Моята градина- късчета любов

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
мечтица
Кафе машина
Мнения: 4958
Регистриран на: Юли 4, '13, 08:31
Дал благодарност: 797 пъти
Получил благодарност: 1308 пъти

Re: Моята градина- късчета любов

Мнение от мечтица »

Тутти написа: Авг 21, '23, 16:18 Мечтица, много харесвам такива снимки на изобилието. Труден сезон, без вода след подгизването през май никак не е лесно нито на градините, нито на градинарите. Ти си герой, пожелавам ти изобилен дъжд в точния момент да ти спести този труд.
Петуниите с пейката са върхът.
Тутии,благодаря за пожелание!
Дават в четвъртък да превали,моля се от сърце за хубав дъжд .
Толкова съм изморена,че вече мечтая за зима.
А сърцето се свива като виждам как страдат растения,знам че вие може да ме разберете.
Оплаках се на сина ми,а той каза-'' Да те имам проблемите'' :lol:
Ние си мислим, че Бог ни гледа отгоре, но той всъщност ни гледа отвътре - ЖИЛБЕР СЕСБРОН
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Моята градина- късчета любов

Мнение от libra »

И аз харесвам такива натюрморти, точно на изобилието!
Оля и аз ти пожелавам дъжд. Сега валяло порой на магистрала Тракия. Господ, май не довижда къде да полее.
Не съм компетентна, но овошките май имат нужда от лятно поливане. Да не се прецака бъдещата реколта.
Аватар
мечтица
Кафе машина
Мнения: 4958
Регистриран на: Юли 4, '13, 08:31
Дал благодарност: 797 пъти
Получил благодарност: 1308 пъти

Re: Моята градина- късчета любов

Мнение от мечтица »

Либра,да знам че овошките трябва да се полеят,сега залагат пъпки за догодина.
Но водата не стига за никъде,взех да кореня чушки и пипера и някой домат.
От кладенеца имам сутрин и вечер по 200 литра вода,в останалото време поливам от чешма.
За миналия месец имам 30 кубика вода.
За да полея само в оранжерията ми трябва около кубик вода.
А имам 60 овошки,за да има някъкъв ефект,трябва да им излея поне 50 литра на дърво.
Дори зимата нямахме обилни превалявания и земята няма добри водни резерви.
А от чешмата налягането ужасно,аз съм в най високата част на село и поливането е мъка.
Затова предпочитам зимата да купя плод,тях винаги ги има.
Обаче магнолиите също залагат пъпки за цвят,за да пораснат чаках ги няколко години,е как да ги оставя.
Миналия месец по мое невнимание,ми изгоряха две млади пицеи,трябваше да ги засенча при температури 40 гр.
Когато се сетих беше вече късно,получиха слънчев пригор. :glupav: :cry:
Обикновено във форума показваме кътчета и растения които изглеждат добре,но
сега ще ви покажа поляна с райграс-слама,който също не видял капка вода поради нейния недостиг.
Незнам дали ще се съвземе,толкова труд и средства са отишли на вятър :cry:
Изображение

Изображение
А така изглеждаше пролетта
Изображение
Розите отвън,без поливане
Принцът на Монако"
Изображение

Изображение
И овошки,на снимките изглеждат не толкова зле,отколкото в действителност:snif:
Изображение

Изображение

Изображение
Ние си мислим, че Бог ни гледа отгоре, но той всъщност ни гледа отвътре - ЖИЛБЕР СЕСБРОН
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Моята градина- късчета любов

Мнение от libra »

Искрено ти съчувствам за сушата. Аз съм израснала в безводен район и това ми е малко болна тема.Половината ми детски спомени са за суша и жега лятото. Сега, тук имаме малко странен климат, не знам дали винаги е било така, но от март до юли валя непрекъснато, с някой ден без дължд. Това, пък са други мизерии. Ако искате ми вярвайте-на 1 юли цъфнаха последните рози. След това с 34 градуса, сега има и един непрекъснат вятър, който изсушава всичко допълнително.
ММ много му се стараеше на райграса в началото, чистеше всеки бурен. Сега е завладян от глухарчета,троскот и няколко цвята детелина- мисля, че с тази съставки никога не може да изчезне.
Между другото, специално разгледах тревата на "райграса" на Дубай- ами троскот, който се отглежда на чимове за тях в Австралия. Засаден върху чист пясък.
Овошките не ми изглеждат зле, но малките красотички са уязвими. Някакъв мулч няма ли да помогне поне за някои дървета и храсти?
Аватар
мечтица
Кафе машина
Мнения: 4958
Регистриран на: Юли 4, '13, 08:31
Дал благодарност: 797 пъти
Получил благодарност: 1308 пъти

Re: Моята градина- късчета любов

Мнение от мечтица »

Така изглеждат моите лейландита след големия снегопад и виелица през ноември.
Изображение
Това е от другата редица кипариси.
Изображение

