България ли е скапана или българите сме такива? Или и двете?

За разговори, други теми или просто да побъбрим...
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

България ли е скапана или българите сме такива? Или и двете?

Мнение от Titi »

Много пъти ми се е случвало да се съжалявам, че живея в България. Много пъти съм изпитвала срам заради това. Снощи предаването на Карбовски "Емигранти" ме разтърси отново. Темата беше залятата с киселина Костадинка Кунева, българката живееща в Гърция и занимаваща се със синдикална дейност.
Сигурно всички сте запознати с историята й, но ще маркирам най-важните моменти от нея и най-вече как една Държава се грижи за един Човек, който даже не е неин поданник, а емигрант - последната дупка на кавала.

Костадинка Кунева заминава за Гърция през 2001 г., за да спаси живота на четиригодишния си син Емануил. Той има сърдечни проблеми е се налага специфична операция, която българските специалисти не могат да му направят. В Гърция синът е опериран безплатно. Костадинка няма намерение да остава, но се налагат периодични изследвания на сина й, които са скъпи и които не би могла да си позволи със заплата в България. Затова решава да остане в Атина. Намира си работа в склад на супермаркет. Работи през нощта и получава достатъчно, за да може да осигури всичко необходимо за себе си и сина си.

Освен детето си и работата Костадинка има само синдикалната си дейност – посвещава се на каузата да защитава правата на чистачите и домашните помощници и да се бори срещу нежеланието на работодателите да ги осигуряват.

Следва заливането с киселина.
Последиците от заливането са тежки – загубва напълно едното си око, претърпява една от най-тежките операции, чрез която обръщат стомаха й, хранопроводът и белите й дробове са тежко обгорени и в момента диша чрез трахеотомия, увредени са гласовите й струни, има изгаряния по главата, врата, гърба и ръцете… „И така се живее!” – казва Костадинка. – „Щом съм жива – и така се живее! Човек се научава на всичко!”

Някои държави успяват да бъдат социални и да се погрижат за жертви като Костадинка Кунева.
Тя получава подкрепа и разбиране от много хора. “Ако бях в България щях да си умра! Никой нямаше да ми помогне толкова – нямаше да ми обърне внимание!”
Лечението на Костадинка се финансира от осигурителната й компания, а медикаментите се доплащат от работодателя й. Има три медицински сестри, които се грижат непрекъснато за нея, гръцката държава й помага и в грижите за сина й…

Ние често завиждаме на тези държави, които се грижат за най-пострадалите си поданици.
Въпросът е дали хората правят държавите си добро място за живеене или държавите правят хората си лоши граждани на себе си.
Българската държава според някои е скапана държава, защото и хората ни са такива. Други се оправдават, че хората ни са свестни, но държавата ги е направила лоши. Истината е някъде по средата – държавата и хората се самовъпзроизвеждат и влияят.
Може би последният извод от този филм е, че все пак държавата прави хората.
Всеки българин, който отиде в чужбина и попадне на подредена държава се оказва щастлив, доволен и полезен на себе си и новата си родина. Българите са доказателство как собствената ти страна може да бъде мащеха, а чужбина понякога може да се окаже по добра от родната ти майка.
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: България ли е скапана или българите сме такива? Или и двете?

Мнение от Titi »

И още един много важен аспект от размислите ми България ли е скапана или българите сме такива? Или и двете?

"Жестокостта на деянието предизвиква вълна от протести и хиляди хора излизат по улиците в подкрепа на българската работничка и синдикалистка. Костадинка е убедена, че причината за обезобразяването й е борбата й за правата на чистачите и домашните помощници."
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11814
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 148 пъти
Получил благодарност: 189 пъти
Обратна връзка:

Re: България ли е скапана или българите сме такива? Или и двете?

Мнение от johnstalker »

Емигранти | Костадинка Кунева (+ видео)

За сега ще се въздържа от коментар. А когато емигрирам в Африка, въобще нема да ми пука за България.
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: България ли е скапана или българите сме такива? Или и двете?

Мнение от lila »

Може ли да се совнеш покрай Мадагаскар? И стопаджии вземаш ли?
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: България ли е скапана или българите сме такива? Или и двете?

