Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5275
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 99 пъти
Получил благодарност: 108 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от Daniela Pargu »

Чудесна темичка сте спретнали :ieeemyzh: :ieeemyzh:
Споделения опит е много добре усвоим!
Аз съм за мулчиране и поливна с-ма :daaa:
Това с тревата го ползвам това лято, отдолу наслагах и слоеве вестник-добре е за плевелите,
но то угодия няма :hihihi: - бави ме поливането с лейка- вестника бави нещата- не попива бързо :snif:
Друго облекчение не съм ползвала и ще се радвам да прочета тук за някоя хитринка :angel2:
GIOIA(Джоя)

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от GIOIA(Джоя) »

Shami написа:Много полезна тема.Аз също опитвам това с тревата и мулчирането,обаче срещам отпор :shock: Свеки съботира,минава след мене и събира тревата за зайците да не идела зян.Отначало се ядосвах ,но сега ми е смешно. :lol:
Трябва друго да измисля :hmmm: Почнах да хвърлям плевели дето не ги харесват зайците,но измешвам всичко и свеки пак минава и събира само ядливата трева :lol: Добре :idea1: помислих и реших ще слагам кори от дървата дето са за печката.обаче пак ще ги събира за горене.А сега де :hmmm: пак ще мисля.
Shami,аз мулчивам със сеното от зайците,което изхвърлят,барабар с барабонките :lol:
На есен го окопавам.Хем тори,хем пази от плевели,нем влага държи :daaa:
От долу съм с поливна система.
Аватар
JuliS
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1700
Регистриран на: Мар 17, '10, 15:53

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от JuliS »

Аз ще се намеся...въпреки , че не гледам зеленчуци а само цветя.
тази година преживях травма , както знаете и окопаването и торенето в ранният пролетен сезон се оказаха невъзможни за мен.
Е, окосихме около тях. Пръсках 2 пъти само, и то след като приблизително се възстанових, Т.е. пролетно нищо.
Ами да ви кажа.... добре си се развиха нещата, цъфтяха си както обикновено , па макар и ненакопани и ненаторени.
После се засуши и въпреки че можех вече да се справям криво ляво... останах на вариант окосяване. :mrgreen: Хареса ми да е лесно.
мисля все така да се справям от тук нанатък! :mrgreen:
"Възрастта е без значение , когато носиш слънцето в себе си!"
лалесъм

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от лалесъм »

Понякога, обаче, с цел да си спестиш хамалогията си създаваш още по-голяма хамалогия :mrgreen:
Пролетта с голямо старание и помощ от ближния, вдъхновен от идеята, че ще се намалява гърбенето, разстилахме ли разстилахме вестници и картони, а отгоре трева или борови кори :angelche:
Но сега около едната мулчирана леха няма нищо от пролетното разстилане - къртицата окопа всичко в земята :mrgreen: По-голяма е трагедията в другата леха - катерици ли, съсели ли, мишки ли така се активираха да изровят вестниците, че всеки път си събирам по поляната вестници и борови кори :mrgreen:
Та атаката е двустранна - и отгоре, и отдолу ;)
Ни хамалогията ми по-малко, ни естетиката ми повече :lol:
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5635
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1738 пъти
Получил благодарност: 1968 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от Тутти »

