Стрептокарпус

Публикувай отговор
Rici
Kафенце
Мнения: 34
Регистриран на: Окт 29, '18, 01:27

Re: Стрептокарпус

Мнение от Rici »

Стрептокарпус Wow не спира да ме удивлява. Цветовете са огромни и се скъсва да цъфти. Може би от всички сортове, които имам това е с най-големите и добре разтворени цветове на добре изправена дръжка. Препоръчвам го като много добро попадение.
Кате, твоя хибрид Ктs Синьо лято цъфти цяло лято много обилно с по няколко цветчета на цветонос, които толкова натежават, че леко полягат,но прави много добър букет. Мисля, че е добър твой хибрид. Поздравления!
И като съм тръгнала да пиша толкова ми се ще да попитам дали някой има Арлекин блу. Харесва ми по снимките, но не знам как да го поръчам. С удоволствие ще направя размяна за листо или детка, а съм готова и на покупка.....Моля, пишете на един страстен любител на стрептокарпусите!:tzvetentze:
Rici
Kафенце
Мнения: 34
Регистриран на: Окт 29, '18, 01:27

Re: Стрептокарпус

Мнение от Rici »

Изображение
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3452
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 232 пъти
Получил благодарност: 115 пъти

Re: Стрептокарпус

Мнение от polyabs »

:potekoha: :liubov: Прекрасни са цветята ви момичета, показвайте повече да им се радваме. Имах 5-6 сорта стрептокарпуси, но един по един си заминаха ... последно и Алмандин, така че ще се радвам на вашите. Явно не им пасват моите грижи и условия.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10114
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 373 пъти
Получил благодарност: 1037 пъти

Re: Стрептокарпус

Мнение от МГХ »

Прекрасни са ви струптокарпусите. На мен много не ми вървят.Няколко уморих, само два вида са ми неизтребими за сега, чукам на дърво. Единият ви показвам често, щото е много дащен на цвят.Живее си зиме и лете на остъкления балкон и не му пука от грижите ми. Аз си мисля, че ги уморявам от много грижи. :nod: Та с две думи , тази година не ми е много сполучлива. Сума ти китки унищожих. Даже и мушката ми се гътнаха доста. Не знам на какво се дължи.
Е, стига съм се оплаквала.
Ето още веднъж Изображение
и вторият Изображение
katia
Баш кафе майстор
Мнения: 2828
Регистриран на: Сеп 23, '13, 11:24
Местоположение: Стара Загора

Re: Стрептокарпус

Мнение от katia »

МГХ Има един такъв момент при който доста хора ги губят. Много години стана вече се занимавам с тях. Цъфтят си и след 7-8 месеца умират. Едно от най-важните неща това да не се случи /това което казвам е изцяло от личния ми опит/ Растението не може да расте до безкрай. Два пъти в година, аз го правя есента и пролетта и по всяко време на годината в зависимост от състоянието на стрептокарпуса - пресаждам. Голям стрептокарпус цъфтял цяло лято махам старите, повредени и пожълтели листа заедно с техните корени, оставям млада детка избила отстрани, като внимавам да има корени на нея, ако тя случайно се окаже без корен или с малък корен слагам в парник за известно време и тя се вкоренява.пресаждам в много по малка чашка или саксийка в зависимост от големината на растението. Тази детка започва в новата почва да се развива много бързо и за кратко време растението връща размера си, но вече е младо и отново цъфти. Преди много години Донето каза - Аз при всеки проблем пресаждам. Това работи много добре. Растението трябва да се освободи от стари корени и листа и да се сложи в нова почва. Това е основното при стрептокарпуса. Другия често срещан проблем са акарите. Има и други проблемчета но те се срещат много по рядко. Ако пресаждате, пръскате против акари, гледате ги на светло и не много огрявано от слънце място няма никаква причина да не станат разкошни растения. Аз поливам отгоре, дори мокря центъра, но само с топла вода от бойлера, дори не хладка а топла.
Ето 2 мои нови хибриди единия е с цветовете на Wow.

Изображение


Изображение
Аз имам детки по всяко време на годината, ако някой се интересува.
Rici
Kафенце
Мнения: 34
Регистриран на: Окт 29, '18, 01:27

Re: Стрептокарпус

Мнение от Rici »

И аз губя много стрептокарпуси, та винаги имам боднато по едно листо за резерв. На моменти се чудя Еникеев как ги докарва тези големи стрепсита с големи листаци, в големи саксий, които показва как разделя и обновява!!! Та мисълта ми е, че все пак има момент, в който при него те достигат доста голям размер и после е добре да се разделят, размножат и обновят,защото при мен малките цъфтят много, но ако леко преполея и се гътват веднагически, а по-развитите са по-издръжливи,ако се издъня в поливките...
katia
Баш кафе майстор
Мнения: 2828
Регистриран на: Сеп 23, '13, 11:24
Местоположение: Стара Загора

Re: Стрептокарпус

Мнение от katia »

Това което написах го казвам от опит. Не споря.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10114
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 373 пъти
Получил благодарност: 1037 пъти

Re: Стрептокарпус

Мнение от МГХ »

Благодаря, Кате. :tzvetentze:
Ще опитам, макар че този, който съм показала, да не е местен, разсаждан,обновяван вече четири години. Цъфти и хубавее. Останалите са в чашки от безалкохолно. Цъфнат няколко пъти, всичко им е на ред, нямат акари, поливам с топла водичка когато изсъхне почвата, абе конфорт от всякъде и вземат, че внезапно загинат.
Обаче не се отказвам и това си е. :stiskam:
Нека минат изборите, че съм ангажирана почти денонощно и ще си искам детки от твоите.
Rici
Kафенце
Мнения: 34
Регистриран на: Окт 29, '18, 01:27

Re: Стрептокарпус

Мнение от Rici »

МГХ добре го каза. И при мен е така. И си мисля, че проблема е в зле развитата коренова система. Присадени по едно и също време, по един и същи начин, в един и същ субстрат, някои се развиват добре, а други почти не правят корени и затова се гътват според мен. Еникеев показва изумителна коренова система, затова има възрастни стрептокарпуси, които да дели. Не зная Кате ти защо се засегна, аз съм на светлинни години назад от твоя опит и мога само да черпя знания, но виждам какво се показва по изложенията и то не са растения в малки чашки. Та се чудя аджаба как го правят... на колко месеца или години са тези растения.
Rici
Kафенце
Мнения: 34
Регистриран на: Окт 29, '18, 01:27

Re: Стрептокарпус

Мнение от Rici »

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Геснериеви и бегониеви”