Сентполии

Публикувай отговор
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Сентполии

Мнение от Гео, граф »

МГХ написа: Ное 27, '19, 22:05 Когато кажеш ще ти изпратя листенца, ГЕО.
Благодаря ти, Миленко, но не се занимавай. Така и така при мен зимата не е добра за геснериевите - още от сега почвата им е покрита с бял налеп, дето си е жив мухъл от високата въздушна влажност. И далеч не всички оцеляват. Затова ще се радвам на вашите, а вие ги показвайте повечко :nod: :daaa:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
svetik
Кафе с мляко
Мнения: 222
Регистриран на: Дек 2, '09, 10:59
Местоположение: гр.София

Re: Сентполии

Мнение от svetik »

Искам да споделя с вас може би нова пъстролистност ГАЛАКТИЧЕСКА!

[

Сега се водят проучвания дали е вирус или нова пъстролистност!

Има 4 вида пъстролистност:
1. Томми Лоу (Tommie Lou)
2. Кронова (Champion)
3. Мозаична (Lilian Jarret)
4. Спонтанна
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3452
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 232 пъти
Получил благодарност: 115 пъти

Re: Сентполии

Мнение от polyabs »

Свет, не се вижда снимка или линк - това което споделяш, пробвай по друг начин.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Сентполии

Мнение от Гео, граф »

svetik написа: Мар 10, '20, 19:02 Искам да споделя с вас може би нова пъстролистност ГАЛАКТИЧЕСКА! ..........
Радвам се да те ''видя'', Светик :shi: ! Отдавна не си наминавала.

Много интересна информация споделяш, остава да попитам дали имаш вече такива нушки, че веднага ми се приискаха :nod:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
svetik
Кафе с мляко
Мнения: 222
Регистриран на: Дек 2, '09, 10:59
Местоположение: гр.София

Re: Сентполии

Мнение от svetik »

О, не! Те още са в процеса на изследване. Може би ще стане известно до края на година. Има едно видео (съжалявам че на руски)
Калгин показва това листенце и обяснява, как искат да разберат дали спонтанно се получи тази пъстролистност или вирус. За тази цел взимат пъстрото листенце истискат малко сок и поставят в този сок чисто зелени листа. Първо за няколко часа, после за една нощ, после за няколко дена, разреждат с вода и т.н. искат да разберат - ако е вирус зелените листенца ще се заразят и ще станат и те на точки. Ако имаме нова пъстролистност зелените листа ще дадат зелени дечица и пъстролистност ще бъде подтвърдена. Но за това е нужно време и решението ще бъде обявено до края на година

Видео ще трябва да се започне отначало, не знам защо започва от средата, където Архипов обяснява...
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Сентполии

Мнение от libra »

Светик,добре дошла отново !
Аватар
svetik
Кафе с мляко
Мнения: 222
Регистриран на: Дек 2, '09, 10:59
Местоположение: гр.София

Re: Сентполии

Мнение от svetik »

Благодаря, но съм за малко. Просто тази информация не можах да не споделя с вас! Бъдете здрави вие и вашите растения! :tzvetentze:
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10114
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 373 пъти
Получил благодарност: 1037 пъти

Re: Сентполии

Мнение от МГХ »

Като съм толкова далече от градината си, в буквален смисъл, съм се вторачила в това, което е при мен. Изображение преместих ги на работа, където имам голям перваз.
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Сентполии

Мнение от botan »

svetik написа: Мар 10, '20, 19:02 Искам да споделя с вас може би нова пъстролистност ГАЛАКТИЧЕСКА!

[

Сега се водят проучвания дали е вирус или нова пъстролистност!

Има 4 вида пъстролистност:
1. Томми Лоу (Tommie Lou)
2. Кронова (Champion)
3. Мозаична (Lilian Jarret)
4. Спонтанна
Сравнително нова е, да. През 2016 Тад Скагс (американски хибридизатор) представи първото растение с подобна пъстролистност в комбинация с коронова. Възможно е да е възникнала спонтанно на друго растение и при руснаците, но независимо дали произлиза от вирусна инфекция или не, то пак е нов вид пъстролистност. Някои вируси са сортообразуваши. Макар и да изглежда съмнително с тези разсеяни ръбове около точките най-вероятно става дума за стабилна генетична мутация, съдейки по други видове растения носещи същите характеристики като фарфугиума и факта, че са със сравнително еднаква форма и проявеност, което никак не е типично за образуващите петна вируси. Теста, който прави Калгин е за вирулентност - какъв титър вирусни частици са нужни за да се проявят симптомите, или инак казано колко заразен е вируса, а това означава, че той вече е приел тази характеристика за произлизаща от вирус. Не съм дълбоко убеден, че е съвсем наясно какво точно прави, което може да доведе до лошо планиране на експеримента и лоша интерпретация на данните, което от своя страна да изкристализира в невярно твърдение, ама щом е толкова ентусиазиран, аз не виждам причина да не погледаме сеир. :mrgreen:


Видовете пъстролистност са 6-7-8-9 зависи кой как ги дели. Освен тези, които си изброила има и

5. химерна пъстролистност, която е 3 вида: бяла, червена и сребърна
6. фантазийна пъстолистност
и тази новата, която може съвсем спокойно да се прибави към списъка

Лилиан Джарет не е много добре да се описва с термина мозаична, т.к. не е истинска мозайка, а е медио-вариегата (т.е. има концентрация на петната в средата на листа, а не по цялата му повърхност). Същинските мозайки са при това, което се нарича спонтанна пъстролистност, което също не е хубав термин, едно на ръка, че всички типове пъстролистност са били в даден момент от историята спонтанни и друго, че е хетерогенна група. Ама стига да съм философствал, туй са само трохички за размисъл. :mrgreen:

ПП: Светле, помня какво си говорихме. Вече живея при растенията и мога да отговарям за тях. :)
Insta: ex_hort
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31690
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1033 пъти
Получил благодарност: 2438 пъти

Re: Сентполии

Мнение от Мария Николова »

Заинтригува ме тази галактическа пъстролистност, заради която мернах Ботан.
Здравей, здравей!!! :ieeee: :ieeee: :ieeee: Радвам се много да те видя при нас! :sbear: Бъди здрав и щастлив! :gush: :tzeluvka:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Публикувай отговор

Обратно към “Геснериеви и бегониеви”