Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17036
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Миша »

Какво може да се засади заедно с домати на открито?
И така, какво да засадим до доматите на една леха? Например, бобови растения (грах, боб или зелен боб), които ще обогатят почвата и ще подобрят нейната структура. По принцип това се отнася и за сидератни съседи на доматите, като бял синап (помага и срещу фитофтора и брашнеста мана), фацелия, зърнени.При лехите с домати и зеле може да засадите също лук и чесън, които не само ще се чувстват перфектно сс тях, но ще отделят фитонциди, като по този начин ще защитават всички съседи от Phytophthora (мана).

Това последното не върши работа. Пробвано-
Използването на сидерати и растения, които си са добри съседи , не е панацея, просто помага,особено ако имаме и "добри" бактерии, които да изяждат "лошите ", в почвата около нас има базкрайно много патогени, които обикновено се разнасят чрез водните капки, така че само с обеззаразяване на почвата няма как да стане, трябва комплекс от мерки, за да направим растението здраво и силно, изнежените растения боледуват по-често, на теория звучи добре , на практика .... тази година още не се е налагало да пръскам с химия, но ако щете вярвайте, сутрин ставам и обхождам цялото поле с домати, защото около мен всичко скубе и не съм сигурна доколко моите герои ще издържат, за сега успяват :stiskam:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
помидорче
Дълго кафе
Мнения: 139
Регистриран на: Юни 4, '18, 08:10

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от помидорче »

Мише, как да внесем в почвата добри бактерии и как да ги запазим и размножим в последствие?
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17036
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Миша »

помидорче написа: Авг 10, '18, 08:01 Мише, как да внесем в почвата добри бактерии и как да ги запазим и размножим в последствие?
Нямам никакво време сега, снова на няколко стана :snif: , зимата можем да разискваме на воля, за сега може да прочетеш за бактериалните торове
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10114
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 373 пъти
Получил благодарност: 1037 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от МГХ »

И аз отивам да чета за :
2.1.3. Бактериалните торове съдържат микроорганизми, които спомагат: свързването на въздушния азот или превръщат недостъпните хранителни вещества в достъпни за растенията.
Интересно е .
БАКТЕРИАЛНИ ТОРОВЕ - Голямо значение в обогатяването на прикоренния слой на почвата с полезни микроорганизми и подобряване условията на коренното хранене е довело до приложение на т.нар. бактериални торове. Това са видове бактерии, снабдяващи почвата преди изкуствените синтетични торове, а именно синтезират физиологично актовни в-ва( витамини, ауксини и др.) и снабдява с тях растението; повишават продуктивността на фотосинтезата; усилва ферментационните процеси в растенията и подобрява водния режим; активизират дейността на другите микроорганизми в почвата; действа като антагонисти на други фитопатогенни микроби и повшава защитните функции; обогатява почвената микрофлора с ценни микроорганизми. В крайна сметка всичко това увеличава значително добивите в селското стопанство и повишава близо два пъти икономическата ефективност в сравнение с контролните култури. Нито един друг селскостопански пре­парат не може да се сравнява с тяхната ефективност. Най-напред такива препарати са употребени в Германия в края на миналия век. По-късно тоя метод е бил приложен много широко в САЩ и понастоящем бактериалните торове там се из­ползуват в големи машаби. В СССР производството нм е било ор--ганизирано в 1929 г. н днес се употребяват в най-големи количе­ства. У нас производството им бе организирано след 1930 г. от акад. Вл. Марков (препарата „Радикссоя" и др.).

В промишлени мащаби се произвеждат 5 вида бактериални торове.


1)Нитрагин — бактериален тор за бобови култури, съдържащ клубенкови бактерии. Обезпечава потребностите от азот на бобовите растения.

2) Азотобактерин — подобрява азотното хранене на зърне­ните, техническите, овощните култури, картофите и др. В осно­вата на тоя бактериален тор е азотобактер.

3) Фосфоробактерин — съдържа спорови бактерии, притежа­ващи способността Да разлагат органичните съединения на фос­фора и да го привеждат в усвояема за растенията форма.

.4) АМБ — съдържа комплекс от микроорганизми (аеробни и знаеробни), т. нар. автохтонна микрофлора, която подобрява храненето, но за сметка на минерализациите на хумусните ве­щества на почвата.

5) Силикатобактерин — извличат калий от силикатите, усво­яват азота от въздуха и превеждат фосфора на фосфоритите н апа-титнте в усвоима за растенията форма.

