Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от peterstamov »

УФ!....
8-10 т/дка за 30-40 дни
May the Force be with You!
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от clock »

Мише, благодаря ти! :sbow: Раздаваща се всеотдайно!
Мястото ми е малко, а мерака за вкусни домашни домати - голям! Ще пробвам тази година да опазя възможно повече корени, дано ми се получи!
А с тази "Фантазия" ме разбихте! Миналата година насадих 5 стръка. Стеблото по- високо от мен, шума, шума, шума и тук - там домат. Първа китка ми беше на 0,80м височина. Казах, че повече няма да я садя, заема ми излишно ценно място за нищо. И сега, може и да се смеете, но два домата един след друг, ей така като ябълки, съм изяла единствено от "Амати". Хибрид е, да, но ми беше страшно вкусен. Той и "Ръгби" задължително ще засадя и тази година. Най- обилните домати в градината ми бяха те. Насадих 100 корена от седем сорта, юли вече бях останала с около 60 корена, другите един по един заболяваха и ги изкорених. Едно доматче не съм купила, направих зимнина за две години и три пъти подарявах с кофите. А грешки и болести имах в изобилие. Дано тази година ги опазя повече!
Последно промяна от clock на Яну 9, '18, 20:50, променено общо 1 път.
d_vitanova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1315
Регистриран на: Сеп 26, '10, 22:57
Местоположение: София

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от d_vitanova »

Мише, благодаря!
Отивам да го чета за 3-ти път.
Аватар
хортензия
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1010
Регистриран на: Фев 12, '12, 15:44
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 134 пъти
Получил благодарност: 143 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от хортензия »

Мише благодаря за ценната информация :sbow:
Имам от миналата година купена кутийка със семена на фацелия(Флориян)На пролет ще я оползотворя и комбинирам с брахикоме и тагетес.
Аз също се сблъсках с доста гадинки през изминалата година и благодарение на тях имах некроза по външните домати. Тази година ще ги засаждам на ново място което разработихме есента за тази цел,но ще трябва отрано да взема мерки цветя, билки, примамки :evil:
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10127
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 381 пъти
Получил благодарност: 1091 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от МГХ »

]]
Тагетисът- ползва се против нематоди, няма отблъскващо действие против трипс. Отблъскващо действие против въшки има босилекът, магданозът подсилва вкуса и аромата на доматите,....
Така , така, значи за това нямам нематоди и листни въшки , защото нямам нищо повече от тагетес, босилек, магданоз, невен и .... копър. Ха сега и като засея фацелия ще прогоня трипса. Търся кой гони белокрилката и съм готова. Картофената мана е другият ми враг.
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 661
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 8 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от lidiq_macka »

МГХ написа:]]
Тагетисът- ползва се против нематоди, няма отблъскващо действие против трипс. Отблъскващо действие против въшки има босилекът, магданозът подсилва вкуса и аромата на доматите,....
Така , така, значи за това нямам нематоди и листни въшки , защото нямам нищо повече от тагетес, босилек, магданоз, невен и .... копър. Ха сега и като засея фацелия ще прогоня трипса. Търся кой гони белокрилката и съм готова. Картофената мана е другият ми враг.
Като стана въпрос за белокрилката, ще ти кажа това лято какво случайно открих.В предни години белокрилката ми е била голям проблем за доматите.Миналото лято за първи път близо до доматите бях садила манголд (листно цвекло) и кейл.Когато им дойде времето, всичката белокрилка, която беше избрала моята градина, отиде на манголда и най-вече по кейла, а по доматите нямаше нито една.Пръсках ги с какви ли не чорби, нищо не ги мори.Тези двете, но най-вече кейла ги привлича като магнит.Кейл разбира се, не брах, защото не ставаше за ядене, но той ми спаси доматите.Тази година ще го сея само с тази цел.И без това не ми хареса на вкус.
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Краси Лазаров »

ivko69 написа:
peterstamov написа:Тез двата сорта пише ранозрели 30-40 дни. Парис F1 и Дорина F1........ някой пробвал ли ги е?
Дали ще стават за ядене?
https://geosemselect.com/produkt-katego ... b8/page/2/


