Стрептокарпус

Публикувай отговор
Rici
Kафенце
Мнения: 34
Регистриран на: Окт 29, '18, 01:27

Re: Стрептокарпус

Мнение от Rici »

И докато Морозние узори и DS1112 пускат по две, три срамежливи цветчета, Алекс Яшма и Ктс Синьо лято имат букетчета. Кате, твоя хибрид е с много пъпки, не зная дали се вижда добре...
katia
Баш кафе майстор
Мнения: 2828
Регистриран на: Сеп 23, '13, 11:24
Местоположение: Стара Загора

Re: Стрептокарпус

Мнение от katia »

Роси ще обясня само че ти сега не се засягай. Пускам клип на Павел който потвърждава думите ми.

Виж на работната маса колко са големи саксийките и че до тях има чаши... и виж в какви саксийки са обилно нацъфтелите растения с хубави листа. Тава са млади растения на не повече от година. Стрептокарпусите растат много бързо и правят хубави корени когато пространството им не е голямо. Стрептокарпуса който пресажда го нарича възрастно растение, последно пресаден март месец 2018 г./последно пресаден - значи пресаждан много пъти/клипа е пуснат септември 2019 г. Това растение е на година и половина. Виж го на какво прилича. Не го пресажда в по голяма саксия а взема хубава млада детка и сади в по-малка саксия. Някое от по-горните клипове които съм пуснала казват същото. Година и половина и то започва да съхне и има нужда от пресаждане - няма друг вариант просто. Е има но това е голяма рядкост и то на много малко сортове. Растенията по изложенията са млади растения на не повече от година. При мен са в чашки защото нямам място, макар че от чаша за дълго кафе местя в саксийки като на Павел и после като започнат да умират старите листа режа и връщам в чашка.
Отговорих троснато защото наистина знам какво говоря и правя. Занимавам се с тях от времето когато Мистика на Пазел беше хит. Целта ми винаги е била да докарам стрептокарпуса до популярност поне колкото е мушкатото :angelche: но се оказва че масово хората ги губят. Вече чета такива съвети за отглеждането им из фейса и въобще из българското интернет пространство :ufff: че реших просто да млъкна.
Изображение

Просто растението те води, то ти казва кога,какво, как и в колко голяма саксия да го насадиш. Успях сутринта да фотна тази Пола след като прочетох поста ти. Тя е растение което не е стояло на хубава светлина, на южен прозорец е. Сега там където е младата детка ще продължи да расте а там където е старото листо ще става все по грозен. Растението трябва да се извади и с макетен нож точно както казва Павел да се отреже старото заедно с корените, да се махне старата пръст и да се насади отново в чашка, в същата защото това позволява големината на младата детка. На пролет в зависимост от това как се развива Пола ще преместя в саксийка и тя ще цъфти цяло лято. Ако нарасне много ще я преместя в по голяма саксия, но есента ще е заприличала на растението на Павел и ще ми се наложи да я орежа и върна в чашка. Просто с Павел говорим едно и също...
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Стрептокарпус

Мнение от Гео, граф »

Ох, начии, ще взема да се пробвам пак със стрепситата, щом има пътечка за спасение :hmmm: . Стигнах до там, че умишлено не влизам в групата ти във фейса, Кейт, защото след толкова провали само се ослюнчвам :scry: :sworried: . Ще разгледам твоите хибриди и ще ти пиша там :nod:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
katia
Баш кафе майстор
Мнения: 2828
Регистриран на: Сеп 23, '13, 11:24
Местоположение: Стара Загора

Re: Стрептокарпус

Мнение от katia »

Гео, граф написа: Окт 15, '19, 11:09 Ох, начии, ще взема да се пробвам пак със стрепситата, щом има пътечка за спасение :hmmm: . Стигнах до там, че умишлено не влизам в групата ти във фейса, Кейт, защото след толкова провали само се ослюнчвам :scry: :sworried: . Ще разгледам твоите хибриди и ще ти пиша там :nod:
От моите все още имам малко размножени, а и са в албум 2019 и в моя. Аз съм разхвърляна дори и със снимките :angelche:
Rici
Kафенце
Мнения: 34
Регистриран на: Окт 29, '18, 01:27

Re: Стрептокарпус

Мнение от Rici »