Ах, каква хубава и полезна тема. Ще е хубаво да се пълни с практични съвети за по-лесно градинарстване.
Аз съм за:
- КАПКОВО ПОЛИВАНЕ, и то автоматично, защото спестява огромен труд, не си постоянно ангажиран. Ако няма автоматично, може и ръчно, пак е добре. И е икономично, харчи се по-малко вода.
- МУЛЧИРАНЕ, дали с окосена трева, мулч, платно или нещо друго, винаги спестява плевене, окопаване, поливане и прегряване. Полезните червеи са добре под мулча и хем копаят, хем торят. И е естетично.
- засаждане на ДОСТАТЪЧНО ОТСТОЯНИЕ на всяко растение. Проверява се какъв размер достига след 10 години. Така не се налага местене, растението показва пълния си потенциал, градината изглежда по-ефирна, а не наблъскана и хаотична, не се налага да се кастри, защото не задушава съседните растения, освен това е по-евтино (по-малко вложения, по-малко поливане, по-малко торене и пръскане, по-малко грижи, повече свободно време) Обслужването се улеснява.
- ЕДНОГОДИШНИ, и такива, които се прибират есен, садят напролет или есен, да са МАЛКО. Или никак.
МНОГОГОДИШНИ, и постоянни растения, да са повече, разбираемо защо. Дори едни семена да хвърлиш, пак си е работа, да не споменавам досадните луковици. Има луковични, които се размножават сами, и не се вадят и садят до припадък, те заслужават предпочитанията ни. Има такива лалета, например.
- ТОР - от лесните: тор от калифорнийски червей, ярамила, слагаш веднъж в сезона и растението си дърпа колкото му трябва. Оборската тор я мъкнеш, може да предозираш и да навредиш повече, развъжда безчет плевели знайни и незнайни.
- ХРАСТИ в цветната градина, защото са много евтини, лесни са и ефектни като цъфнат. Заемат и достатъчно място да запълнят обемите.
- ИГЛОЛИСТНИ, задължително, защото са красиви всеки ден и стоят благородно. Има скъпи, от тях две-три стигат като фокусна точка, а има и евтини, може в групи по няколко, да направят композиция. Съчетават се с всичко - рози, цветя, храсти, треви, дървета, пейки, беседки, камъни, масички... :lol:
- ПО-МАЛКО САКСИЙНИ, нали затова сме с двор, освен ако и саксийните имат капково. Но пак остава примък-отмък навътре-навън. И през зимата къщите заприличват на склад за оклюмали цветя, които чакат пролетта.
- БИО ПРЕПАРАТИ, дори и първата година да не се усети абсолютния ефект, развиват имунитета на растенията и след втората година се справят с био-препарати сами, без издънки. Само трябва да се спазват превантивните пръскания, с цел превенция, в точното време.
И ако мястото си има собствена трева, няма нужда да я съсипваме, за да слагаме райграс, който след десет години пак става като местната трева, няма как. Ако я поливаме и косим редовно, е също красива. Това е само по мое мнение, защото нашата трева започва да се разваля и сега напролет ни чака гребане и други трудни работи. В това аз не виждам смисъл. Само ММ вижда основателна причина да се гърби.
До тези изводи съм стигнала след доста години вилнеене по градината. И мисля, че винаги може да е по-рационално градинарстването.
qn4eto
Кана кафе
Мнения: 530
Регистриран на: Дек 22, '09, 19:59
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от qn4eto »

Много съм изненадана и щастлива, че темата предизвика интереса и намесата ви. Благодаря. Значи наистина ще си помагаме. Иванина, замисляш ми за тази моторна копачка. Дано продължи за нея дискусията - ще я следя с интерес. Че ме е срам само ММ да копа - след такава изява поне седмица съм на инжекции.
Penkeler, надявам се тук да те оборим за това, че с малко труд не се получава. Тук по-голямата част сме любители-градинари, целящи да избягат от напудрените магазински зеленчуци, нищо, че тези, за които най-вече го правим - децата ни - ще го осъзнаят на по-късен етап.Що се отнася до бабините домати, отгледани по бабиния начин забелязвам и у други тук точно такъв стремеж - директни сортове, избягване доколкото е възможно на пестициди и торове. Извинявам се, но само мотиката на баба не я харесвам - носи ми болежки. Тук мисля, че ще ни спаси мулчирането . Питанката ми е обаче - няма ли опасност от повече гъбни болести - под мулча влагата се запазва наистина по-дълго, но това не води ли до нежелани процеси - напримел гнилостни, развъждане на гъби и други буби? Тук писаха някои, че мулчират - сблъскахте ли се с подобни проблеми и как ги решавате или избягвате. Аз мулчирах тази година половината си домати в оранжерията, но на доста късен етап и не мога сама да си направя всички изводи. Иначе капковото като е под мулча той не се мокри много, но ако се сложат и вестници ?
Елмаз, и аз обичам в жегата с маркуча, с ножицата -също, редовно ловя на ръка буболечките. :D А не знам дали искам да ми е перфектна градината - какво ще променям тогава - и перфектното сигурно омръзва. Лакомията не мъчи само теб. Мисля си, че ако успея нея да елиминирам ще си реша половината проблеми. Ако можеш покажи моля те ел фреза, да я поразнищим, та да вземем правилно решение аз и Иванина, с мъжете, разбира се.
Wrong dreamer, споделяй повече, моля те за своя метод, и аз искам по подобен начин да действаме догодина. ММ предлага да мулчираме със слама, но мен ме е страх, че вятъра ще я занесе чак в къщи - лека и хлъзгава е и лесно се движи. Мисля най-добре ще е с коприва- заради фунгицидните и подхранващите и свойства.Напълно съм съгласна с позицията ти, подкрепена с примера с лозето - наистина сами си правим излишни грижи понякога.
Четох някъде / и мисля догодина да се престраша да пробвам / за сеитба на картфи без закопаваме или минимално. Отгоре - сено. Опитвал ли е някой?
Shami, много се смях на играта ти на котка и мишка със свеки - не ви е скучно. :lol: То и аз имах подобно преживяване. Окоси ММ тревата и аз я оставих да увяхне и на следващия ден да мулчирам. Връщам се на сл ден от работа - няма я тревата. Един съсед - родственик ми помогнол да я разчистя - взел я за овчиците си. После вече си я криех :lol: и се чудех как да обяснявам. Накрая свикна.
Джоя - твоето мулчиране е 2 в 1 , но няма ли опасност от повреди от прясната тор?
Лалесъм, твоите помощници са ти опорочили мероприятието, то и сигурно не само това...
Тутти, много съм съгласна с твоите изводи, тези за едногодишните и многогодишните цветя са и мои и сериозно ще ги застъпя в бъдеще. Изобщо що се отнася до незатревените пространства - искам да са минимални, но как ще прежаля някои цветя, не знам. Но тук ще си помагами и в борбата с лакомията. Също много ми се иска да оставя естествената трева, но при нас тя е широколистен плевел - основно поветица, щир, лобода, млечка - все такива дето изобщо не стават за тревен килим. Само кощрявата е иглолистна и троскота, но ме е страх да му позволя да се шири. Пишете - всичко е интересно и все за някого полезно.
qn4eto
Кана кафе
Мнения: 530
Регистриран на: Дек 22, '09, 19:59
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от qn4eto »

