За една голяма уста

То че се знаем, знаем се, ама все пак :)...
Публикувай отговор
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2592
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 765 пъти
Получил благодарност: 746 пъти

Re: За една голяма уста

Мнение от Lalel4e »

радост-31 написа: Дек 28, '23, 20:16 .. това кръгово...
Кръгче бе, не кръгово :srofl:
Да ти кажа, не е малко и много гълта... за мен 20 теменужки са си жив харч, ама за единия кеф, нали... и дано го уплътнят, че да не стори като плешиво. А лалетата да не казвам колко събра... по груби изчисления над 300. Досега все ги броях, записвах, ама таз година нямаше време. Пилците ще ги броим наесен... в случая напролет, нали така ;)
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2592
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 765 пъти
Получил благодарност: 746 пъти

Re: За една голяма уста

Мнение от Lalel4e »

Мария Николова написа: Дек 28, '23, 20:49 Лалелче, виж тази идея.
Калдъръмче..
Ако си по-малък идиот от мен, :srofl: щом цъфнат първите цветчета на калдаръмчетата, няма да започнеш да ги разместваш по цветове. :lol: Бели лалета - бели калдаръмчета. Като узреят семенцата ще се самозасеят. Като се изцъфтят, подстрижи ги. Ще изкарат нови разклонения и нови пъпки за следващия цъфгеж.Ако засипиш с почва "отпадъка", ще се вкорени и ще имаш чисто ново насаждение. :mrgreen:
Не знам как се се скрил този пост от мен и чак сега го виждам :hmmm:
Сетих се и за калдъръмчета, да, но след като вече бях писала. Имам пакетчета, дано са в годност!
По-голям идиот съм от тебе - мислех да ги сея в отделни контейнерчета :lol: (нали вече така се наричат саксийките..) и после да разпределям по цветове. Не знаех за тази им способност да се развъждат от резници!! :shock:

В такъв случай мога да си купя 3 (по левче от пазара) от любимия си цвят - праскова/корал и да ги накълцам! Така ще развъдя лесно много едноцветни бройки :mrgreen:

И сега много ме хвана яд, защото си спомних как преди няколко години видях едно каскадно калдъръмче на улицата в Созопол и, дилетантката аз, го помислих за седум :D
Очупих си едно стръкче и си го прибрах вкъщи, като направих и снимка на цялото цъфнало растение. Попитах една цветарка какво е и като разбрах, че е калдъръмче, го изхвърлих - реших че няма да се вкорени!

Ама какво пък, мога да потърся и каскадно :idea1:
В някой разсадник все ще има.

Ей, едно елементарно нещо да се опитам да кажа и то пак станало ферман! Дано не съм ви досадна!

Ето едно снимче от вчера:

Изображение

Последните лъчи, галещи родопските хълмове.

Засадих почти всички бебета, останаха ми папагалчетата и две шепички Honky Tonk. (За миг си представих как звучи това изречение извън контекста на градинарството :lol: :lol: :lol: И тях ще ги огрее :dovolen:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: За една голяма уста

Мнение от Гео, граф »

Много ме кефи факта, че един някакъв никакъв дребен въпрос предизвика бурни мисловни процеси у теб, че и у другите четящи тук, които процеси водят до чудни идейки. Ще те питам разни неща по-често, белким предизвиквам пак такива лавини :sgiggle: . А ти пиши, пиши... :nod:

ПП. Като написах последното изречение, се присетих за един стар виц:

Концерт на Алла Пугачова през 70-те в Тбилиси. Бис, втори бис, трети, четвърти... По едно време наша Алочка, уморена вече и запъхтяна, предлага стига толкова, а един глас от последните редове подвиква:
- А ты только ходи, ходи... 8-)
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2592
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 765 пъти
Получил благодарност: 746 пъти

Re: За една голяма уста

Мнение от Lalel4e »

Гео, граф написа: Дек 30, '23, 09:23 .. Ще те питам разни неща по-често..
:ieeee: а ти питай, питай! Аз си имам нужда! :nod:
Щот в мойта глава плановете са с консистенцията на добре оформена мъгла :lol:
И много добре ми идва избистрянето!
Да не казвам пък къв кеф е да си въобразя и че някого го интересуват :srofl:
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10114
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 373 пъти
Получил благодарност: 1037 пъти

Re: За една голяма уста

Мнение от МГХ »

На каква основа е декупажът? Чак и на мен ми се прищя да скалъпя туй-онуй :mrgreen:
Звездичките и къщичките са от дърво. Много приятни за работа и като резултат. Топките са от нещо наречено бирен картон и на мен твърде този материал за основа не ми допада, но пък е масов и евтин.
Идеята за калдъръмчета е перфектна. Аз ги ползвам в сандъчетата на балкона. Всяка година се появяват отново и отново и чудесно оживяват с цвят основата на мушката и други екстри.
Поръчала съм си с други семена и пакетчета с кичести и по едри. Ето тук има на промоция https://goldenseeds.bg/ Да ги разнообразя, че от балконната ми селекция са основно в нюанси на жълто. Макар че на мен тези слънчеви цветове много ми допадат.
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2592
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 765 пъти
Получил благодарност: 746 пъти

Re: Кой ми изяде десерта?

