Рози - наши, български!

Публикувай отговор
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Рози - наши, български!

Мнение от renimoss »

Много е красива на този етап на разтваряне. Това е от резник, нали?
Под твоите грижи бързо ще развие потенциала си.
gospodinov

Re: Рози - наши, български!

Мнение от gospodinov »

renimoss написа: Май 14, '18, 09:31 Много е красива на този етап на разтваряне. Това е от резник, нали?
Под твоите грижи бързо ще развие потенциала си.
Да това е от резниците на доц.Красимира Узунова.
Повечето са на земята вкоренени, две-три по-слабички, майка ми сложи в една саксия. И понеже седят на южен, остъклен балкон се развиха доста повече от другите, макар че и единия от тях има пъпка, която ще се отвори скоро.
Ще ги следя и ще пускам снимки.

П.П. Виждам, че освен Рени, няма други желаещи съфорумци от София за посещение на доц. Грошков и института в Негован?
Да и слагам кръст на тая инициатива и да продължаваме да си пишем в темите за Ах и Въх........
Аватар
Dewina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1241
Регистриран на: Авг 31, '15, 17:18
Местоположение: Балкана
Дал благодарност: 22 пъти

Re: Рози - наши, български!

Мнение от Dewina »

gospodinov написа: Май 14, '18, 11:58
П.П. Виждам, че освен Рени, няма други желаещи съфорумци от София за посещение на доц. Грошков и института в Негован?
Да и слагам кръст на тая инициатива и да продължаваме да си пишем в темите за Ах и Въх........
Живея далеч от София, но от януари 2019 ще имам възможност да помагам.
Надявам се, че дотогава ще има хора, които да подкрепят Господинов и Pени. И розите на България.
Градината ми е нещо като баварски чифлик, селска фурна и убежище за хайдути... Знам, че ме разбрахте😇
gospodinov

Re: Рози - наши, български!

Мнение от gospodinov »

:o :o :o
"Маслодайната роза (Rosa damascena) е представена с българския сорт ′Iskra′. Още три сорта от декоративните рози са българска селекция: ′Gita′ и ′Theodora′, създадени под ръководството на проф. Стайков в Института за розата в Казанлък и ′Trimontsium′, селекциониран в Аграрния университет в Пловдив от проф. В. Ангелиев."
http://garden-bas.org/bg/Rozarium.p421
Най-накрая се сетиха, това дали не е след, като им припомнихме, че ги имат тези сортове.....?
gospodinov

Re: Рози - наши, български!

Мнение от gospodinov »

Габриела - не се знае кой е селекционерът (за сега) - има 2 растения в много лошо състояние, цветът е огнено червен, съдейки по пъпката, имаше 2 прецъфтели цвята.
Изображение

Изображение

Изображение
Сега, като прочетох, че БГ на БАН най-накрая са се сетили, че имат сортове бг. рози дали откриха нещо за Габриела?
gospodinov

Re: Рози - наши, български!

Мнение от gospodinov »

"Анни" на проф. Ангелиев, цвета е вече отворен, много хубав и силен аромат.

Изображение

Изображение

"Тримонциум", единият от резниците цъфна, много красив цвят.

Изображение
Последно промяна от gospodinov на Май 19, '18, 20:40, променено общо 1 път.
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Рози - наши, български!

Мнение от renimoss »

Анни е чудна, браво на теб :tzvetentze:
Толкова наситен цвят и красива форма.
Много ми е любопитно дали този Тримонциум е различен от онзи в БГ на БАН, за който имаме сериозни съмнения, че е нещо друго.
gospodinov

Re: Рози - наши, български!

Мнение от gospodinov »

renimoss написа: Май 19, '18, 20:36 Анни е чудна, браво на теб :tzvetentze:
Толкова наситен цвят и красива форма.
Много ми е любопитно дали този Тримонциум е различен от онзи в БГ на БАН, за който имаме сериозни съмнения, че е нещо друго.
Много е малко цветчето, да имаме база на сравнение, в момента е колкото кестен. След 2-3 години :stiskam: :stiskam:(дай боже) ще блесне в цялата си красота.
Мариана Бечева
Виенско кафе
Мнения: 320
Регистриран на: Ное 22, '14, 17:32
Местоположение: село Тъжа

Re: Рози - наши, български!

Мнение от Мариана Бечева »

Все се надявам, че ще открием и други сортове наши, български рози. Не съм се отказала да търся контакт с хора, които могат да ни помогнат при издирването и потвърждаването им. Засега търся и снимам де що се докопам до стари рози...
gospodinov

Re: Рози - наши, български!

Мнение от gospodinov »

Разбира се, че ще открием Мариана...понякога, когато най-малко очакваме тогава ще се случи.
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”