Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Краси Лазаров »

МГХ написа:
От средноплодните розови Розов идеал бих препоръчал на тези,които обичат киселата жилка в розовият домат.
Благодаря,Краси. Ще опитам. На коя фирма са семената ?
Семената за сорт Розов идеал са на фирма Опал Зи. Мощно растение и ражда много добре. :stiskam:
Аватар
gora
Кафе с мляко
Мнения: 273
Регистриран на: Яну 26, '17, 11:40
Получил благодарност: 1 път

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от gora »

И аз купих семена от него/Розов идеал/, също и от Розов дар според препоръките тук. Благодаря за което!!!
"Бъдещето не е това, което беше"
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivanina »

gora написа:Не, не е пренаторена - 5-6 кофи оборски тор на 30 квадрата са си малко, а също и слагах листа от черница, като обърнах с правата лопата 3 пъти мястото. И дървесната пепел е с мярка. Но проветрението на мястото е много важно, според мен, това ми е проблема. Освен със сгради градинката ми е заобиколена с лози, рози, чемшир, касис........и ябълково дърво, под което всичко лепне от "дейността" на листните въшки. за чемширите - и при нас напълно ги огриза някаква гъсеница, не съм виждала такова нещо...................
Ще ми се да се включа в разговора ви и аз.
До скоро , таз тревога по ранно съхненето на корените домати не ми беше позната.
Засаждахме доматите външно винаги по 1 май.
Пръскането беше с бордолезов разтвор, а броят според пръскането на лозенцето в нас.
И нещата си вървяха повече от добре.
От няколко години, леко полеко обработваемите лозови парцели земя край нас са изоставени.
Теренът се превърна в трудно проходима джунгла, а моето дворче нещо като от песента.... " изпрати го на остров Сам- далеч във Тихи океан"... :hmmmmmm:
И бедите не закъсняха и при мен. :hmmmmmm:
Доматите ми , въпреки полаганите ни грижи- пръскане с препарати против мана и вредители, не могат да доживеят до късна есен - както беше някога.
Питам се Защо!? , и намирам причината във вредителя, невидим за окото ни настанил се вече върху доматите , размножил се а мисията пълно изтребление с пръскачката - невъзможна.
Тази есен с очите си видях набезите от Белокрилки в/у саксиите си с късно засадените корени домати , прибрани в оранжерията.
Пръскам с Нуреле, Моспилан ....и след броени дни нашествениците отново са на линия.
Тази година сменям тактиката. Не мога да изтребя всичката паплач вредители- рожба на природата . Нека си живее- щом е създадена - някъде има необходимост от наличността и значи.
Борбата ми ще бъде с репеланти, отблъскващи вредителя - като по този начин не му дам шанс да се приземи върху растенията , от там и размножи. Големи са очакванията ми, но дали ще са задоволителни - не зная!? :hmmm:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Миша »

Тази есен с очите си видях набезите от Белокрилки в/у саксиите си с късно засадените корени домати , прибрани в оранжерията.
Нормално е есен белокрилката да се настани върху доматите в оранжериите, възрастните белокрилки умират при температури малко под нулата и за това наесен търсят по-топли места, където да презимуват, в края на лятото започват да навлизат масово в оранжериите, но не те са причина доматите да загиват посред лято, или много рядко може точно те да са причината .

Репеленти трудно ще опазят градината, по-скоро се прави пояс с растения, които привличат неприятелите и точно този пояс се пръска , в борбата с трипса например се сее фацелия, тя е едно от първите растения, на които се размножва трипсът , освен това е много нежна, така че пораженията си личат отрано, следи се за поява и при първи признаци се пръска, миналата година писах и за сини примамки- лепливи ленти ,или растения с определен цвят, обаче май никой не си направи труда да пробва , лепките по мое виждане са по-малко ефикасни от живи растения
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от clock »

Мише, моля те, кажи отново за растенията живи примамки! Трябваше да са сини, но кои бяха?
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10114
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 373 пъти
Получил благодарност: 1037 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от МГХ »

Миналата годишна незнайно как трипсите се появиха още върху разсада. Не ги усетих даже и голяма борба падна. Резултатът не беше много в моя полза.Затова сега приемам съвет и всякакви. Домати имаше много, дори пюре изварявах , но в края на август свършиха. Друга година до октомври беряхме.
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Краси Лазаров »

alexg написа:При мен изминалата година беше много добра от към хубава реколта.
Ето и едно кратко видео: " onclick="window.open(this.href);return false;
Който иска да види Розов идеал,ще го види в края на видеото на Алекс
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivanina »

Миша написа:
Репеленти трудно ще опазят градината, по-скоро се прави пояс с растения, които привличат неприятелите и точно този пояс се пръска , в борбата с трипса например се сее фацелия, тя е едно от първите растения, на които се размножва трипсът , освен това е много нежна, така че пораженията си личат отрано, следи се за поява и при първи признаци се пръска, миналата година писах и за сини примамки- лепливи ленти ,или растения с определен цвят, обаче май никой не си направи труда да пробва , лепките по мое виждане са по-малко ефикасни от живи растения
Не предполагах , че отглеждането ми на домати може да се окаже след време - задача с повишена трудност. :hmmmmmm:
Благодаря ти за съветите Миша! Едни от тях с цветните ленти вече се ползват при мен, остава и фацелията да приложа като посев , а ми е непозната . Кога се сее това чудо, за да може на време да привлече бродягите- вредители!? :x
От къде купуваме семената ѝ ?
Хубаво е новичките да четат дословно, и да знаят че не винаги трудът да посадиш домати е овенчан с успеха- богат урожай! :hmmmmmm:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
cameraman
Виенско кафе
Мнения: 452
Регистриран на: Яну 6, '18, 13:12
Местоположение: Варна

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от cameraman »

Четем, четем... ама няма да се пУашим я... :D
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 567 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

ivanina написа:
Хубаво е новичките да четат дословно, и да знаят че не винаги трудът да посадиш домати е овенчан с успеха- богат урожай! :hmmmmmm:


Нищо не пропускаме...

http://gardenshop.pro/%D1%82%D1%80%D0%B ... acetifolia" onclick="window.open(this.href);return false;
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”