Мнение от Lalel4e »

Тъй. И аз започвам с добрите новини:
НАСАДИХ ГИ, БЕЕЕЕЕЕ! :wooow2: :swhew: :swhew: :swhew:
След последното заровено лале, реших че съм приключила, но открих едно забравено пликче с хионодокса. Тъкмо насадих и нея, открих едно изостанало лале... Закопах го и него, искрено се надявам, че е било наистина последно! :lol:
_______________

Продължавам с лошите...
Люб се прояви като "лош пророк" (таз фраза винаги ме е дразнела - супер некоректна е! Няма лоши пророци, има неприятни пророчества.) - оказа се, че моето кръгче Котѐ е трябвало да си остане с грозната дрешка :cry:

Изображение

Не знам вече какво ще да е това животно! Да не би да съм си затворила заека в двора миналия път като затъквах оградата??.. :snif:
Много ме съмнява! Открих разни странни дупки в необработените части - неголеми дупки, в началото по-широки, надолу се стесняват. Някои са само донякъде и не продължават, някои имат надолу тунели горе-долу с дебелината на китката ми. Барабонки няма - нали и дивите зайци правят барабонки? :hmmm:
Другите акита съм ги показвала вече - нещо от рода на белка да е? Златка, невестулка? :helllp:
Ама те са хищници! Като че ли една луковица изядена имаше, останалите - само изровени и разпилени.

Изображение

Изображение

И да, както Люб констатира, животинчето налита на рохко. Така че кръгчето вече си има глазура - добре че бях занесла едни изтъркани чаршафи от на свекитата последните ползува̀ния, защото исках покривчицата да е дишаща. И дано свърши работа! :sdull:

Изображение

Имам и други местенца, скорошно засадени, едно от които реших да замаскирам по ето този начин:

Изображение

Както винаги, не се сетих да снимам “преди”, ама отдолу си беше чиста, равна, макар и леко позатъпкана пръст. Нахвърлях обратно буренаците, които бях отесала, дано и това подейства!

В голямата делва също съм намирала и акита, и ровено, но по-плитко, до луците не стигнала гадинката. Затова там пък ми хрумна да насипя ситен чакъл, който няма да попречи на лалетата да избият, не знам дали ще откаже гадинката от ровене.. Дано!

Изображение

Туй чудо ще да е или фърковато, или катерливо (животното). Което май не пасва на заешките характеристики. Заек би ли се покатерил върху таз делва?? :hmmm: Към 60 см е висока.
От друга страна, до ровеното (до лявата дупка ще ги забележите), има едни такива по-дълбоки следи, същите и на друго място забелязах, макар че там не беше ровено. Не са котешки.

Изображение

Напомнят заешките мощни задни крачета. Уф, не знам!
Не е изключено животните да са различни. Не е изключено зайчето да се е вмъкнало отнякъде.. Май трябва още да затегна пролуките.
На външене вид дупките приличат точно на заешки, следите - също.

Изображение

Някой ден, като порасна голяма, ще си инсталирам камера и ще видя кой ми ровичка!
_______________
Зимата почти не се случва да тръгна по светло, защото денят е толкова къс, че едва смогвам да свърша каквото и да е, а дори
и да успея със задачките, все си намирам какво още да направя, че да замръкна. Вчера беше един от редките случаи, в които си казах стига толкова - важните неща са свършени, пък и нощес предстои пътуване - ще се прибера по-раничко, ще си почина.. Запалих колата и тръгнах. Да, ама малко по-нататък, на оня злощастен завой дето одеве буксувах, има една камара изкопана пръст, примесена с едри камъни, които отдавна заглеждам, но все нямам време да се занимавам и с тях. Осени ме идеята че моментът е много удобен - нямаше никакви съседи, нямаше и да дойдат по това време, така че умората много бързо ми мина и отбих колата. Като слязох и огледах мястото спокойно, забелязах една цяла каменна кариера! За едри камъни имам предвид, аз дребни си имам. Разбира се, не снимах :mrgreen: но скоро ще осъществя мечтания добив и ще заснема обстановката.
Натъпках разстоянието между предната и задната седалка с камънак и се върнах да ги оставя :dovolen:
Скоро каменната оградка на кръгчето ще е завършена.
_______________
Иначе, теменужките от Миша греят, греят!

