Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Краси Лазаров »

peterstamov написа: Дек 23, '18, 17:15 При мен таз година даде обилно, но нямах Магия да сравня! Миналата имах и двата - много си приличат. Така и не можах да реша, кой ми е по-вкусен.
Благодаря!
Deleted User 7475

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 7475 »

НАМ написа: Дек 23, '18, 18:19 Клеър, Ивко, поздрави за коледната украса! Страхотни сте!
+1 :)
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Краси Лазаров »

Като дойде сезона за засяване най-често говорим и търсим по-ранни сортове домати. Аз от 2010 г. се опитвам да излъжа доматите да узреят по-рано. Когато нямах оранжерия беше много трудно и въпреки това съм откъсвал узрял домат на 2.6. Обаче засявах на 7.1. и отглеждах ранните домати в 10 л. шишета. От многото опити с над 200 сорта мога да споделя,че колкото е по-ранен домата не е толкова вкусен,както доматите с малко по-дълъг срок на узряване. Затова се спрях на сравнително ранните сортове Хъни и Пинк рок,които са с отличен вкус и родовитост. Но няма да пропусна и през този сезон да експериментирам с няколко нови сорта. Ще опитам три сорта чери,които ще засея заедно с Хъни и Пинк. Това са Рапунцел,Чио чио сан и Гарднерс де лайт,това са вкусни домати,които са също с по-къса вегетация. Рапунцела е 68/70 дни до узряване. Ще опитам Полярник и Алианс за който от Агрис ми казаха,че е с около 8/10 дни по-късен от Хъни,но е бил вкусен за червен домат.
Засявам около 7 януари една част,която ще е само с рязани домати над котиледоните и ще са двустъблено отгледани. Основната част за оранжерията ще засея на 1 февруари.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 567 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

Говорим си сега с кучето,ма разговора нещо не върви и и викам-Еда ще пиеме ли по една ракия..? И тя джав,джав...Ама не знам как да го разбирам..Като "да","да" или като "по две", "по две"...Ще взема да сипвам до като единия от нас падне и те така... :hihihi:

А щом и Краси и Петър говорят за Розов блян и Розова магия,значи няма две мнения-ще се пробва... :stiskam:
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13537
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 169 пъти
Получил благодарност: 263 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от kim »

Розова магия :daaa:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 567 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

Пролетта дойде заради мен...??? ;) Гордея се със себе си.. :hihihi:

Кимче,имам и двата сорта,и още много от тия магазинните...Нали миналата година натиснах повече на Христовите семена...Не че се оплаквам...
Аватар
хортензия
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1008
Регистриран на: Фев 12, '12, 15:44
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 130 пъти
Получил благодарност: 139 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от хортензия »

peterstamov написа: Дек 23, '18, 17:15 При мен таз година даде обилно, но нямах Магия да сравня! Миналата имах и двата - много си приличат. Така и не можах да реша, кой ми е по-вкусен!

Аз две години подред ги отглеждах и двата,действително трудно се прави разлика ,но като родовитост печели Магията.Бляна е една идея по-тъмно розов и по сладникав.Последната година сях само от Розова магия,но за последно в оранжерията,навън се представя повече от отлично,междувъзлията са по къси и всяко цветче връзва.Като всеки Розов сорт е податлив на доста болести ,първо по тях разбирам ако се появи нещо.
Deleted User 7475

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 7475 »

Опитах се да следя темата днес. Специално да отговоря на Краси Лазаров. Видях, че не съм писала за магията по-долу, изпробвах я през 2017. Връзва като звяр, но на вкус за мене е доста след бляна. Доста по-мек домат е магията, не може да лагерува както блянът.

Ей сега ще копи-пейстна едно мое мнение от 2016. Малко не е за вечерните часове, ще четете утре или след празниците.

Моите впечатления:

* Мои розови - всъщност са Розов блян, много ги харесвам, но връзват сравнително слабо и тази година боледуваха най-много

*Розов мед - връзва добре, месест сърцевиден, понякога става на жилки вътре, но става, дори може да се каже, че е вкусен

*От Кнежа - червени средни домати, балансиран вкус, като доматите от едно време, леко водни, но ги харесвам

*Лонг Кийпър - няма по-невкусен домат, но ражда добре и издържа една идея след другите

*Розово сърце, Петково - месести, едри, добре раждат, но опредерено са за оранжерия, навън при мене дабивите са по-слаби, но имаше; страдаха от върхово гниене, но с пръскане с мляко, вода и йод през 10 дни се стопира процесът - като не са узрели моите розови, минават за много вкусни, защото обичам леко неузрял домат, а тези не са вкусни в такава фаза, после омекват бързо