Производството на тия препарати се извършва по съвременнитехнологии и най вече до дъбочинния метод ан ферментация. Върху подходящи хранителни среди суответните изходни култури се развиват при оптимална температура и рН за около 48 часа, при което се натрупва грамадно количество клетки, което при обикновенни условия в природата не е възможно. За тая цел е необходимо да се осъществява много добра аерация.
Байкал ЕМ1
Последно промяна от МГХ на Авг 10, '18, 10:32, променено общо 1 път.
MitkoGeorgiev
Виенско кафе
Мнения: 418
Регистриран на: Дек 30, '15, 18:36
Местоположение: София - 850 м. над морето
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от MitkoGeorgiev »

Миша написа: Авг 10, '18, 06:50
това е обикновена картофена мана, не е напреднала много, може да се овладее, едно пръскане с проксанил , после с лието може да овладеят инфекцията, там, където има петно по стъблото облей
Мерси Мише, и на мен ми приличаше на картофена ма ме подлъга това, че почна отгоре, малко под върха, и надолу листата си стоят зелени. А и както писах не съм виждал жилкова, освен на картинка :oops: Ще действам :daaa:
Алкохолът убива нервните клетки и така остават само спокойните!
MitkoGeorgiev
Виенско кафе
Мнения: 418
Регистриран на: Дек 30, '15, 18:36
Местоположение: София - 850 м. над морето
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от MitkoGeorgiev »

peterstamov написа: Авг 9, '18, 21:04
Прекъсвай върха, не от дъно......в сухо и топло време, по обяд
ivko69 написа: Авг 9, '18, 22:57 Чак сега разбрах какво легенче се образува....Мите,ма ти колтука го чистиш до доле ли..? :hmmm: Не спазваш ли правилото да оставаш около десетина милиметра от стъблото на колтучето....?
Благодаря ви! Знам го това, но къде го тая година това сухо и топло време. :dovolen: Дебнехме се по цяла седмица да мога да околтуча и гледах да са покрити с фунгицид в този момент. Затова махах всички колтуци. Големите ги прекъсвах, а много малките махах цели. Явно ме е изненадал дъжд преди да се затворят раните. Тука както е слънчево отнякуде се чува тътен, появава се облаче откъм върха на планината и след десет минути небето се изсипва. Планина, какво да правиш! :D
Алкохолът убива нервните клетки и така остават само спокойните!
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17036
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Миша »

MitkoGeorgiev написа: Авг 10, '18, 10:31
Миша написа: Авг 10, '18, 06:50
това е обикновена картофена мана, не е напреднала много, може да се овладее, едно пръскане с проксанил , после с лието може да овладеят инфекцията, там, където има петно по стъблото облей
Мерси Мише, и на мен ми приличаше на картофена ма ме подлъга това, че почна отгоре, малко под върха, и надолу листата си стоят зелени. А и както писах не съм виждал жилкова, освен на картинка :oops: Ще действам :daaa:
Картофената мана може да тръгне отвсякъде, стъбла, листа, независимо къде се намират , отгоре, по средата, надолу, по листата характерен признак е мазното сиво-кафяво петно
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17036
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Миша »

alys написа: Авг 9, '18, 23:34 И да спазваш правилото за колтучене, и да не спазваш, като има условия за мана, няма спасение. При мене се отложи маносването на голямата градина с десет дни, в сравнение с ранните домати. Никога не съм опитвала да пръскам с химия, купували сме и не сме отваряли пакетчетата. :) Според ММ каквото каже "онзи горе", това ще има. Е, в някои по-добри условия с малко помощ (препарати), сигурно се запазват. Миналата година всичко си беше добре, а не съм се престарала дори с пръскане с био средства. (Съвсем не по темата, но поне има добра реколта зелен фасул, краставици и цвекло.)
през раничките навлизат по-скоро гниения и разни бактериални изсъхвания, за маната наистина няма значение има ли рана или не
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
mimilisa
Кафе с мляко
Мнения: 256
Регистриран на: Юни 26, '15, 17:55
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от mimilisa »

Само минавам да ви покажа от тази сутрин листна плесен като по учебник, пък с какво ще пръскате си е ваша работа.
Аз напръсках с кабрио топ и циперметрин, защото имам намерение да бера домати до октомври. :dovolen:
Изображение

Тука фотографа малко калпав :hmmmmmm:
Изображение

Ето ги едни опасни бандити, напоих ги с циперметрин . Ще ги наблюдавам.
Изображение

Изображение

Тези домати са на майка ми. На моите миризливки нямам, но на един доматен лист имам акари, белокрилка и два вида листна въшка. Няма празно. :ufff:
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от lidiq_macka »

Благодаря, Миленка , за полезните нещица, които ни припомни.А за Байкал ЕМ какво ще кажеш?Ползвала ли си го?Ами то неусетно наближава времето за всякакви такивИ обработки на почвата, така че не е лошо да сме подготвени.Миналата есен търсих Фацелия, но имаше твърде голяма за мен разфасовка, а малката беше много скъпа, та се отказах.
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”