Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

Тъй като е топло (нетипично от април насам), а и съм насадила 5 пъти повече от миналата година, не им смогваме и узряват на корена. Досега все берях зарозовели, зажълтели, в хартиен плик за ден-два-три и тогава в салатата. И ние ги слагахме на прозореца. Не съм се замисляла защо точно, сигурно е по-слънчево, съответно по-бързо ще узреят от топлото.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4842
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 45 пъти
Получил благодарност: 584 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

Виждаш ли,пак научих нещо.Знам,че майка ми слагаше така по прозорците,ама есенно време.Едни такива сбръчкани,зелени,тук-там някой розов или жълт и след някое си време,те узряваха...А е можело и сега..Наложи ми се да пръскам против трипси,с Фюри,и докато мине карантинния срок,който е три дни,и доматките ми презреят,и сега както е дъждовно,даже се и напукват..А преди пръскане зрелите ги обирам..Ще го пробвам това с плика и прозореца..
нина
Кафе с мляко
Мнения: 210
Регистриран на: Яну 28, '17, 14:37
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от нина »

За по-бързо узряване в плика се слага и един добре узрял плод, например банан, който отделял етилен (газ, ускоряващ зреенето). Аз съм го пробвала - действа!
Аватар
alexg
Виенско кафе
Мнения: 362
Регистриран на: Фев 24, '14, 10:35

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от alexg »

Вие за едни домати сложени до прозореца до какви заключения стигнахте само... :D Сложих доматите там същия ден просто за да направя снимка. На следващия ден бяха изядени. От тогава съм набрал повече от 15кг., също така продадох за да избия 20 лв. за отопление... :lol:
Баща ми беше агроном, технолог на една от големите винарни, има доста написани книги на тема зеленчукови култури и овощарство, научил съм много неща от него и се опитвам да вървя по неговия път като модернизирам и автоматизирам нещата. Също така научих и научавам много неща от моя приятел Краси Лазаров и съм безкрайно щастлив, че го познавам. :daaa:
Аватар
alexg
Виенско кафе
Мнения: 362
Регистриран на: Фев 24, '14, 10:35

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от alexg »

Ивко, една снимка от 8 юни 2018 г. Така по-добре ли е ? :dovolen:
Изображение
През почивните през ръцете ми минаха над 150кг. вишнап М15 . Ето и снимка от първия ден до обяд. :dovolen:
Изображение
Ако се грижиш само за домати, някак си няма да е толкова трудно, но като включиш и 20 овошки и лози, и то само събота и неделя, започва да ми идва малко в повечко. :dovolen:
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4842
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 45 пъти
Получил благодарност: 584 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

Алекс,не че не ти вярвам за доматите бе човек..Пфу,тфу,прекрасни са,напълниха ми душата...Уважавам всички от форума и съм много далече от мисълта да дразня някой.Просто попитах да не би да има някоя тънкост,хитринка,за да стане вкуса още по-добър,защото аз държа доматите в хладилника,най-долу..Няма значение дали съм ги купил от магазина или са от градинката..Сега в събота ще напръскам за последен път против трипси,но преди това ще си откъсна всички зрели и порозовяли,зрелите ще изпапаме,а порозовелите ще сложа в хартиени пликове и така няма да се налага да ги гледам изпопукани по стръковете...Дай Боже и аз след някоя година да покажа такъв хубав домат. :stiskam:
Ама нали ми се иска да е по-скоро,та затова постоянно питам.. :ufff: Иска ми се да мина по прекия път...
Аватар
alexg
Виенско кафе
Мнения: 362
Регистриран на: Фев 24, '14, 10:35

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от alexg »

ivko69 написа: Юни 14, '18, 10:42 Алекс,не че не ти вярвам за доматите бе човек..Пфу,тфу,прекрасни са,напълниха ми душата...Уважавам всички от форума и съм много далече от мисълта да дразня някой.Просто попитах да не би да има някоя тънкост,хитринка,за да стане вкуса още по-добър,защото аз държа доматите в хладилника,най-долу..Няма значение дали съм ги купил от магазина или са от градинката..Сега в събота ще напръскам за последен път против трипси,но преди това ще си откъсна всички зрели и порозовяли,зрелите ще изпапаме,а порозовелите ще сложа в хартиени пликове и така няма да се налага да ги гледам изпопукани по стръковете...Дай Боже и аз след някоя година да покажа такъв хубав домат. :stiskam:
Ама нали ми се иска да е по-скоро,та затова постоянно питам.. :ufff: Иска ми се да мина по прекия път...
Ивко, няма проблем - винаги съм готов да помогна с каквото мога. Тънкостта е да си узрее на корена, но щом се налага да пръскаш обирай зарозовелите. В момента и аз ги държа в хладилника, нали трябва да са охладени за откриване на световното довечера. Успех :daaa:
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

О, за доматите - никакъв хладилник! Престоят там променя вкуса към по-лош. Виж краставиците - може, но в плик, за да не съхнат.
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от MotacillaAlba »

alys написа: Юни 14, '18, 12:03 О, за доматите - никакъв хладилник! Престоят там променя вкуса към по-лош. Виж краставиците - може, но в плик, за да не съхнат.
Да, аз също съм на мнение, че охладените домати губят от аромата си, но мисля, че ако се оставят на стайна температура, той се възстановява.

Аз си набрах в неделя 2 кг. Лабрадори, че даже 2,200. Откъснах няколко зажълтели, останалите бяха узрели. Сложих на дъното жълтите, отгоре червените. Днес вече всички са червени. Налага се да откъсвам не напълно узрели, защото бера 1 път седмично, а не всички сортове могат да издържат цяла седмица в добро състояние ако са откъснати напълно узрели. Но когато по-зелените са комбинирани със зрели доматчета, узряват много добре без разлика във вкуса.
Аватар
katina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1444
Регистриран на: Юни 7, '12, 18:46
Местоположение: Хасково
Дал благодарност: 95 пъти
Получил благодарност: 34 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от katina »

Сега в събота ще напръскам за последен път против трипси
Ивко, какво стана с болните домати, извади ли ги :?: И аз открих три корена с такава бронзовост, извадих ги и напръсках с Актара и Верита, това ми дадоха от аптеката.
Вчерашният ден е вече история, утрешният е загадка, а днешният е дар.
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”