Въпроси разни и разнообразни

За разговори, други теми или просто да побъбрим...
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5651
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1782 пъти
Получил благодарност: 2048 пъти

Re: Въпроси разни и разнообразни

Мнение от Тутти »

Емили, при нас също е южно и почвата бързо съхне. Поливаме вечер, започва в 22:00 часа. Лятото полива 45 Мин. Сега ще е достатъчно 30 Мин. Всяка вечер поливам когато не вали, но ако ми изглежда много мокро, намалявам времето или изключвам за една-две вечери поливката, да поизсъхне. Ти ще си видиш най-добре, но ако вечер земята е суха и растенията клюмнали сериозно, без да се възстановят до сутринта, пак ще увеличиш времето. Няма точна рецепта, според мен. Хубаво е да не страдат от сухото растенията, ще са благодарни, та по-добре поляти добре, не повърхностно. В този смисъл по-добре обилно поляти през ден-два, вместо леко повърхностно и оскъдно поливани всеки ден.
Аватар
Emilly1212
Кафе машина
Мнения: 4390
Регистриран на: Май 10, '15, 21:16
Местоположение: Троян
Дал благодарност: 2154 пъти
Получил благодарност: 706 пъти

Re: Въпроси разни и разнообразни

Мнение от Emilly1212 »

Di_Va, :tzeluvka: Тутти :tzeluvka: , много ви благодаря момичета! Бяхте ми изключително полезни, за да се ориентираме. Ние ще видим как ще бъде при нас, но ще започнем вечер с 45 минути и ще видим колко мокро е на сутринта. Така ще намерим оптималния вариант за нас!
Най-важните неща на този свят са онези, които нямат етикет с цена, защото колкото и много да струват, не могат да бъдат нито купени, нито продадени!

Нашето любимо място - Emilly1212
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4946
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 68 пъти

Re: Въпроси разни и разнообразни

Мнение от къщичка »

Преди време някой беше споделил във форума един сайт (може би Lilly или Борислава Кирилова), който бил хубава и достоверна енциклопедия за растения, с много информация за тях.
Тогава го бях разгледала и много ми хареса, ама сега не го намирам кой точно беше.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10780
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 252 пъти
Получил благодарност: 469 пъти
Обратна връзка:

Re: Въпроси разни и разнообразни

Мнение от botan »

Тази ли?
Lilly написа: Юли 12, '23, 12:55 https://www.gardenia.net/plant/bignonia ... cross-vine
харесвам тази енциклопедия, имам й доверие и тук информацията за твоето растение е съвсем различна от твоята информация - може би ще е вечнозелена , ако си от морето примерно , но не и в София, инвазивна е..
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2542
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 1066 пъти
Получил благодарност: 1541 пъти

Re: Въпроси разни и разнообразни

Мнение от gevkati »

И аз го харесвам този сайт.
Тук си пише, че бинонията е зона 6-9, че е полувечно-зелена , че може да е инвазивна, но се контролира сравнително лесно.
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4946
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 68 пъти

Re: Въпроси разни и разнообразни

Мнение от къщичка »

botan написа: Апр 8, '24, 06:46 Тази ли?
Lilly написа: Юли 12, '23, 12:55 https://www.gardenia.net/plant/bignonia ... cross-vine
харесвам тази енциклопедия, имам й доверие и тук информацията за твоето растение е съвсем различна от твоята информация - може би ще е вечнозелена , ако си от морето примерно , но не и в София, инвазивна е..

Не, друг беше сайта, гардения.нет го знам.
Благодаря все пак 🌷
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4946
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 68 пъти

Re: Въпроси разни и разнообразни

Мнение от къщичка »

Търся удобен и акумулаторен тример за трева, който да не е много тежък.
Трябва ми не за голяма тревна площ, а да кося между растенията.
Сега са ми насадени с разстояния между тях, защото са малки, но докато покрият площ и да не никне трева, трябва да кося с нещо практично.
Примерно между туи, малки храстчета и иглолистни, които пък после ще станат по-големи.
Имам акумулаторна ножица, но е хилава, дъвче тревата, колкото и да ѝ точа ножовете, а с нея трябва да съм все наведена.
Големият бензинов тример пък е тежък и не мога да се въртя между растенията, със самоходна косачка също не става.
От Лидл имам тримерче, което е на ток, но кабел не мога да опъвам, а и то се счупи и ще го връщам.
Дайте изпитано решение, моля :)
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4894
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 359 пъти
Получил благодарност: 300 пъти

Re: Въпроси разни и разнообразни

Мнение от Di_Va »

Светле, аз ползвам акум.тример на Лидл, намирам го добър, не е тежък, регулира се дължината..., но четох скоро Мечтица, която писа, че с малкия плоскорез на Фокин се справя добре м/у растенията. Аз обаче така и не се научих да се справям с този уред.
Тази година пък Лидл имаха някакъв комбиниран акум.тример, който стамва и на косачка, ей такъв

Изображение
alina
Кафе с мляко
Мнения: 207
Регистриран на: Окт 7, '21, 14:38
Дал благодарност: 79 пъти
Получил благодарност: 141 пъти

Re: Въпроси разни и разнообразни

Мнение от alina »

Аз търся Брилантина, PILEA MICROPHYLLA. То, май, е от сукулентни плевели. Ако някой знае, къде да намеря,ще бъда благодарна да ми подскаже.
Изображение
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10780
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 252 пъти
Получил благодарност: 469 пъти
Обратна връзка:

Re: Въпроси разни и разнообразни

Мнение от botan »

alina написа: Апр 15, '24, 09:21 Аз търся Брилантина, PILEA MICROPHYLLA. То, май, е от сукулентни плевели. Ако някой знае, къде да намеря,ще бъда благодарна да ми подскаже.
Изображение
Пусни ми адрес на лични. :daaa:
Месеста е, но харесва висока влага.
Публикувай отговор

Обратно към “Разни и разнообразни теми”