*Дълго розово сърце, Петково - същото като предишните

*Червено сърце, Петково - много тегаво вървяха като разсад

*Зелен гигант - много бързо навързаха и узря първа китка, а нагоре продължи да връзва, един от първите в градината след Лабрадор, месести, едри, вкусни

*Лабрадор - дребен като растение и плод, но първи зрее, на вкус ми допада, но втората му реколта вече не е интересна, защото вече има и други

*Сан Марцано - за сушене или консервиране, много родливи, не са ми вкусни,

*Домат 22, червени ниски - родиха като за световно, но никакъв вкус, жалко

*Домат 20, розови високи оранжерия - не ми допаднаха

*Домат 21, розови високи - ? може би са като 20

*Домат 29 - ? мисля, че са като 30

*Домат 30 - едър червен домат, вкусен, добре върза, но високо

*Случайни домати 12 - (?)

*Golden Sunrise - дребни, много на брой, сладки домати - в оранжерията е на повече от 2 стъбла

*Moneymaker - дребни, не ги харесах

*Yellow Pear - много ефектни на вид леко сладки и сипкави

*Пондероса розова - стана куха при мене, иначе роди добре, но не ми хареса, повече кисела

*Хоумстед - добре роди, едри месести много (прекалено) сипкави домати

*Розов блян

*Розов гигант - кисел ми е повече, отколкото обичам, но върза дъбре

*Черно биволско сърце - само атракция

*Бяло биволско сърце - същото

*Черен (дребен, дебела ципа) - не става, може да е от хибрид

*Ямал, Настенка, Будай Торп, Пралеска (от 2015 г.) - тези отпаднаха, макар Настенката да не е лоша, но сравнително дребни домати

*Червено чери 19 - ситно родливо червено чери, подчертан нормален доматен вкус

*Оранжево чери - също много родливо, сладичко

*Балконско чери Вилма - най-дребното растение, за ръста си, навърза безкрайно много

*Чудо земли 42 - едри, вкусни, розови, върза добре

*Ясенички ябучар 44 - червени вкусни, средни, добре бяхя вързали

*Гогоша 41 - лагерува, още не е узрял, явно е късен

*Дива роза 40 - различни по едрина, харесаха ми

*Невес азорско червено 43 - по-водни от Ясеничките, но пак са вкусни

*Афен F1 - прекалено сладък ми е, не е за моите условия, голяма мъка, докато стигна да го опитам

*Паулина F1 - бях я отписала миналата година, но боднах 2 растения в оранжерията и станаха едни гиганти, да те е страх да ги гледаш и особено едното изби рибата с много плод, бавно зрее, като вкус не ми допада, не е кисела, но някак очаквам повече

*Опал БГ F1 - върза много и в оранж., и в градината, вкусът става, лееко киселее, ципест

*Мондиал F1 - ужасно ципест

*Панекра F1 - най-твърдият домат; като отлежи, може да се хрупа, буквално, понякога вечер го хапвам вместо ябълка, вкусът не е съвсем зле, дори успя да се смели в машинката на сок, а мислех, че е много твърд и няма да мине : D

*Brandy Boy F1 - садих късно, първа китка узря за 3,5 месеца от семка, розови, сравнително едри, картофен тип листа, но ми идват малко кисели, ще видим как ще ги приема в началото на сезона, когато няма други домати
Deleted User 7475

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 7475 »

Нека отделно да напиша за новата тема. Прочетох ви всички. Остава първоначалното заглавие "От А до Я за любимите домати - 2019". Подготвих колаж от 9 снимки за начало. Не знам дали Гугъл не ми даде да избера повече или не се справих, но мисля, че и така се получи добре. Ще копирам линковете от първата страница от тази тема, ще има линк и към тази тема. Друго? И мога спокойно да я пусна, когато кажете. Стамов писа за Коледа, ама да сме си писали тук до края на 2018. Това не го разбрах. Ако има други новогодишни украси, моля покажете ги. :) Ще помисля дали да направя колаж с украсените доматчета или да ги пусна отделно. Но определено носят настроение за празниците.
Последно промяна от Deleted User 7475 на Дек 23, '18, 22:47, променено общо 1 път.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 567 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

Доста информация..Полезна..И що пък да го четеме утре..С Еда го прочетохме за една минутка...Даже си отметнахме някой неща... ;)
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”