Изображение
Премахнала съм всичките начупени клони,в градината стоят 5 огромни купчини,с които още не съм решила какво да правя.
Място за горене няма,май ще се наложи да купувам клонотрошачка.
Оставила съм полегналите клони,като мислех че със слънчевото време те ще се надигнат,
Уви,това не се случи,затова съм решила всичките лейландита да отрежа на височина 2 метра.
И да не се повтаря тази трагедия,ще трябва да ги подържам високи. не повече от 2-3 метра
Въпроса ми ,дали ще избият нови леторасли на мястото на изпочупени.
Има толкова много рани по кипариси,че съм се отказала от всякакви замазки на принципа,"каквото оживей"
Ние си мислим, че Бог ни гледа отгоре, но той всъщност ни гледа отвътре - ЖИЛБЕР СЕСБРОН
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10040
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 628 пъти
Получил благодарност: 1121 пъти

Re: Моята градина- късчета любов

Мнение от greeneyed »

мечтица написа: Яну 3, '24, 12:41 Въпроса ми ,дали ще избият нови леторасли на мястото на изпочупени.
Съмнявам се. нови издънки избиват трудно от стари клони. След 2-3 месеца ще разбереш. Интересно как са потрошени кипариси, които са вътре в редицата, дълги са били клоните им ,полегнали повече, отколкото могат да носят сняг. Такова природно бедствие сигурно не е имало в региона последните 100 години. Ти мислиш ли да ги направиш на жив плет? Всяка година трябва да се режат, а не са малко метрите им.
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7292
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 742 пъти
Получил благодарност: 1355 пъти

Re: Моята градина- късчета любов

Мнение от ljuboznatelna »

Мечтица, а това изсъхналото под клоните ли е било?
Нищо не пречи да опиташ дали ще избие. Нямам много впечатления от лейланди, стригала съм само форми, жив плет - не. Расте достатъчно бързо. Но си бях остригала жестоко източните туи, и избиха и от стеблата. Но тръгнаха да растат чак септември, а аз ги подстригах късно есента , или рано пролетта, не помня. Преди това им отрязах върховете, но не бях чак толкова високи като твоите дървета.
Според мен ако ги отрежеш, но да има някой зелен клон отгоре, и останалото долу за фотосинтезата, ще избият по стеблото и другите клони. Изчисти сухото, за да влиза светлина. А счупеното отрежи до гладко, да не задържа вода. Както при другите растения, ти знаеш.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7292
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 742 пъти
Получил благодарност: 1355 пъти

Re: Моята градина- късчета любов

Мнение от ljuboznatelna »

Открих снимка! Тук са от вътрешната страна, където позволяваше да оставя по-дълги клонки, та има и малко зелено.

Изображение

Изображение

Повечето клонки бяха голи, защото са били на сянка.
Аватар
мечтица
Кафе машина
Мнения: 4958
Регистриран на: Юли 4, '13, 08:31
Дал благодарност: 797 пъти
Получил благодарност: 1308 пъти

Re: Моята градина- късчета любов

Мнение от мечтица »

Момичета,благодаря!
Спойлер
Покажи
от greeneyed » Сря Яну 03, 2024 4:12 pm
Ти мислиш ли да ги направиш на жив плет?
Грийни,те бяха жив плет.
Така изглеждаха през лято
Изображение
Кипарисите засадени на две места в дълги редици,едната 13 метра,другата 7 м,със цел да отделя цветната част на градина от зеленчукова.
От Пландорекс,бяха с височина 30-40 см,засадени на 0,50 см разстояние.
Тръгнаха толкова бързо ,че вообще не се сетих по късно да ги подрязвам отгоре.Докато се усетя,бяха вече около 3 метра и не се реших да се качвам на стълба със трион.В момента високи са близо 5 метра.Първите години за по бързо разклоняване ,леко ги кастрих и това подпомогна за разрастването им на ширина.Сега редицата широка повече от метър.
Големите поражения са от северна страна,но от южната,има доста наведени клони,които като ги отрежа ,ще се оголят и открият изсъхналата вътрешна част ,както от другата страна.Голяма грозотия :eeeh:
Вътре между изсъхналата част има някои малки зелени клончета,надявам се от там ще има някакъв нов прираст.
Голямо главоболие ми създаде тази буря.Мислех да привържа наклонените клони към по дебелите стъбла,а по горната част да подрежа.
Но те са толкова тежки,сама няма мога да се справя,а в селото няма свестни мъже за тая работа.
Засега само ще изчистя сухото както посъветва Любознателна,другото ще оставя за март месец. :snif:
Ние си мислим, че Бог ни гледа отгоре, но той всъщност ни гледа отвътре - ЖИЛБЕР СЕСБРОН
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10040
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 628 пъти
Получил благодарност: 1121 пъти

Re: Моята градина- късчета любов

Мнение от greeneyed »

мечтица написа: Яну 3, '24, 18:00 От Пландорекс,бяха с височина 30-40 см,засадени на 0,50 см разстояние.
Очевидно тези 50 см разстояние е малко, щом е вече 1м широка редицата. Отделно от това може да станат 15 м високи. 8-) Голям ангажимент е обслужването на този плет, разсипия направо. :snif:
Аз имам един хамекипарис Булевард, лятото му изсъхват игличките, после излизат нови, ама не е така хубаво облистен, не ми харесва.
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”