Иглика(Primula)

Публикувай отговор
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 416 пъти
Обратна връзка:

Re: Иглика(Primula)

Мнение от nadin »

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
borislava.kirilova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1148
Регистриран на: Мар 29, '19, 22:20
Местоположение: с. Комощица, на 14км от гр. Лом
Дал благодарност: 731 пъти
Получил благодарност: 938 пъти

Re: Иглика(Primula)

Мнение от borislava.kirilova »

Снимки от 01.04 - 02.04.2024г.
Primula Dark Rosaleen - миналата година, след цъфтежа разделих туфите и това е от новообразуваните.
Изображение

Primula Victoriana Gold Lace - втори сезон. При мен е по-тъмна от рекламните снимки, но и не я огрява слънце в горещите часове.
Изображение

Изображение

Изображение

Primula GARNET COWICHAN, Barnhaven Cowichans - втори сезон. Първият иска постоянни грижи, но след като се установи е силно и здраво растение.
Изображение

Polyanthus Stella Pheasant Eye - вече в трети сезон и е грандиозна.
Изображение

Подарък от цветна приятелка. Безпроблемна иглика, чиито туфи се разрастват и в същото време се самозасява безпроблемно.
Изображение

Primula vulgaris Belarina 'Amethyst Ice' 
Изображение

Изображение

Изображение

Primula vulgaris Belarina 'Cream'
Изображение

Изображение

Primula vulgaris Belarina 'PinkChampagne'
Изображение

Тази серия Belarina е великолепна. Засадени октомври' 23 големи млади растения, без боледуване и това е първи цъфтеж в градината. При мен вулгарисите се множат като плевели и не очаквам проблем. Не мога да спра до тях и да не ги снимам.
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5059
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 284 пъти
Получил благодарност: 1364 пъти

Re: Иглика(Primula)

Мнение от Lilly »

borislava.kirilova написа: Апр 11, '24, 01:34
Тази серия Belarina е великолепна. Засадени октомври' 23 големи млади растения, без боледуване и това е първи цъфтеж в градината. При мен вулгарисите се множат като плевели и не очаквам проблем. Не мога да спра до тях и да не ги снимам.
не боледуват , но въшлясаха рано-рано , да не останат по-назад от розите
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
borislava.kirilova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1148
Регистриран на: Мар 29, '19, 22:20
Местоположение: с. Комощица, на 14км от гр. Лом
Дал благодарност: 731 пъти
Получил благодарност: 938 пъти

Re: Иглика(Primula)

Мнение от borislava.kirilova »

Лили, игликите като всички многогодишни си страдат и от въшки, и от акари, и от сиво гниене, и от хлороза, при мен. Но като са мънички и трябва особено внимание и обгрижване, защото нямат силите да се преборят като големите растения. Голите охлюви също обожават да се набутват в основата на розетката и да ядат, гадовете. Лошото е, че заради гъстотата на розетките това стимулира гниене. Отделно на което, разделянето на туфите си е на 2-3 години. Най-подходящо е след цъфтежа да се извършва тази манипулация. Забелязала съм, че имат склонност да правят повърхностни корени и да полягат розетките. Тогава насипвам по малко пръст и притъпквам добре около растението. Парадоксът е, че не търпят сушата, но и задържането на влага. При високи температури и задържане на влага съм губила растения за 24часа.
Belarina -серията - на доста места четох, че е селектирана за градинско отглеждане, а не като колекционерско растение. Попадах и на снимки с колонии от 70-80см, но не зная за колко време се получава. Надявам се, да се получи и в моята градина.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 416 пъти
Обратна връзка:

Re: Иглика(Primula)

Мнение от nadin »

Супер са ви игликите. При мен Primula Dark Rosaleen нещо не върви, не мога да и намеря мястото и все я затривам след местене. Даже не знам дали все още я има останала някъде.
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5059
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 284 пъти
Получил благодарност: 1364 пъти

Re: Иглика(Primula)

Мнение от Lilly »

borislava.kirilova написа: Апр 11, '24, 10:43 Лили, игликите като всички многогодишни си страдат и от въшки, и от акари, и от сиво гниене, и от хлороза, при мен.
Пошегувах се за въшките :D
Имам 2 беларинки от 2-3 г и досега не съм забелязала каквито и да е проблеми ...пу-пу-пу
И въшките ги видях , защото вдигнах саксията да я пресадя - иначе няма как и да ги видиш по долната страна на листата.
Аватар
borislava.kirilova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1148
Регистриран на: Мар 29, '19, 22:20
Местоположение: с. Комощица, на 14км от гр. Лом
Дал благодарност: 731 пъти
Получил благодарност: 938 пъти

Re: Иглика(Primula)

Мнение от borislava.kirilova »

nadin написа: Апр 11, '24, 11:18 Супер са ви игликите. При мен Primula Dark Rosaleen нещо не върви, не мога да и намеря мястото и все я затривам след местене. Даже не знам дали все още я има останала някъде.
nadin, възможно ли е да я позиционираш на места, задържащи влага?
Като цяло е фино растение, листенцата са тънички, не дебели, не е масивен сорт. Което я прави податлива на гниене. При мен е на 3 различни позиции в двора, по няколко екземпляра на позиция, разликата е в количеството слънце, но общото е, че навсякъде е много отцедливо и си има проветрение, не е сгушена в съседи. Дори сега, с нощи под 10 градуса, поливам през ден по малко.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 416 пъти
Обратна връзка:

Re: Иглика(Primula)

Мнение от nadin »

При мен е на сянка и много сухо. Предполагам че е заради липсата на слънце и сухото място.
Аватар
borislava.kirilova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1148
Регистриран на: Мар 29, '19, 22:20
Местоположение: с. Комощица, на 14км от гр. Лом
Дал благодарност: 731 пъти
Получил благодарност: 938 пъти

Re: Иглика(Primula)

Мнение от borislava.kirilova »

nadin написа: Апр 12, '24, 09:37 При мен е на сянка и много сухо. Предполагам че е заради липсата на слънце и сухото място.
:cry: и това не харесват. Въобще са растения на златната среда, а такава в градините трудно се намира.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 416 пъти
Обратна връзка:

Re: Иглика(Primula)

Мнение от nadin »

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”