Въпроси разни и разнообразни

За разговори, други теми или просто да побъбрим...
Публикувай отговор
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2592
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 765 пъти
Получил благодарност: 746 пъти

Re: Въпроси разни и разнообразни

Мнение от Lalel4e »

ln_none написа: Фев 21, '24, 08:40 …силно хлорирана вода?
Ако е само за хлора, не ти трябват филтри - просто оставяш половин час в отворен съд, най-много покрит с марля/кърпичка, ако имаш много мухи ;)

Казват, че на чаша вода са й достатъчни 2 мин за да се изпари хлора, ама аз се презастраховам 😁

Все пак филтърът е по-добрата алтернатива.

Мария, радвай се на здравите си бъбреци! И ние бяхме на чешмяна 40-50 години (40-те са за мен, 50-те за мм 😋), но се принудихме да минем на изворна.
alina
Двойно кафе
Мнения: 199
Регистриран на: Окт 7, '21, 14:38
Дал благодарност: 77 пъти
Получил благодарност: 137 пъти

Re: Въпроси разни и разнообразни

Мнение от alina »

Lalel4e написа: Фев 22, '24, 08:14
ln_none написа: Фев 21, '24, 08:40 …силно хлорирана вода?
Ако е само за хлора, не ти трябват филтри - просто оставяш половин час в отворен съд, най-много покрит с марля/кърпичка, ако имаш много мухи ;)

Казват, че на чаша вода са й достатъчни 2 мин за да се изпари хлора, ама аз се презастраховам 😁

Все пак филтърът е по-добрата алтернатива.

Мария, радвай се на здравите си бъбреци! И ние бяхме на чешмяна 40-50 години (40-те са за мен, 50-те за мм 😋), но се принудихме да минем на изворна.
Да, хлор се изпарява, това е газ. Може в съд с вода да се сложи поне три таблетки активирани въглища. Пишат, че филтър улавя и тежки метали, нещо не вярвам в това. Мръсотии -да, чисти. Филтър става мръсен след употребяването.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7294
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 744 пъти
Получил благодарност: 1359 пъти

Re: Въпроси разни и разнообразни

Мнение от ljuboznatelna »

Мария Николова написа: Фев 22, '24, 00:25
Има си стандарти за хлорирането на питейната вода, което изобщо не се усеща.
Въпрос на навици, и аз докато пиех само такава, нищо не усещах. Сега съм на изворна и сондажна по принуда, защото водопровод няма, и веднъж имах неблагоразумието да си поръчам чай в една сладкарница. Остави, че чаят беше гола вОда, ами като ме тресна тая миризма.... Отвикнала съм. Иначе никакви предразсъдъци нямам към чешмяната.
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1062
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 440 пъти

Re: Въпроси разни и разнообразни

Мнение от ln_none »

Абе вие сте градски мацки и май-май не сте много в час какво тече в някои села от чешмите :hihihi:
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7294
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 744 пъти
Получил благодарност: 1359 пъти

Re: Въпроси разни и разнообразни

Мнение от ljuboznatelna »

Ми...май май :oops: И е ужасно, че в някои села направо си няма и вода :(
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2592
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 765 пъти
Получил благодарност: 746 пъти

Re: Въпроси разни и разнообразни

Мнение от Lalel4e »

ln_none написа: Фев 22, '24, 11:11 Абе вие сте градски мацки и май-май не сте много в час какво тече в някои села от чешмите :hihihi:
В час сме, бе, в наше село водата е “питейна”, ама е препоръчително да се преварява поне :D
Ако знаеш какви дози варовик се отделя.. и кой знае колко други неща, които не виждаме.. Баба и дядо цял живот са пили чешмяна (непреварена/филтрирана) вода и не са имали проблеми, ама то е и до организъм..
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8508
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 853 пъти
Получил благодарност: 657 пъти

Re: Въпроси разни и разнообразни

Мнение от Shami »

