Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Deleted User 4608

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от Deleted User 4608 »

alys написа: Апр 4, '18, 15:26 Изпробвахме трошачката, идеална е за нашите цели! Доста от клоните са само намачкани, но нас това ни устройва. Много добре поема клонките, шумът е както в клипчетата, за мене е ОК. Пламен, благодаря!
Допълвам, че днес половинката е подобрил работата с дробилката - като стегне някакъв болт, дробяла, а не мачкала. Та явно има опции.
qn4eto
Кана кафе
Мнения: 530
Регистриран на: Дек 22, '09, 19:59
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от qn4eto »

Здравейте! Работата ни връхлетя и много време за писане май няма. Аз пак напомням за мулчирането. Търся споделен опит. Май пак се очертава суха година, а с този метод влагата се запазва по- дълго.[ Миналата година се провалих при с мулчиране с фолио. Сложих на краставичките, но си имало тънкости. Образували са се въздушни джобове, въздуха в тях се е нагрял до високи температури и свари корените. Беше станал страхотен разсад, но... всичко изхвърлих и купих от производител нов. Не знам как да избегна този проблем. Може би при машинна обработка е възможно почвата да стане като захар и да се подравни идеално, но ръчно не смея повече да пробвам. В оранжерията ми се получи обаче с пипера, там слънцето не нагрява пряко. Тази година решихме с ММ да пробваме с трева. Миналата година всъщтност беше първия опит на 2 реда домати в оранжерията и мисля, че се получи, макар, че заради останалите 4 трябваше да се полива както обикновено.
Проблема е обаче - откъде толкова много трева. Вчера окосихме 2 чувала коприва, оставих я на слънце няколко чйса и мулчирах патладжана. Не знам обаче има ли значение с каква точно трева се мулчира. Чух за мулчиране с бъзак. Искам да пробвам. Някой знае ли нещо по въпроса?
Аватар
daxc
Виенско кафе
Мнения: 361
Регистриран на: Яну 27, '15, 10:06
Получил благодарност: 7 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от daxc »

Потърси откосена трева/райграс. Такава окосена трева я има в изобилие. Лека е , задържа влагата и същевременно спарва по-малко.
Аватар
JuliS
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1700
Регистриран на: Мар 17, '10, 15:53

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от JuliS »

нина написа: Апр 3, '18, 14:13 Миналата година мулчирах всичко, но само с плевелите, които скубя. Гледам да не са цъфнали, оставям ги да позавяхнат на купчина и след това в лехите на дебел слой. Много бях доволна, пръстта отдолу стои влажна, няма и плевели (живи), а и вятъра не ги вдига.
А не изглежда ли грозно?
Много се чудя и аз.тази година да слагам мулч?!
"Възрастта е без значение , когато носиш слънцето в себе си!"
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5631
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1727 пъти
Получил благодарност: 1960 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от Тутти »

Окосена трева слагам за трета година в цветните бордюри и в зеленчуковата градина.
Стои добре, естествено изглежда, задържа влага, растенията не се пръскат с кал при проливен дъжд и поливка, увеличават се червеите, което прави почвата рохка. Всъщност спрях да копая, няма нужда. Плевелите се овладяват. Ето например тази пролет не беше косено в нашата градина със седмици и нямах трева, плевелите се увеличиха, чак вчера успях след като беше окосено да покрия празните места с трева и смятам, че ще се подобрят нещата. Дори да не е оплевено, сипвам тревата отгоре, засушава плевелите, после лесно се почистват, пожълтяват и тревата окончателно се натрупва около растенията.
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8508
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 853 пъти
Получил благодарност: 657 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от Shami »

