Домашно консервиране

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
Аватар
kannamy
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1447
Регистриран на: Яну 16, '12, 16:36
Местоположение: София/Богьовци
Дал благодарност: 12 пъти
Получил благодарност: 52 пъти

Re: Домашно консервиране

Мнение от kannamy »

ОООоо каква хубава темичка се е заформила,цопвам и аз.
За патладжан -аз само го пека на тенекия,обелвам и го набутвам в бурканчета.След завиране 10 мин. да клокочат.После в различни разядки /според вкусовете на хората/-патладжан с чесън,майонеза и сметанка или кис.мляко ,всичко варира ,че домашните -едни не кусат чесън и лук ,други вегетарианци -не може сметана животинска,само растителна.Меля отделно домати и зимата по едно бурканче от тях и патладжана -те ми я салатата /плюс разни треволяци и подправки/.Домашните любимци папкат и спагети с тая смес/леко запържена /. Слагам и в манджички,че става по-така.
А зелените домати -бъркоча сладко от тях .Вкуса наподобява смокиново сладко.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10114
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 373 пъти
Получил благодарност: 1037 пъти

Re: Домашно консервиране

Мнение от МГХ »

kannamy написа: Сеп 18, '23, 09:30 ОООоо каква хубава темичка се е заформила,цопвам и аз.

А зелените домати -бъркоча сладко от тях .Вкуса наподобява смокиново сладко.
Може ли рецепта за сладкото. Звучи ми вкусно!
Аватар
kannamy
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1447
Регистриран на: Яну 16, '12, 16:36
Местоположение: София/Богьовци
Дал благодарност: 12 пъти
Получил благодарност: 52 пъти

Re: Домашно консервиране

Мнение от kannamy »

Рецептата е от блога на Пепчо
1кг. доматчета зелени
0,7кг захар
20г. пектин
Приготвяне:
* Доматите се измиват добре.
-аз ги дупча също с нож или шиш преди да ги кипна в първата вода
* Плодчетата се поставят в около 2л. вряща вода и варят 3 мин. след завирането им.
* Отцеждат се, измиват се със студена вода и процедурата се прави още 2 пъти, като последния път се охлаждат напълно. Това се прави за да се отстрани горчивината от зелените домати.
* При последното кипване, люспицата на доматите се напуква и докато се измиват тя се отстранява с ръка - много лесно се прави.
* В тенджера се кипва около 200мл вода, прибавя захарта и щом се разтвори във водата се прибавят доматите и разтворения в студена вода с 2 лъжици захар - пектин.
* Вари се още 4-5 мин, през което време се обира пяната.
* Разсипва се в топли бурканчета, които се затварят с капачката и обръщат веднага на нея, докато изстинат.

Правила съм го и с добавката за сладка на доктор Йоткер /по рецептата отзад за захар и т.н./ Кипването във вода 3 пъти си остава като процес
Може да се сложи и малко ванилия, но аз го предпочитам чисто.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10114
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 373 пъти
Получил благодарност: 1037 пъти

Re: Домашно консервиране

Мнение от МГХ »

Благодаря! Ще опитам да го направя тази събота и неделя. Докато още има някое и друго доматче в градината. На Балкана е захладняло и доматената реколта е на свършване.
Аватар
desunie
Кана кафе
Мнения: 584
Регистриран на: Ное 30, '09, 11:07
Дал благодарност: 205 пъти
Получил благодарност: 108 пъти

Re: Домашно консервиране

Мнение от desunie »

Спойлер
Покажи
pepelqshka71 написа: Сеп 17, '23, 11:17 Аз по същия начин затворих вчера 5 кг патладжан (понеже нямам си купих). Отрязвам дръжките ( за да не пречат в тавата) измивам хубаво патладжаните и ги нареждам един до друг в тавата. Не набождам. Пека на 200 градуса до готовност. Като се изпекат изваждам от фурната и оставям малко да изстинат. След това с лъжица ги издълбавам в една купа. Събраната смес посолявам и с вилица хубаво разбърквам и намачквам. След това в бурканчета от 380мл, капачка и варя, но десетина минути след завиране. Може би им е много, но за всеки случай кипвам 10мин. Години наред затварям по този начин патладжан. Ползвам за разядки и лютика.
Подобно на пепеляшка действам и аз с печенето на патладжаните. В годините назад съм пекла и във фурната, но ги предпочитам печени на огън, на чушкопек или в краен случай на газовата пиростия слагам една поцинкована ламарина и пека върху нея. От последните три се получава един приятен, опушен вкус, който се запазва при консервирането. Страхотен аромат лъха като отвориш буркана.
Не набождам. И аз кипвам само 10 мин от завиране за вакума на капачките. Никога до сега не съм имала бомбажи на печените патладжани.
Само един път на печени белени чушки... Ревах и хвърлях много тогава (не искам да си припомням)! Затова от тогава затварям чушките затапени с патладжан отгоре (в преден пост писах...).
Аватар
desunie
Кана кафе
Мнения: 584
Регистриран на: Ное 30, '09, 11:07
Дал благодарност: 205 пъти
Получил благодарност: 108 пъти