Мнение от Blue sky »

Държавата е скапана, защото българите сме такива :nod: Почти няма друг народ който да е повече мелез от българите в генетично отношение, и като всички мелези - взели сме най-лошото от всички :nod:
He who plants a garden, plants happiness
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: България ли е скапана или българите сме такива? Или и двете?

Мнение от Satori »

Blue sky написа:Държавата е скапана, защото българите сме такива :nod: Почти няма друг народ който да е повече мелез от българите в генетично отношение, и като всички мелези - взели сме най-лошото от всички :nod:
Това е най-ужасяващото изказване, което съм чувала напоследък и не мога да не изразя негодувание от дън душа.
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11814
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 148 пъти
Получил благодарност: 189 пъти
Обратна връзка:

Re: България ли е скапана или българите сме такива? Или и двете?

Мнение от johnstalker »

Satori написа:
Blue sky написа:Държавата е скапана, защото българите сме такива :nod: Почти няма друг народ който да е повече мелез от българите в генетично отношение, и като всички мелези - взели сме най-лошото от всички :nod:
Това е най-ужасяващото изказване, което съм чувала напоследък и не мога да не изразя негодувание от дън душа.
Истината е грозна понякога. :snif: Да се сещаш за некоя положителна черта на българистанецот?
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: България ли е скапана или българите сме такива? Или и двете?

Мнение от Blue sky »

Сатори, мога да се аргументирам надълго и пространно, за мое най-голямо съжаление :twisted: :twisted: :twisted: но няма, не е това смисълът на форума, пък и достатъчно си късам нервите ежедневно, за да ви причинявам и на вас това ;)
Това все пак е мое мнение, истински се радвам че има и хора на друго :nod: :liubov2:

п.п. Сега като се прочетох отново, може би съм ви оставила с грешно впечатление - не поддръжам, толерирам или каквото и да било там, нито за секунда разни откачени фашистки идеи :hihihi: просто споменавам един исторически факт и резултата от него
He who plants a garden, plants happiness
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: България ли е скапана или българите сме такива? Или и двете?

Мнение от Satori »

Blue sky написа: просто споменавам един исторически факт и резултата от него

Тежко и на историята, и на нас, от такива тълкувания. Колко удобно, и в същото време колко тъжно, че може да търсят причините в генни фактори /и съответно да се мисли с носталгия, че чистотата на една нация е залог за нейната цивилизовасност/. Но, грешки на растежа и на свободата на личността, ничего не поделаешь.
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: България ли е скапана или българите сме такива? Или и двете?

Мнение от Blue sky »

не знам как стана, но мнението ми изчезна, започвам отново

Българинът днес като историческо наследство е смесица от няколко етноси и народи, които незименно са оставили частица от себе си. Ето част от тях
траки - били са тук първи, но са си отишли, днес Гърция е това кое е
славяните са били велики пленета, които и до днес са велики нации и нямат нищо общо с нас
прабългарите идват чак от друг континент, не са цъфнали и връзали до днес там, но има данни че са били хора на честта и делата, нещо което не миждам в съвременния българин
римляни - ами не виждам нищо дейно и кулутрно като римлянин в днешния българин
византийци - според възпитанието и историята която ни преподаваха нищо хубаво не мога да се сетя за тях, но мисля постиженията им също са неотменими
турци - не виждам нито една от хубавите черти на турците в българите
роми - няма да коментирам изобщо
рицарите от кръстоносните походи също са оставили частица от своя генофонд, който не виждам да доминира никъде
и в по-нови времена - руснаци, германци, власи, румънци, македонци, сърби - всеки един от тези етноси повече или по-малко е оставил по нещо от себе си при преминаването си през нашата малка страна, отново не виждам нито една хубава национална черта на тази народи да доминира в българина.

А съвременният българин, всеки знае какво чудо е това, по тази тема няма да коментирам, справка новините. И да, за щастие има страшно много хубави хора, имам честта да познавам такива, но като цяло, не, нищо не може да ме впечатли в българина, и съм абсолютно категорична, че митовете за българите като трудлюбиви, родолюбиви и културни хора, преподавани в училище са точно това - митове.

и хайде, нека някой ме обори, наистина ще се радвам да разбера и да ми бъде доказано че не съм права :mrgreen:
He who plants a garden, plants happiness
Публикувай отговор

Обратно към “Разни и разнообразни теми”