Здравей, Кате! Не се притеснявай, не се засягам от неща, които са извън професионалните ми компетенции. Повечето стрептокарпуси, които отглеждам съм закупила от теб и се опитах да следвам опита на хора, които не само ги отглеждат успешно, но и създават хибриди. Изгледала съм всички клипове на Еникеев... този също. Но, продължавам да питам и повярвай ми не само аз имам проблеми със стрептокарпусите. Хората, дръзнали да ги отглеждат масово ги морят. Моите едногодишни стрептокарпуси приличат на рахитични сомалийчета в сравнение с рошавите марули на Еникеев. Това за отрязването на старите частни и т. н. го разбрах още от първия път, не е необходимо да го повтаряш и не го отричам. Проблема е, че не мога да ги накарам да нарастват, че да има какво да режа. Ако още ги отглеждам, то е защото не се отказвам лесно. Повярвай ми, мечтая за такава огромна маруля като на Еникеев. Ясно е, че тези цветя не са за всеки и затова не се продават масово по магазините. Привличат с невероятната си красота, но явно и аз трябва да им се любувам отстрани... Жалко... Пробвах се... Може би не е моето цвете.
Rici
Kафенце
Мнения: 34
Регистриран на: Окт 29, '18, 01:27

Re: Стрептокарпус

Мнение от Rici »

Ето един мой едногодишен стрептокарпус. Присаждане е няколко пъти, вижте го на какво прилича... Ей, за това говоря...
Изображение
katia
Баш кафе майстор
Мнения: 2828
Регистриран на: Сеп 23, '13, 11:24
Местоположение: Стара Загора

Re: Стрептокарпус

Мнение от katia »

Роси, единствената причина поради която повторих че се изрязват старите чести е че се опитах да кажа по какъв начин лично аз успешно ги отглеждам доста години. Повечето хора ги губят обикновено когато растението е нараснало, цъфтяло е и трябва да се поднови за това и си позволих да напиша поста. Просто темата е , е поне беше преди години не само да качваме снимки но и да си помагаме. Лично аз учих от Донето не от Павел, макар че сега след години знам че това което съветваше тя, съветва и той, а сега и аз. За това и казах че с никой не споря, опитвах се да помогна. Както и да е.
Листата на възрастни растения достигат много често до 0,50 м. Повечето хора и аз включително ги скъсяваме, защото нямаме място а и това не пречи на цъфтежа. Ето снимка на терасата ми отгоре, рано на пролет преди обилния цъфтеж, някой листа са скъсени, но всяко растение въпреки че е в чаша е с големи листа.


Изображениеupload image online and share link
Rici
Kафенце
Мнения: 34
Регистриран на: Окт 29, '18, 01:27

Re: Стрептокарпус

Мнение от Rici »

Здравей, Катя! Аз знам, че някъде бъркам в отглеждането, но не мога да разбера къде. Изпробвах всички съвети по отношение на почва, изрязване на стари корени и листа, пресаждане, а в поливането стигнах до там, че се разхождам с едно канче вода и спринцовка, за да не преполея с бутилката, да не олея листата, да е по ръба на чашката, която чакам хубаво да олекне преди да капна няколко капки вода и станах за смях на мм, който не може да разбере защо аджаба толкова им се треса на "тези марули"... В същото това време успешно ги размножавам и стават хубави здрави детки, започват да цъфтят и така до един момент... в който листата на повечето стоят спаружени или омекнали, не нарастват и аз вече не зная къде е проблема. Много благодаря за съветите, ще си погледам стрепсите докато не умора и последния и наистина жалко за всички нас, които не можем да се справим с тези цветя, защото те са наистина прекрасни. Надявам се наистина да станат популярни колкото мушкатата и толкова лесни за гледане! Успех в отглеждането им на всички съфорумци!
katia
Баш кафе майстор
Мнения: 2828
Регистриран на: Сеп 23, '13, 11:24
Местоположение: Стара Загора

Re: Стрептокарпус

Мнение от katia »

Опитай да ги поливаш обилно с топла вода и после да ги оставиш да се засушат. Искам да кажа не често по малко вода, а много и по рядко. Другото което се сещам, Гео ги уморява поради висока въздушна влажност, при мен навсякъде където ги гледам е отворено постоянно, част от тях са навън дори и още не съм ги прибрала.
Rici
Kафенце
Мнения: 34
Регистриран на: Окт 29, '18, 01:27

Re: Стрептокарпус

Мнение от Rici »

Благодаря за съвета! Ще пробвам наистина да поливам така, а иначе при мен няма висока въздушна влажност, а зимата сме на парно. Не посмях лятото да ги изкарам навън, защото сме в планински район и нощите са хладни... Но поливките ще коригирам и ще пиша пак.
Публикувай отговор

Обратно към “Геснериеви и бегониеви”