Проблеми с нашите орхидеи

Публикувай отговор
Mike
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1599
Регистриран на: Яну 12, '10, 19:01
Получил благодарност: 12 пъти
Обратна връзка:

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от Mike »

По принцип никога не торя орхитата си и си цъфтят всяка година. Пресаждам през 5-6 години в кори. Цветоноса като пожълтее се отрязва в основата. Ако е зелен -не -защото може да цъфне отново на него. Може би много суха я държищ все пак.
Galina
Kафенце
Мнения: 6
Регистриран на: Юли 26, '19, 21:54

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от Galina »

Mike написа: Авг 1, '19, 10:46 По принцип никога не торя орхитата си и си цъфтят всяка година. Пресаждам през 5-6 години в кори. Цветоноса като пожълтее се отрязва в основата. Ако е зелен -не -защото може да цъфне отново на него. Може би много суха я държищ все пак.
Не мога да преценя кога трябва да я полея,все си мисля,че не е жадна.Ето я в момента,миналата неделя я полях
Изображение
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от libra »

Когато станат сребристи корените ,е за поливане ,по-точно за накисване половин час във вода.Тогава корените стават зелени.
Galina
Kафенце
Мнения: 6
Регистриран на: Юли 26, '19, 21:54

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от Galina »

libra написа: Авг 4, '19, 18:37 Когато станат сребристи корените ,е за поливане ,по-точно за накисване половин час във вода.Тогава корените стават зелени.
На мен ми се вижда,че на места е за поливане,на места не .. Не знам какво да правя вече
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от libra »

Не се полива,а саксията се накисва/потапя в съд с вода за половин час.След това се слага върху подложка.Повече не я мислиш за 1 седмица .Това й е напълно достатъчно,няма да пресъхне и да загине.
Galina
Kафенце
Мнения: 6
Регистриран на: Юли 26, '19, 21:54

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от Galina »

libra написа: Авг 5, '19, 10:46 Не се полива,а саксията се накисва/потапя в съд с вода за половин час.След това се слага върху подложка.Повече не я мислиш за 1 седмица .Това й е напълно достатъчно,няма да пресъхне и да загине.
Да да,аз си я накисвам,сега ще си я накисна пак,гледам,че ми е изкарала ново листенце,значи ли че я гледам добре :D :ieeee:
Buni5
Kафенце
Мнения: 9
Регистриран на: Юли 18, '19, 13:50

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от Buni5 »

Здравейте,

преди време питах за една орхидея с две кейкита и сега отново имам нужда от помощ.
Пресадих майката и отделих бебето, както ме посъветвахте. Мисля, че се хванаха отлично, обаче от няколко дни на голямото растение започнаха да му жълтеят два листа. Реших, че е нормално, но снощи разрових леко пръстта и видях, че розетката в основата също е жълта.
Чудя се дали не съм сложила много субстрат и много до мн. високо и да съм я задушила нещо или съм я преполяла.
Прилагам няколко снимки, ако може някой да каже какво да правя. Същевременоно се вижда, че си расте, има нови коренчета, листата се развиват.
Благодаря предварително!
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от libra »

Можеш да отделиш изсъхналите листа или да изчакаш съвсем да загинат.Провери дали в основата в гънките няма някакви въшки ,бели обикновено,които да тормозят растението.Поливаш по правилата ,можеш и да пулвелизираш растението,защото е много горещо и сухо напоследък.Не е желателно да има вода в средата на растението.Дори и да попадне там вода,попиваш със салфетка.
Buni5
Kафенце
Мнения: 9
Регистриран на: Юли 18, '19, 13:50

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от Buni5 »

Много благодаря за отговора :)
Ще ги изчакам да изсъхнат, че вчера се опитах да ги отделя, но са все още са твърди и здраво захванатаи и не посмях да ги режа или дърпам.
Буби за сега не се виждат, дано да няма :)
Дано се оправи, че ми е много любима.
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от milena02 »

Разбира се, че ще прочета темата, но защото е почти 100 страници, може дотогава растението да умре. Снощи в пристъп на малоумие си купих орхидея. Пише, че е тип "лиана", демек увиваща се, което мен доста ме озадачи, но стеблото й наистина е високо. И какво да я правя сега? Сложих я до прозореца. Не съм я поливала. Никога не съм отглеждала такова растение, но имам богат опит с всички останали. Допускам, че иска вода, светлина и храна. Доколкото прегледах темата обаче, се оказва, че тук май нещата са различни. Моля, докато се ориентирам за два-три дена в темата, да кажете какво да НЕ правя към този момент, за да не го уморя съществото.
Публикувай отговор

Обратно към “Орхидеи и бромелии”