Ето електрическа копачка - наистина е по-компактна, но достъпа до по-отдалечени кътчета ще е по-труден.
Изображение
Иска ми се да имаме повече "за" и "против".
elmaz
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1886
Регистриран на: Юни 19, '14, 16:03
Дал благодарност: 12 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от elmaz »

Да, Янче, това е ел. фреза, по-компактна, можеш да си я връткаш наляво и надясно, има я и на 40 и на 30 см ширина.
Бензиновата май не трябва д се наклонява, защото бензина нещо се разлива - поне така е с нашата бензинова косачка.
Но удължител си трябва и то да стига до най-далечното ъгълче.

Изводите на Тути за саксиите и едногодишните - с две ръце "ЗА" Имам 4 ацерчета в саксии (от пуста лакомия), 3 мушката
и бабешки цинии - от една съседка.
Абе имам напредък - като знам предни години как се разхождах с една лейка.... :glupav:
"Благодаря ти Боже за поръчките" Tanet
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5275
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 99 пъти
Получил благодарност: 108 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от Daniela Pargu »

А аз продължавам с варелите и лейките!При мен е много терасирано, водата е на първото долно ниво и е жив ужас!
Поливната е частична :nod: Рационализацията ми е ,че местя и пълня варела на нивото,дето ще поливам!

Преди години и това не правех :hihihi:
Но пък мога с младежта да си меря бицепсите :hihihi: :lol: :lol:


Лаленце, котенца ти разриват вестниците!При мен така ровят и в мулча
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8511
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 857 пъти
Получил благодарност: 657 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от Shami »

GIOIA(Джоя) написа: Shami,аз мулчивам със сеното от зайците,което изхвърлят,барабар с барабонките :lol:
На есен го окопавам.Хем тори,хем пази от плевели,нем влага държи :daaa:
От долу съм с поливна система.
Джоя,ще се възползвам от съвета ти,но ще ми е недостатъчно,защото зайците не са много,но затова пък ядът много.Благодаря за споделеното,все пак ще влезе в употреба. :tzvetentze:
Янче,то при нас наистина е смешно,свеки хич не се дава ,даже се опитва да ме конкурира,но засега хич не му се отдава.Но пък е инат не отстъпва територия :lol:
При мен повечето растения са в саксий,заради охлювите .Нямам капково и е мъка ,но накак си мазохистична мъка :hihihi:
Много добри съвети давате всички ,благодаря ви :daaa:
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”