ще се радваш на хубава градина! :daaa:
Сподели твоите виждания как би искала да изглежда бъдещата ти градина, така ще ориентираш
предложенията на опитните. Няма страшно - търпение и кураж! :tzeluvka:
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8508
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 853 пъти
Получил благодарност: 657 пъти

Re: Градинката на Мариана в процес на създаване

Мнение от Shami »

Марианче, в момента разглеждам една градина в темата прекрасни градини,хвърли един поглед.
Там няма рози,но винаги може да се добавят.Виж и оградата там,на мен ми хареса. :D
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5631
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1730 пъти
Получил благодарност: 1961 пъти

Re: Градинката на Мариана в процес на създаване

Мнение от Тутти »

Мариана, добре дошла. Много хубаво е твоето място, мечта е. Голямо, плодородно, с планина пред погледа, имаш и близки, които да помагат за оформяне на двора.
Искаш съвети, а аз от собствен опит и отчетени грешки в изграждането на нашата градина, мога да кажа какво мисля, а ти ще си прецениш.
Преградата към съседите е добре да е с вечнозелени иглолистни, но и вечнозелени широколистни.Може и храстови рози през някакво разстояние. Мисля, че ограда от еднакви растения няма да е удачно, защото лично на мен ми сече перспективата, т.е. намалява простора. И както те е посъветвала Марги, да са туи, но бих добавила и фотиния, чашкодрян, ако има сянка - аукуба, пиракантата е супер и цъфти, и плодчета има през зимата. Така в съчетание на вечнозелени от различен вид с различни височини и обеми, ще запазиш очарованието на двора.
Прецени си къде ще минават основните пътеки през двора, до зеленчука, до портата, до някаква стопанска сграда, до мястото или две-три места за отдих( пейчица, две или повече столчета и масичка ), беседчица, люлка, хамак. И ако пътеките са оформени така, както е най-удобно да се мине, а не в прави и успоредни линии, ще се получи красиво. На този двор ако му сложиш прави пътеки и направиш правоъгълни или квадратни участъци, ще загубиш от тази ширина, която е най-ценното. Ако имаш котки или куче, виж те как минават. В моята градина сме правили пътеките така, и после кучетата не правеха никакви поразии да пердашат през растенията, защото им е удобно.
След като си изясниш това, слагаш по периферията високи растения и рози, покрай някоя пътека, не е нужно покрай всички, ниски растения,,да не пречат на видимостта. Може и отделни участъци в тревата да се оформят групи растения, но да не са много тези места, за да не стои разхвърляно по тревата, а и растенията трябва да са ниски и става разкошно. Сега се сетих, че може и един или два акцента с големи рози, както е в градината на Ann. Не се лишавай от големи полянки само с трева, това създава простор. Имай впредвид, че растенията стават големи и като минат десет и повече години, калабалъка е подтискащ. Нека има място всичко да се развие необезпокоявано, независимо, че при засаждането ще ти изглежда бедно и рехаво.
Спирам, прекалих. :lol:
Последно промяна от Тутти на Фев 21, '18, 14:08, променено общо 2 пъти.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 416 пъти
Обратна връзка:

Re: Градинката на Мариана в процес на създаване

Мнение от nadin »

Аз само едно нещо да ти кажа като садиш огради от рози. Внимавай от коя страна ти е юга, за да се радваш на розите. Една съседка има садени рози на южна телена ограда- демек дворът и се пада на северната страна. Като цъфнат розите и всички пъпки се обръщат към слънцето и от към нейния двор се вижда само шума и тук там някоя пъпка. Ако съседът дето нямате ограда ти се пада от юг ще му направиш страхотна розова феерия за твоя сметка :). В този случай по-добре помисли за разни храсти които могат да се оформят като висок жив плет.
Аватар
мечтица
Кафе машина
Мнения: 4958
Регистриран на: Юли 4, '13, 08:31
Дал благодарност: 797 пъти
Получил благодарност: 1315 пъти

Re: Градинката на Мариана в процес на създаване

Мнение от мечтица »

