Въпроси разни и разнообразни

За разговори, други теми или просто да побъбрим...
alina
Кафе с мляко
Мнения: 226
Регистриран на: Окт 7, '21, 14:38
Дал благодарност: 79 пъти
Получил благодарност: 148 пъти

Re: Въпроси разни и разнообразни

Мнение от alina »

eli написа: Апр 30, '24, 21:03 Здравей alina,
Честито! Имаш си Витекс агнус. Аз имам 2 големи вече дървета. Току що ходих да търся дали имат триделни листа, но на горните клони няма. Долу при ствола са излезли и снимах едно такова. Това растение има специфичен аромат, не мога обаче да го опиша. Ще пусна снимките, които щракнах в дъжда, но съм сигурна 100% че е Витекс.
Изображение

Изображение
Добавям, че попрочетох листа по моите и има и по 5 и по 4 и по 7 листа.
Да попитам ти за декорация ли ще го отглеждаш?
Здравей, Ели! Аз имам голям храст Витекс священен, агнус. Вземам от него семена.По 11 на ден, оправя хормоналните проблеми. но не емного редовно, ей само тогава като го вспомня..))) Монасите от Тибет го вземат, за да намялят естрогените.!)) Семена съдържат женски хормони, но в какъв вид не знам.Витекс има 5 бройки листа.Този храст има три и то на всички клонки. Даже помислих по едно време, че ацер ясенолистен, който е инвазивно и забранено в България дърво.. Ще изчакам да цъфне, може би тогава ще разбера кое е.
Имам още един Витекс, той топлолюбив, всека зима мръзне, хем завивам, той е с дълги фиолетови листа. но забравих му името..Трябва да потърся, той е билка.
alina
Кафе с мляко
Мнения: 226
Регистриран на: Окт 7, '21, 14:38
Дал благодарност: 79 пъти
Получил благодарност: 148 пъти

Re: Въпроси разни и разнообразни

Мнение от alina »

Намерих другия Витекс, който имам и мръзне.Той е Витекс, Арабски люляк Адамово дърво (Vitex trifolia purporea)
https://shop.etnolina.com/50-%D0%B2%D0% ... porea.html
Последно промяна от alina на Май 4, '24, 11:16, променено общо 1 път.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7376
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 825 пъти
Получил благодарност: 1581 пъти

Re: Въпроси разни и разнообразни

Мнение от ljuboznatelna »

Охлювите ядат ли брунера? В чудо съм се видяла с тия гадинки.
alina
Кафе с мляко
Мнения: 226
Регистриран на: Окт 7, '21, 14:38
Дал благодарност: 79 пъти
Получил благодарност: 148 пъти

Re: Въпроси разни и разнообразни

Мнение от alina »

ljuboznatelna написа: Май 4, '24, 11:15 Охлювите ядат ли брунера? В чудо съм се видяла с тия гадинки.
Като са гладни, едат всичко..Таралежите уничтожават охлюви, особенно харесват голите..Аз донесох таралеж.-младеж от гората в градината си..Яде змиите, охлюви..Но отиде някъде, дано да се върне..
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7376
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 825 пъти
Получил благодарност: 1581 пъти

Re: Въпроси разни и разнообразни

Мнение от ljuboznatelna »

Не са гладни, при мен е джунгла. Викаш, подбират си менюто :) Таралеж имам, даже мисля, че са няколко, защото през годините сме намирали удавени в езерото :(. Но от охлюви категорично не мога да гледам цинии и тагетис, оглозгани са до стебло. Брунерата ми е новичка, тъкмо пусна по-голям лист, и мен ме хвана страх.
alina
Кафе с мляко
Мнения: 226
Регистриран на: Окт 7, '21, 14:38
Дал благодарност: 79 пъти
Получил благодарност: 148 пъти

Re: Въпроси разни и разнообразни

Мнение от alina »

Купих ипомея батата , два вида, зелена и тъмна.Има ли някой , който знае как да ги гледат и размножават. Понеже са едногодишни. Засега ще сложа временно на празно място, а после да видя..
aurelija
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1836
Регистриран на: Яну 29, '12, 09:21
Местоположение: Пловдив,кючука
Дал благодарност: 28 пъти
Получил благодарност: 38 пъти

