Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10114
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 373 пъти
Получил благодарност: 1037 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от МГХ »

И сложи контролно така един дребен картоф от едрите или два картофа от дребните в дупката на индетерминантен и мощен не директен домат.
Аз вече тъй садя.
Май съм изпуснала нещо? Какво е туй с картофите в дупката на хибридните домати ?
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от MotacillaAlba »

Да, ясно. В английския вариант системата е описана много добре:
https://en.wikipedia.org/wiki/Growing_degree-day

Пресмята се сумата на макс. и мин. дневна температура, а когато минималната е под базовата за растежа, тогава вм. минималната се използва базовата, полученото се разделя на 2 и от него отново се изважда базовата. Така се получава коефициент за деня. Тези коефициенти се сумират. За доматите се твърди, че трябва да се достигнат 1300-1700 но при база Фаренхайт, което разделено на 1.8 прави 720-940 когато сметката се прави с градуси по Целзий.
troll

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от troll »

http://www.degreedays.net
Като въведеш Bulgaria излизат станциите.
Аватар
Dewina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1241
Регистриран на: Авг 31, '15, 17:18
Местоположение: Балкана
Дал благодарност: 22 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Dewina »

Здравейте, доматопроизводители!

помагайте :tzvetentze: , че нищо не разбирам :hmmm:
За пръв път ще садя домати в оранжерия (неотопляема 6 на 3 метра) . По средата ще е пътечката...
1. на какво разстояние да садя растенията едно от друго в ред?
2. Между редовете какво разстояние да има?
3. По два реда отдясно и два реда отляво ли на пътеката, може би шахматно трябва да ги садя?
Градината ми е нещо като баварски чифлик, селска фурна и убежище за хайдути... Знам, че ме разбрахте😇
Deleted User 3996

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 3996 »

Аз пък се чудя, дали ако пръскаме доматите с пчелен прополис, ще има ефект срещу някои болести :hmmm:
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

Девина, насади доматите през около 40-50 см. Направи си схема, която ще ти е удобна.
Тихомире, каква е тази новост за прополис? Интересно звучи. :)
Deleted User 3996

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 3996 »

alys написа:Девина, насади доматите през около 40-50 см. Направи си схема, която ще ти е удобна.
Тихомире, каква е тази новост за прополис? Интересно звучи. :)
Ами като се разтърсих, и в Амазон го има даже като препарат за био земеделие " onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Краси Лазаров »

Dewina написа:Здравейте, доматопроизводители!

помагайте :tzvetentze: , че нищо не разбирам :hmmm:
За пръв път ще садя домати в оранжерия (неотопляема 6 на 3 метра) . По средата ще е пътечката...
1. на какво разстояние да садя растенията едно от друго в ред?
2. Между редовете какво разстояние да има?
3. По два реда отдясно и два реда отляво ли на пътеката, може би шахматно трябва да ги садя?
Целта ти трябва да е:да засадиш максимум растения(защото в оранжерията ще са донякъде защитени и инвестицията да бъде икономически изгодна),но и да не са нагъсто,за да не си пречат и да могат удобно да се обслужват. Аз бих направил по дължина три лехи и две пътеки. Крайните лехи по 60 см.широки,а средната 100 см. На крайните в средата бих засадил по един ред домати на 40 см. един от друг. Средната леха ще бъде с два реда домати на 70 см. един от друг и на 40 см. в реда. Пътеките ще бъдат по 40 см.. Така от крайните редове до двата средни разстоянията ще са 85 см. и ще бъде удобно за обслужване. Доматите формирани едностъблено,всички колтуци премахнати и сортовете които ще избереш да са подходящи за оранжерия.
Аватар
alexg
Виенско кафе
Мнения: 362
Регистриран на: Фев 24, '14, 10:35

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от alexg »

Първата година в оранжерията бях на две лехи с една пътека по средата. Изключително неудобно за обслужване на вътрешните редове, особено пък когато си с поликарбонат.
Следващата година послушах Краси и направих три лехи с две пътеки, както в горния негов пост. Само че, с лехи по 60 см. всяка, като средната идва на 5 метра, за да може да се минава отпред и отзад.
В нея засаждам 12 растения през 40 см. в ред, а в другите две по 15.
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”