Подрязване на клематиса

Публикувай отговор
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от ToBo »

Те се хващат с дръжките на миналогодишните листа, които на практика вече не им трябват РОУЗ :nod:
Така че, ако не става с добро, направо режа дръжките ;) Виж че на ранната снимка има още части от дръжките.

Мария, тая работа може да се получи чак лятото :nod: Сега нямам време :snif:
Иначе е много добра идея :gush:
Имаме вече тема за търсене на сорт - "Кой е клематисът"
Никога не е късно да засадиш клематис...
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от ToBo »

За всички, които като мен се плашат от втора група и рязането ѝ.
Аз напоследък се водя от нещо, което четох от германците Вестфал. Че първата пролет след засаждането се режат ниско като трета група (20-30 см). За втория сезон се фризирали на 70 см от земята. На третата година - 1 метър и после както си иска човек. Така правя и сега, след като са минали 3 години, бих казала, че май има добър резултат.
Днес рязах най-стария си клематис Мулти Блу, купен случайно полумъртъв. Ще му бъде шести сезон. Ако знаех нещо за групи тогава, изобщо нямаше да го купя, защото години наред ме беше страх да режа втора група :lol:
Същият този ме доведе във форума, защото търсех информация как се гледа това чудо и попаднах на вас :liubov2:

Ето го преди операцията (есента е предварително отрязан на моята височина, защото пречеше)
Изображение

Сега аз поради зрялата му възраст нямам ограничение колко висок да го оставя и реших да не го подкъсявам цялостно и да видя какво ще направи ;)
Проследявам отгоре надолу всеки клон поотделно и режа до тръгнали пъпки. Махам максимално старите листа.
Отгоре надолу, защото отдолу нагоре правя грешки :lol: Рязала съм си така цяло тлъсто обещаващо стъбло :ufff: Та тръгвам отгоре и разплитам клон по клон, като режа старите листа. Каквото няма избили пъпки, режа до такива. Така остават и стъбла по 30 см, а това обещава цъфки по цялата височина на растението :nod:
Накрая прикрепвам равномерно по опората (в моя случай не е точно опора, а подръчен материал :lol: ама се надявам да издържи още една година :mrgreen: ) и voila
Изображение
Никога не е късно да засадиш клематис...
Аватар
Asarina
Кафе машина
Мнения: 3940
Регистриран на: Мар 31, '13, 16:23
Местоположение: София - Лобош
Дал благодарност: 2 пъти

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от Asarina »

В края на седмицата ми предстои рязане на миналогодишните ми клематиси. Повечето са втора група и както се чудех какво да ги правя, отворих тука и прочетох отговора на терзанията ми в последния пост на ТоВо :dovolen: Без да се ослушвам, на 20 см ще ги окълцам. :liubov2:
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от ToBo »

Ако си ги кълцала миналата година на 20 см, сега ги кълцай на 70 :D :daaa:
Никога не е късно да засадиш клематис...
Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3611
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 39 пъти

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от venetka70 »

Ох, как ми е жал да режа клематис :cry: :cry: Само Альонушката окълцах на една педя от земята, а другите заставам с ножицата в ръка, гледам ги, гледам и отминавам. Викам си, хайде от мен да мине. А май трябва да взема мерки и да ги орежа. Трета година ще са в градината ни и ще се прежаля тая събота и ще ги орежа драстично. Пък после каквото такова.
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
Аватар
Asarina
Кафе машина
Мнения: 3940
Регистриран на: Мар 31, '13, 16:23
Местоположение: София - Лобош
Дал благодарност: 2 пъти

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от Asarina »

ToBo написа:Ако си ги кълцала миналата година на 20 см, сега ги кълцай на 70 :D :daaa:
Не съм ги пипала досега, та на 20 см ще ги клъцна. :dovolen:
Kaira
Чист кофеин
Мнения: 5041
Регистриран на: Авг 26, '15, 14:39
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от Kaira »

Венетка, Альонушка може спокойно да я режеш до земята. Тя е от групата integrifolia и всяка година избива с нови стебла от корена,
а миналогодишните изсъхват.
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от mimivd »

Моля за помощ и аз.Имам няколко клематиса,сега ще са втора година в градината
Vill de Lion
Multi blue
Ruge Cardinal
Justa
Миналата година не са рязани от мен,защото си ги купих на връщане от морето.Засадих ги ,обгрижвах и даже имаха по някой и друг цвят.
Как да ги режа сега ?
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от ToBo »

Всичките ниско, щом им е първа пролет - на 20-30 см :daaa:
Никога не е късно да засадиш клематис...
naska50
Кана кафе
Мнения: 587
Регистриран на: Дек 3, '09, 06:18
Дал благодарност: 6 пъти

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от naska50 »

Моите миналата година ги отязах на 20-30 см от земята , цвят - много малко, тази година само връхчета и сухо, да се надявам ли на цвят, пак ли трябва да ги намалям и торят ли и кога и с какво, моте освен вода , друго не са получавали?
Публикувай отговор

Обратно към “Клематиси”