Re: Въпроси разни и разнообразни

Мнение от aurelija »

alina написа: Май 14, '24, 16:13 Купих ипомея батата , два вида, зелена и тъмна.Има ли някой , който знае как да ги гледат и размножават. Понеже са едногодишни. Засега ще сложа временно на празно място, а после да видя..
Клъцваш 10 см. от Ипомеята, и я слагаш във вода.
До 5 дена пуска коренчета.
Изключително благодатно растение.
Зимата прибирам в къщи, и не го губиш.
Руските сайтове са пълни с информация за него :)
Питай,ше видим дали може...
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17050
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 140 пъти
Получил благодарност: 476 пъти
Обратна връзка:

Re: Въпроси разни и разнообразни

Мнение от Миша »

ljuboznatelna написа: Май 4, '24, 11:15 Охлювите ядат ли брунера? В чудо съм се видяла с тия гадинки.
Ядат единствено бруннера вариегата , другите брунери при мен не закачат, но вариегатата я изгризват в момента, в който се подаде.

До мен мястото не се работи и бълва охлюви, когато ми остане време правя капани- листа от меки зеленчуци/салатки, китайско зеле, спанак/ , нещо, което започва веднага да гние, натрупват се на няколко места, обикновено една нощ е достатъчна да се съберат охлювите върху купчината, на следващия ден хвърлям върху купчината гранулите против охлюви. Много повече охлюви се унищожават по този начин , с много по-малко гранули.
А китайското зеле е абсолютния магнит за охлюви, когато садяхме салатки за борсата слагахме през няколко реда китайско зеле, така почти всички охлюви отиваха на китайското зеле, до тях салатките оставаха чисти.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
alina
Кафе с мляко
Мнения: 226
Регистриран на: Окт 7, '21, 14:38
Дал благодарност: 79 пъти
Получил благодарност: 148 пъти

Re: Въпроси разни и разнообразни

Мнение от alina »

aurelija написа: Май 14, '24, 16:52
alina написа: Май 14, '24, 16:13 Купих ипомея батата , два вида, зелена и тъмна.Има ли някой , който знае как да ги гледат и размножават. Понеже са едногодишни. Засега ще сложа временно на празно място, а после да видя..
Клъцваш 10 см. от Ипомеята, и я слагаш във вода.
До 5 дена пуска коренчета.
Изключително благодатно растение.
Зимата прибирам в къщи, и не го губиш.
Руските сайтове са пълни с информация за него :)
Благодаря, aurelija !!! :daaa: Руските сайтове преглеждам, но прецеждам информацията, все пак са различни зони, климат.Даже за розите гледам, но най-често от Краснодарский край или къде-то е по-топло. Купих, като декоративна пълзяща лиана)) после прочетох информация, хем цъфтят красиво, хем са ядливи. Листата на ипомея за салата заливат с гореща вода за да не горчат, после режат за салата.Но декоративните ипомеи не стават за ядене тази част, която под земя, по руски - клубни.Как е на български не знам. Сладък батат е специално получен от китайците за ядене.
aurelija
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1836
Регистриран на: Яну 29, '12, 09:21
Местоположение: Пловдив,кючука
Дал благодарност: 28 пъти
Получил благодарност: 38 пъти

Re: Въпроси разни и разнообразни

Мнение от aurelija »

alina написа: Май 15, '24, 07:58
aurelija написа: Май 14, '24, 16:52
alina написа: Май 14, '24, 16:13 Купих ипомея батата , два вида, зелена и тъмна.Има ли някой , който знае как да ги гледат и размножават. Понеже са едногодишни. Засега ще сложа временно на празно място, а после да видя..
Клъцваш 10 см. от Ипомеята, и я слагаш във вода.
До 5 дена пуска коренчета.
Изключително благодатно растение.
Зимата прибирам в къщи, и не го губиш.
Руските сайтове са пълни с информация за него :)
Благодаря, aurelija !!! :daaa: Руските сайтове преглеждам, но прецеждам информацията, все пак са различни зони, климат.Даже за розите гледам, но най-често от Краснодарский край или къде-то е по-топло. Купих, като декоративна пълзяща лиана)) после прочетох информация, хем цъфтят красиво, хем са ядливи. Листата на ипомея за салата заливат с гореща вода за да не горчат, после режат за салата.Но декоративните ипомеи не стават за ядене тази част, която под земя, по руски - клубни.Как е на български не знам. Сладък батат е специално получен от китайците за ядене.

Клубен е на български.
Почти същата дума :)
А декоративните батати са селектирани от американците.
Питай,ше видим дали може...
Публикувай отговор

Обратно към “Разни и разнообразни теми”