Добре дошла Мариана! :tzvetentze:
Страхотно място с прекрасна панорама! :potekoha:
И моята градина не малка,4 декара и всяка година по лекичко отнемам от зеленчуково място в полза на цветни растения.
Ще се справиш,пак и тука има толкова помагачи,аз вече 5-та година чета,препрочитам,засаждам,местя и все още търся по добро и красиво решение.
Аз също бих те посъветвала да засадиш за преграда - кипариси,например лейланди- Cupressocyparis leylandii.
Това са най бързо растящ вид, в млада възраст е тясно колоновиден, а по-късно се разширява.
Моите лейландита засадени за преграда между зеленчуковата и цветна част,купени са от поръчка на Пландорекс,идват на цена около 2 лв.
Тъй изглеждаха при получаване
Изображение
А това е след 2 години
Изображение
А пък на фона на вечно зелените кипариси,засади рози,тъй ще изглеждат още по красиви.(ще отстъпиш повечко местенце от кипарисите, ти го имаш и можеш да позволиш),
Ние си мислим, че Бог ни гледа отгоре, но той всъщност ни гледа отвътре - ЖИЛБЕР СЕСБРОН
Аватар
zvezdi4cca
Двойно кафе
Мнения: 173
Регистриран на: Окт 2, '17, 09:30
Местоположение: Калофер, България
Получил благодарност: 1 път

Re: Градинката на Мариана в процес на създаване

Мнение от zvezdi4cca »

:ieeemyzh: :ieeemyzh: :ieeemyzh:
Добре дошла и от мен, време ти беше да се покажеш ;)
:tzvetentze: :tzvetentze: :tzvetentze:
"Ако искаш да видиш пеперуди, трябва да изтърпиш две-три гъсеници" - Малкият принц
Аватар
maranta
Кафевар/ка/
Мнения: 774
Регистриран на: Мар 19, '15, 08:54
Дал благодарност: 122 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Градинката на Мариана в процес на създаване

Мнение от maranta »

Ухаааа, колко много място :potekoha: И колко много работа :twisted:
Тук, във форума, винаги има кой да те насочи и да помогне - и със съвет, и с някоя китка :D
Добре дошла, Марианка :tzvetentze:
Мариана Бечева
Виенско кафе
Мнения: 320
Регистриран на: Ное 22, '14, 17:32
Местоположение: село Тъжа

Re: Градинката на Мариана в процес на създаване

Мнение от Мариана Бечева »

маргото написа:Добре дошла, Марианче! Цялата ли обработена площ искаш да превърнеш в цветна градина?
Присъединявам се към предложението на Марги за ограда от туи и рози, в коя посока е това?
Като начало може да започнеш да зацветяваш около къщата, продължавайки да четеш из темите
и да черпиш идеи, а тук са в изобилие. Бавен е процеса на оформяне, не бързай и премисляй
много, за да избегнеш евентуални премествания в последствие, не че няма да има, но поне да
са по- малко... Вярвам, че непременно ще се радваш на хубава градина! :daaa:
Сподели твоите виждания как би искала да изглежда бъдещата ти градина, така ще ориентираш
предложенията на опитните. Няма страшно - търпение и кураж! :tzeluvka:
Благодаря, Марго! На този етап цялата площ е затревена, с намерение да засявам постепенно растенията, на които се спра.От южна страна на къщата е, а редицата рози ще е посока север-юг. В началото яко ме хвана лакомията, ей-така, изведнъж да се получи градината, но рядко правя нещо без предварителен план и това ме възпря.
През есента си закупих няколко рози: Pierre de Ronsard, Queen of Sweden, Chippendale, Mystérieuse, получих невероятни подаръци:
Айсберг, Purple Skyliner, Алоха, Eric Tabarly, Rosarium Uetersen.
Заложила съм 50 резници за вкореняване / огромни благодарности на момичетата, които ми ги подариха/. Имената на част от розите са записани, другите ще се наложи да ги определяме като почнат да цъфтят.
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: Градинката на Мариана в процес на създаване

Мнение от dar »

Добре дошла, Марианче!
Голям двор и простор! Ще се вихриш на воля! :gush:
Публикувай отговор

Обратно към “Представете се”