Re: Домашно консервиране

Мнение от desunie »

Спойлер
Покажи
Nastenka написа: Сеп 17, '23, 11:00
desunie написа: Авг 23, '23, 17:55 В нашето семество патладжана е много на почит, обожаваме го.
Правим следните консерви всяка година.

Измит, печем на огън/тенекия/чушкопек/фурна както е с кората и дръжките. Изпечения патладжан се почиства от люспите и дръжките (обикновено го дълбая и обирам с лъжица). Месото го накълцвам на едро с ножа, подсолявам и го затварям в половинки 400мл буркани. Кипвам само за капачките.
Бих искала да пробвам тази рецепта. По спомени за кьополуто печените и смлени патладжанисе се кипваха. Иначе при стерилизацията капачките изхвърчат от останалия в бурканите въздух. В рецептата на desunie явно това не се налага. Затова ми е питането - няма ли проблем наистина, че сместа не се кипва преди бурканите? И дупчат ли се патладжаните преди печенето, че се пръскат от налягането понякога. И аз имам доста патладжани тази година, трябва някак да ги усвоя. Даже и суших една част, ще видим какво ще излезе от тях.
Никога не съм кипвала патладжана предварително. Даже не мога да си го представя какво ще се получи ако първо кипнеш, после печеш!?
Като златно правило, преди да затворя капачките, прилагам потупване на дъното на запълнените буркани с цел изгонване на джобчетата въздух така, че да се подреди плътно зеленчука.
Nastenka
Дълго кафе
Мнения: 126
Регистриран на: Фев 14, '14, 12:32
Дал благодарност: 45 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Домашно консервиране

Мнение от Nastenka »


Никога не съм кипвала патладжана предварително. Даже не мога да си го представя какво ще се получи ако първо кипнеш, после печеш!?
Като златно правило, преди да затворя капачките, прилагам потупване на дъното на запълнените буркани с цел изгонване на джобчетата въздух така, че да се подреди плътно зеленчука.
Говоря за кипване на вече смляната заготовка за кьополу, преди поставянето и в бурканчета за стерилизация. Не знам защо остава толкова въздух, при меленето ли? Но капачките изхвърчат. Ще пробвам по вашия начин, благодаря.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6021
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2083 пъти
Получил благодарност: 1199 пъти

Re: Домашно консервиране

Мнение от alys »

Nastenka написа: Сеп 20, '23, 17:24 Не знам защо остава толкова въздух, при меленето ли? Но капачките изхвърчат.
Кога изхвърчат? По време на стерилизирането или след някакъв период от време след направа на консервите?
Nastenka
Дълго кафе
Мнения: 126
Регистриран на: Фев 14, '14, 12:32
Дал благодарност: 45 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Домашно консервиране

Мнение от Nastenka »

По време на стерилизирането, разбира се. Просто тази операция от правенето на кьопоолу ми беше досадна, изисква голям съд, котлон и постоянно бъркане, защото сместа е гъста, кипва се без мазнина и лесно загаря. Последно го правих в керамичен уок тиган. Та идеята ми е да си я спестя. Явно е възможно.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6021
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2083 пъти
Получил благодарност: 1199 пъти

Re: Домашно консервиране

Мнение от alys »

На мене ми хвърчаха капачките на доматен сок. Тогава стерилизирахме в голяма тенджера на огън на дърва (дали не беше на газ?). Не съм сигурна дали причината беше в капачките или начина на стерилизиране, или нещо друго. Сега стерилизирам на котлона на печката и нямам този проблем. А и смених технологията. Сега кипвам доматите за няколко минути, беля и пасирам с пасатора. После пълня бурканите, запечатвам и стерилизирам.
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”