Домашно консервиране

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5631
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1730 пъти
Получил благодарност: 1961 пъти

Re: Домашно консервиране

Мнение от Тутти »

Янче, ние правим патладжани с домати и чесън. Нарязваш на кръгчета патладжана и го оставяш леко осолен да поседи докато отдели сока. Ако патладжаните са бели или шарени не го правим. Само със сините патладжани има такова действие.
В това време нарежи доматите и в малко мазнина започни да ги пържиш на котлона. Когато се сгъстят, добавяш малко захар и нарязан чесън. Солта е на вкус, като отчиташ и солта върху патладжаните. Изцедените кръгчета патладжан се подреждат върху домакинска хартия в тава. Аз ги подреждам в три тави, пека на 180 градуса на въртящ въздух. Ако нямаш такъв, може да сменяш местата на тавите, за да се изпекат равномерно до готовност. После в буркани се подреждат на пластове патладжан и доматите с чесъна. Нарязан магданоз и зърна черен пипер ако харесвате. Бурканите се стерилизират 15 Мин. Вкуса е като на имам баялдъ и през зимата е добро мезе.
Може да предпочетеш да пържиш патладжаните по обичайния начин, но за мен е по-бавно и по-мазно. Но и пържено е много вкусно, а според ММ по-вкусно.
qn4eto
Кана кафе
Мнения: 530
Регистриран на: Дек 22, '09, 19:59
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Домашно консервиране

Мнение от qn4eto »

Направих ги, Тутти. Само че в доматения сос сложих лук, чесън, моркови и нарязани по-дребно пиперки. Стана си направо имам баялдъ. Готово ястие за зимата. Днес направих и с пиперки. Благодаря за рецептата. Мисля, че ще има още доста патладжан. Ще направя и точно твоята - за мезе.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10114
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 373 пъти
Получил благодарност: 1037 пъти

Re: Домашно консервиране

Мнение от МГХ »

Тутти написа: Юли 28, '23, 16:30 Янче, ние правим патладжани с домати и чесън. Нарязваш на кръгчета патладжана и го оставяш леко осолен да поседи докато отдели сока. Ако патладжаните са бели или шарени не го правим. Само със сините патладжани има такова действие.
В това време нарежи доматите и в малко мазнина започни да ги пържиш на котлона. Когато се сгъстят, добавяш малко захар и нарязан чесън. Солта е на вкус, като отчиташ и солта върху патладжаните. Изцедените кръгчета патладжан се подреждат върху домакинска хартия в тава. Аз ги подреждам в три тави, пека на 180 градуса на въртящ въздух. Ако нямаш такъв, може да сменяш местата на тавите, за да се изпекат равномерно до готовност. После в буркани се подреждат на пластове патладжан и доматите с чесъна. Нарязан магданоз и зърна черен пипер ако харесвате. Бурканите се стерилизират 15 Мин. Вкуса е като на имам баялдъ и през зимата е добро мезе.
Може да предпочетеш да пържиш патладжаните по обичайния начин, но за мен е по-бавно и по-мазно. Но и пържено е много вкусно, а според ММ по-вкусно.
А ако патлажанените шайби се топят в олио колкото да се омазнят леко, дали няма да е по-вкусно /за да заместя пърженето, че и на мен не ми се пържи,а печените ми идват малко диетични/. Ще взема да опитам, че много обичаме патладжан.
Аз правя на тиган и мисля, че също може да се завари за капачките. Нарязвам патладжана на резенчета като за пържени картофи, посолявам и ги изпържвам в сгорещено олио. Добавям чесън, а след това и домати в тигана /може и от консерва/. Пържи се до готовност и става много вкусно. Накрая слагам малко магданоз или копър, или и двете.
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5631
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1730 пъти
Получил благодарност: 1961 пъти

Re: Домашно консервиране

Мнение от Тутти »

Точно така, само овъргаляно в малко олио, и във фурната. Така правя и тиквичките, но не за консервиране, а за ядене. Не пържа, защото ми е бавно.
Аватар
desunie
Кана кафе
Мнения: 584
Регистриран на: Ное 30, '09, 11:07
Дал благодарност: 205 пъти
Получил благодарност: 108 пъти

Re: Домашно консервиране

Мнение от desunie »

В нашето семество патладжана е много на почит, обожаваме го.
Правим следните консерви всяка година.

Измит, печем на огън/тенекия/чушкопек/фурна както е с кората и дръжките. Изпечения патладжан се почиства от люспите и дръжките (обикновено го дълбая и обирам с лъжица). Месото го накълцвам на едро с ножа, подсолявам и го затварям в половинки 400мл буркани. Кипвам само за капачките. На зима това универсално бижу най-често го правим на разядка и го ползваме за мазане на филийки по следната простичка рецепта - омесвам със смачкан чесън и майонеза. Подходящо е за добавяне към всякакви манджи като ориз с чушки, домат и палтаджан. Най-добри резултати имаме от печен на огън. Аромата е неустоим и несравним! Една нова година изядохме 4 порции, 2-3 правих в движение, че много се хареса. 4 семейства с по 2 деца. Голямо угощение беше тогава, не визирам само смайващото количество патладжан, което успя да се изяде. Имаше много вкусни, луксозни неща (да не изброявам сега да му се прияде на някой!) Просто споменавам да добиете представа как това простичко нещо успя да изпъкне на фона на тази богата трапеза.