Сигурно беритбения период е 30-40 дни,ако узряват дружно... :hmmm: Щото ако са с такъв вегетационен период до беритбена зрялост ....баси...Лабрадора отиде на кино... :lol:
И двата сорта са киселки на вкус,както повечето сортове на Геосем. Аз лично предпочитам седмица по-късно да бера,но да е розов. Почти всички ранни червени сортове,които се продават съм опитал и се отказах от тях. Ако направим сравнение с Хъни Муун или Афен разликата във вкуса е огромна,по едри са,повече раждат и това компенсира по-късното узряване. Освен това имат по-дълъг беритбен период
Изображение
снимката е на сорт Дорина
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17050
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 140 пъти
Получил благодарност: 476 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Миша »

lidiq_macka написа:
МГХ написа:]]
Тагетисът- ползва се против нематоди, няма отблъскващо действие против трипс. Отблъскващо действие против въшки има босилекът, магданозът подсилва вкуса и аромата на доматите,....
Така , така, значи за това нямам нематоди и листни въшки , защото нямам нищо повече от тагетес, босилек, магданоз, невен и .... копър. Ха сега и като засея фацелия ще прогоня трипса. Търся кой гони белокрилката и съм готова. Картофената мана е другият ми враг.
Като стана въпрос за белокрилката, ще ти кажа това лято какво случайно открих.В предни години белокрилката ми е била голям проблем за доматите.Миналото лято за първи път близо до доматите бях садила манголд (листно цвекло) и кейл.Когато им дойде времето, всичката белокрилка, която беше избрала моята градина, отиде на манголда и най-вече по кейла, а по доматите нямаше нито една.Пръсках ги с какви ли не чорби, нищо не ги мори.Тези двете, но най-вече кейла ги привлича като магнит.Кейл разбира се, не брах, защото не ставаше за ядене, но той ми спаси доматите.Тази година ще го сея само с тази цел.И без това не ми хареса на вкус.
Това за кейла го бях забравила, благодаря, Лиде, че ме подсети :tzvetentze: , като само искам да уточня, при мен белокрилката се загнездва на руския зимен кейл с гладките листа, на тези с къдравите листа не толкова.

да добавя и примамка за голи охлюви-китайското зеле, като магнит ги привлича от метри , напролет засаждам около лехите с разсади , за да обират охлювите, само трябва да ги събирате често, защото могат да унищожат голямо растение за едно нощ
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10127
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 381 пъти
Получил благодарност: 1091 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от МГХ »

При мен белокрилките в градината не са проблем. Отиват на едно диво растение-Змийско мляко (Chelidonium majus, Greater celandine) Обаче още в къщи на балкона се появяват върху разсада. Не ми се иска да пръскам и поливах с Актара. Изчезват и пак се появяват. Досадна работа. А лепливите жълти листчета ги няма по аптеките в Русе и с доставката по Еконт ми излизах златни. Дали ще става с лентите за насекоми / тези за мухите/.
Краси, тази Дорина много добре изглежда като за ранни домати. Ще взема да пробвам. При моята лека песачлива плитка почва и много слънце никои домати не са много кисели.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17050
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 140 пъти
Получил благодарност: 476 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Миша »

МГХ написа: Изчезват и пак се появяват. Досадна работа. А лепливите жълти листчета ги няма по аптеките в Русе и с доставката по Еконт ми излизах златни. Дали ще става с лентите за насекоми / тези за мухите/.
За мухи не става
Взимаш си от големите листа А4, режеш ги и излизат доста по-евтино ,10 листа са 9 лв, на биоплантела са със защитно фолио , така че са удобни за рязане
http://farmauniversal.com/bio-plantela- ... r-737.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”