В София водата е ужасна.Сега ни смениха тръбопровода с чисто нови тръби и пак мирише.Има дни когато може да се прежалиш.Но има дни когато мирише отвратително.Даже като измия съдовете,сипвам си минерална вода и чашата лъхти отвратително.В къщата на родителите ми е още по-зле.Там все още не са подменени тръбите и понякога тече все едно ръждива вода.Източвахме източвахме,но като сипеш в шише или друг съд се вижда ясно колко са зле нещата.Всички купуваме за пиене минерална и трапезна вода.Лятото може и да ми се смеете,но е имало дни да правя таратор със вода от магазина.Тогава се отказвам изобщо да правя супа.
И ние сме взели някаква кана със филтър.Много ми липсва чистата изворна вода.
Да не е минерална ,а студена изворна вода.
А каните бяха пуснати на промоция по едно време в Кауфланд,различни видове имаше.Тогава много хора си накупиха от промоцията.
Но не мога да си представя да нямаме никаква вода.Това да не можеш да се измиеш,изкъпеш,изпереш,свършиш някоя работа по вкъщи.Все вода си трябва.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10114
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 373 пъти
Получил благодарност: 1037 пъти

Re: Въпроси разни и разнообразни

Мнение от МГХ »

Lalel4e написа: Фев 22, '24, 13:18
ln_none написа: Фев 22, '24, 11:11 Абе вие сте градски мацки и май-май не сте много в час какво тече в някои села от чешмите :hihihi:
В час сме, бе, в наше село водата е “питейна”, ама е препоръчително да се преварява поне :D
Ако знаеш какви дози варовик се отделя.. и кой знае колко други неща, които не виждаме.. Баба и дядо цял живот са пили чешмяна (непреварена/филтрирана) вода и не са имали проблеми, ама то е и до организъм..
И аз пия непреварена и нефилтрирана вода от чешмата в Русе и от сондата на балкана също. Русенската е хубава защото е от кладенци с голяма дълбочина на около 30 км от града. Тази от сондата я носих на проверка в ХЕИ преди години като направихме сондажа. Изследването показа, че е добра за пиене. Мисля, че варовикът не е проблем. Не съм убедена, че водата в каните е по-добра. Изобщо водата, затворена в пластмаса, не може да е по-добра от течащата. Не натрапвам мнението си. Има населени места, където не става за пиене. Когато ходим на море и аз съм принудена да пия минерална или изворна /обаче изворната по какво се различава от сондажа в нашия двор, хич не знам/.
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5631
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1730 пъти
Получил благодарност: 1961 пъти

Re: Въпроси разни и разнообразни

Мнение от Тутти »

Shami, водата в София изобщо не е лоша, напротив. Сигурно има друга причина при вас да е такава. Може и от новитв тръби да е, или нещо друго. Никаква миризма, хлор малко, бързо се изпарява като изчакаш броени минути. Това, за което говориш е ужасно, но потърси някъде локална причина.
Аватар
Alien
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1929
Регистриран на: Май 24, '18, 17:43
Местоположение: София
Дал благодарност: 500 пъти
Получил благодарност: 848 пъти

Re: Въпроси разни и разнообразни

Мнение от Alien »

Shami написа: Фев 22, '24, 13:34 В София водата е ужасна...
За кой квартал става дума (да не се пъхам там)?
Имам опит с Люлин 3 и 6, Зона Б18, Центъра (Мария Луиза, до Джамията и по Раковски), Оборище, Редута, Малинова долина и Лозенец. Навсякъде водата е много добра. И аз гледам да нося изворна или минерална за пиене, но само защото наоколо има и "Горна баня" ми е любимата. Обаче и от чешмата не я пренебрегвам, стига да не трябва да стои повече от седмица. До колкото си спомням, софийската вода беше в първата десетка в цяла Европа.
Публикувай отговор

Обратно към “Разни и разнообразни теми”