Пак така приготвен, но 50/50 с печени белени чушки на парченца, в 580мл буркани. Отваряш, стискаш няколко скилидки чесън, малко олио и оцет и имаш готова салата. Ако намерим от хубавите черитата сливка/Кампари, малко магданоз и вече си на друго ниво.

Патладжана е неизменна част и от домашната лютеница.

Ще пробвам тази година рецептата на Тутти. Много ми напомня на нещо, което майка правеше когато бях малка.
Аватар
bongibo
Кафе с мляко
Мнения: 221
Регистриран на: Фев 11, '19, 18:38
Дал благодарност: 429 пъти
Получил благодарност: 385 пъти

Re: Домашно консервиране

Мнение от bongibo »

Каква хубава тема имало във форума.. :ieeee: като начинаеща в консервирането, да споделя, че много съм доволна от мързеливата лютеничка на Звездев. ( и не само от лютеницата, харесват ми рецептите му, ако ще и реклама да е) Миналата година, Като един грешен дявол белих,млях, изварявах, пържих..и не ми беше толкова вкусна.Сега мисля да направя още, че изчезна за отрицателно време. Тъй като все още не произвеждам достатъчно количество зеленчуци се налага да купувам . Ще се емна по пазарите, ако някой е попадал тази година на хубави червени чушки и зарзават в София, може да сподели. Иначе си поръчах домашен чесън, количеството в повече ще го опитам за ‘макало’ и ще споделя впечатления
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10114
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 373 пъти
Получил благодарност: 1037 пъти

Re: Домашно консервиране

Мнение от МГХ »

Не знам дали е за тази тема , но реших да опитам да направя комбуча. Сварих зелен чай. Охладих и добавих мед. Излях вътре една купена от ДМ бутилка комбуча. След две седмици си направи и гъба, всъщност не е точно гъба, а микроорганизми , които се хранят със захарта в чаената напитка и я преработват, т.е. ферментира. След първата ферментация прелях в бутилки и направи втора за газиране. При тази втора се овкусява. В моя случай използвах джинджифил. Стана доста приятна и полезна напитка.
Прибрах СКОБИ /така се казва чаената гъба/ в чай и я държах повече от месец, защото бяхме много хора в къщи и нямах възможност да се занимавам с нея. Тя обаче доста нарасна. Направих си вчера нова напитка.
Искам да кажа, че не е трудно.
Ето повече информация тук, за който му е интересно https://nosugar.bg/domashna-kombucha/
Аватар
belika
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1027
Регистриран на: Апр 22, '12, 15:29
Местоположение: София
Дал благодарност: 295 пъти
Получил благодарност: 210 пъти

Re: Домашно консервиране

Мнение от belika »

Поздравления за хубавите рецепти!

Аз до тук съвсем скромно, малко доматки в буркани вчера сварени, планирам малко печени чушки, и евентуално сладко от сини сливи, което ми е любимо и за първи път опит за лютеница.

Съжалявам, че съм изхвърлила почти всички свестни буркани, та сега с каквито намеря.
ПП: изтрих и публикувах отново мнението, защото видях тавтология, а липсваше възможност за редактиране.
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.
Nastenka
Дълго кафе
Мнения: 126
Регистриран на: Фев 14, '14, 12:32
Дал благодарност: 45 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Домашно консервиране

Мнение от Nastenka »

desunie написа: Авг 23, '23, 17:55 В нашето семество патладжана е много на почит, обожаваме го.
Правим следните консерви всяка година.

Измит, печем на огън/тенекия/чушкопек/фурна както е с кората и дръжките. Изпечения патладжан се почиства от люспите и дръжките (обикновено го дълбая и обирам с лъжица). Месото го накълцвам на едро с ножа, подсолявам и го затварям в половинки 400мл буркани. Кипвам само за капачките.
Бих искала да пробвам тази рецепта. По спомени за кьополуто печените и смлени патладжанисе се кипваха. Иначе при стерилизацията капачките изхвърчат от останалия в бурканите въздух. В рецептата на desunie явно това не се налага. Затова ми е питането - няма ли проблем наистина, че сместа не се кипва преди бурканите? И дупчат ли се патладжаните преди печенето, че се пръскат от налягането понякога. И аз имам доста патладжани тази година, трябва някак да ги усвоя. Даже и суших една част, ще видим какво ще излезе от тях.
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7671
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2248 пъти
Получил благодарност: 1247 пъти

Re: Домашно консервиране

Мнение от pepelqshka71 »

Аз по същия начин затворих вчера 5 кг патладжан (понеже нямам си купих). Отрязвам дръжките ( за да не пречат в тавата) измивам хубаво патладжаните и ги нареждам един до друг в тавата. Не набождам. Пека на 200 градуса до готовност. Като се изпекат изваждам от фурната и оставям малко да изстинат. След това с лъжица ги издълбавам в една купа. Събраната смес посолявам и с вилица хубаво разбърквам и намачквам. След това в бурканчета от 380мл, капачка и варя, но десетина минути след завиране. Може би им е много, но за всеки случай кипвам 10мин. Години наред затварям по този начин патладжан. Ползвам за разядки и лютика.
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”