Изображение

Изображение

Изображение


_______________
Иии, разбира се, пак пропуснах да снимам "преди" почистването на този седум от шумата.

Изображение

В този ъгъл, под за̀вета на делвата отдясно и мрежата отзад, се събира много шума. Ако не се почисти, седумът малко по малко се задушава и намалява. Освен от шумата, не беше почистен и от прецъфтелите дръжки, които са страшно жилави и не се късат, а с тях се отскубва цялото растение, затова трябва да се изрязват с ножица. Тези процедури са доста пипкави и все за тях време не остава. Този път, след като ми стана много криво от ровеното, някак спонтанно забих в при седума и си навих на ината да го почистя бавничко и търпеливо, както подобава. Знаете, че седумите са много крехки и почистването от шума и дръжки изисква наистина много нерви. Ама това е когато си спокоен :lol:
То малко като при гоблените - спокойните хора ги изнервят, а нервните ги успокояват :D
Та, в този случай, както бях разстроена, тази пипкава дейност така хубаво ме успокои! :mrgreen:

_______________
Сега малко за котетата без снимки.
Маймунчо от няколко седмици не е идвал :cry:
Принцеска - също. Тя пък беше само веднъж при мен. Надявам се, че се подвизават някъде из околните нселени вили, понеже и Светлето го нямаше поне две седмици, а вчера дойде.
Да, обаче... нахраних го и другите, де, и след доста време, го гледам че ака, ама с разстройство :snif: Явно му беше доста дискомфортно, защото и лекичко приплакваше. След като се изака, направи няколко крачки нататък и повърна всички гранулки :cry: :cry: :cry:
Заслабнал ми се видя, дали не е някаква болсет? :snif:
Принцеска и тя така дрискаше :cry:
Ще попитам ветеринарката, ама кой знае кога ще отида пак... Поне следващата седмица не планирам.
Дано е било нещо моментно. И с други котета се е случвало така и после са били добре.

Ох, твърде много станаха лошите вести, хайде стига толкова!
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: За една голяма уста

Мнение от Гео, граф »

Ти знаеш ли как изглеждат заешките следи, Лече? Отпред две лапки една след друга, отзад две дълги успоредни. Задните крачета на заека са с така нареченото дълго стъпало и оставя тези характерни следи. Понякога могат да се объркат с котешки - когато котето е седяло, отзад се оформя подобна следа, но предните лапички са различни, котешките са заоблени. Ето ясна заешка следа:

Изображение

За момент заподозрях точно котешкия прайд, но те пък не копаят вертикални дупки, а плитки и по дължина на драскането с лапи. Смятам, че си имаш работа с полски мишки, щом има и хоризонтални тунели. Чета в нета, че мразят етерични масла, чесън, канела, лют червен пипер, дървесна пепел и разни други природни репеленти. Виж, порови и ако прецениш, че са мишоци, вземи съответните мерки, за да има лалеени полянки напролет. Само като си помисля каква трапеза си им подготвила, колко труд и средства си хвърлила, ми иде да ти предложа отрова за мишки, но те също са хора, зимата е тежък сезон за тях и в този ред на мисли не ги обвинявам. Налага се да балансираш внимателно между мераците си и природните дадености :snif:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
трепетлика
Кафевар/ка/
Мнения: 749
Регистриран на: Юли 4, '19, 19:30
Дал благодарност: 2009 пъти
Получил благодарност: 110 пъти

Re: За една голяма уста

Мнение от трепетлика »

Лече , подозирам Ежко- Бежко .
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7295
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 745 пъти
Получил благодарност: 1359 пъти

Re: За една голяма уста

Мнение от ljuboznatelna »

Ежко Бешко не спи ли вече зимен сън? Или и той се чуди дали пък не е още есен 😁 Аз нямам предположения, защото не познавам нравите на горските обитатели. В Америка покриват пролетни насаждения с мрежи заради катерици. Цъкни да видиш така ли изглеждат пораженията.
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2592
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 765 пъти
Получил благодарност: 746 пъти

Re: За една голяма уста

Мнение от Lalel4e »

Не знам кого обърква топлата зима, но мисля че нито таралежите, нито полските мишки би следвало да са активни през този сезон. Забравяте следите върху снега от предните постове - категорична съм за заека, при него следите варират и от начина, по който се движи.
Но, дали всички поражения са от едно животно?! Дупките изглежда са правени от едро животинче. Мишоците не правят такива широки отвори, не знам…
Ще погледна за катерици, но около ровеното има едри следи - размер като за котка/заек. Тези странни двойки по-дълбоки следи са на няколко места. Не са много ясни, понеже пръстта е рохкава и възсуха на повърхността и се свлича обратно, като по този начин ги разваля.

Погледнах за катериците, да, ровели и ядяли луковици, но не е ли странно да ги оставят разхвърляни наоколо вместо изядени или складирани? За тях е характерно да складират храна.
Не знам.. можем само да гадаем.
И аз си мисля за мрежи някакви..

Ще се ровя за още информация.
Публикувай отговор

Обратно към “Представете се”