За първа година и аз успях да нахвърлям трева около няколко растения.Предишни години,нахвърлям и свеки ме дебне и я събира за зайците,но сега остана един заек и остана и тревата :lol: Има ефект,плевелите са много по малко.Имам още много за плевене,работата върви бавно,време не стига,домашните хич и не хаят за градинарските ми неволи, искат си манджите и слугинажа пълната програма,щом влезна в градината,веднага ще се намери някой да ме викне, да ме пита де са му чорапите или сипи ми да ям,ама не ми се яде това,направи друго,а растенията не чакат,ще почнат да цъфтят неоплевени.Израснали са едни кандилки,да се чуди човек отде са се взели.Напоследък взеха да ми израстват растения дето изобщо не съм и мислела да засаждам.Пръкнал ми се е и син хибискус и си расте и това е.Явно с поръчаните растения идват и гостенчета или пък от предишни години от поръчаните семена,но хибискус син не съм поръчвала и на семе даже. :hmmm: Естествено всичко това си расте където си иска. :lol: А съседките като идват се дивят и си говорят,колко хубаво расте всичко в неоплевена обрасла с трева градина,щото те са си оплевили техните,я при мен всичко е избуяло ,включая и тревата.Но щом горният метод има ефект,надявам се нещата да се подобрят значително. :stiskam:Та хич не съм градинарка за пример,но си се радвам дори и на тези постижения,може бавно да стават нещата,но аз си ги правя да ми е приятно,с кеф дето се вика.
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от dar »

Тутти написа: Май 4, '18, 23:04 Окосена трева слагам за трета година в цветните бордюри и в зеленчуковата градина.
Стои добре, естествено изглежда, задържа влага, растенията не се пръскат с кал при проливен дъжд и поливка, увеличават се червеите, което прави почвата рохка. Всъщност спрях да копая, няма нужда. Плевелите се овладяват. Ето например тази пролет не беше косено в нашата градина със седмици и нямах трева, плевелите се увеличиха, чак вчера успях след като беше окосено да покрия празните места с трева и смятам, че ще се подобрят нещата. Дори да не е оплевено, сипвам тревата отгоре, засушава плевелите, после лесно се почистват, пожълтяват и тревата окончателно се натрупва около растенията.
Да, благодаря още веднъж на Тутти :gush: вече втора година слагам окосена трева и съм много, много доволна! Много бързо се справям с плевелите! Даже ми е удоволствие , скубвам си ги като веждите с пинсета все едно. Преди това , обаче троскота беше много добре почистен! Имам време да се порадвам на градината си и я копая само рано на пролет като я почистя и толкова. После започвам да слагам окосената трева и така до есента! Целувки за Тутти!
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4891
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 352 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от Di_Va »

Даре, а троскота предполагам с хербицид е бил унищожен? Имам на няколко места троскот и ми се ще да го приключа веднъж за винаги, дали ;)
Иначе за този сезон планирам да мулчирам де що мога с окосената трева и с изскубани плевели!
Някой дали може да сподели от първо лице впечатление за плоскореза на Фокин, верно ли е толкова ефективен?
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1698
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 306 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от penkeler »

Di_Va написа: Май 7, '18, 08:03 Даре, а троскота предполагам с хербицид е бил унищожен? Имам на няколко места троскот и ми се ще да го приключа веднъж за винаги, дали ;)
Ами аз троскота го премахвам като реголвам с вила и обирам коренищата. Те са в горния 15-20 сантиметров слой. С вилата не се надробяват много и се изчиства доста добре. При внимателно почистване може да се премахне до 90%, че и повече. Единични остатъци, особено ако са малки и на плитко, след като се покаже стрък в рохкавата почва особено ако е полята скоро, много често излизат заедно с котрена само с отскубване.
За плоскореза може би донякъде е въпрос на предпочитания и изграждане на похват. През първия сезон, когато си го направих, неведнъж ми се случваше да си прменям мнението дали плоскореза или някакъв друг инструмент е по подходящ и периодично го подменях я мотиката, я с коса, вила, гребло или друго, но сега ползвам почти само него. Много рядко ми се налага да ползвам други. Но, да не се повтарям, може би знаеш за постовете ми в началото на тази тема, но ако те интересуват:
viewtopic.php?f=57&t=7253&start=60
viewtopic.php?f=57&t=7253&start=90
Само опашката, за която съм писал, вече не е толкова дълга защото преди седмица доста го озорих и се счупи, та се наложи да го преправям.
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1698
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 306 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от penkeler »

Изображение
Това съм го копал днес, с този полоскорез.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”