Rosa damascena

apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Rosa damascena

Мнение от apis »

kim , дали ти остана време да попиташ в Казанлък освен за роза дамасцена,произвеждат ли и разсад за безбодилеста шипка.
Защото тя е разработка на Пловдивски институт (проф.Йордан Янкулов и проф.Мария Попова),и може би се предлага само от тях.
Три са сортовете - Пловдив 1 (месест и с относително високо съдържание на витамин С),Вебецина 115 (с много високо съдържание на витамин С) , Нектар.
Пловдив 1 е най разпространен, т.к. притежава голяма родовитост,има добри вкусови качества,отличава се с голяма сухоустойчивост.
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10043
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 642 пъти
Получил благодарност: 1135 пъти

Re: Rosa damascena

Мнение от greeneyed »

Никой нищо не показва! 8-) Моята дамасцена направи стъбло 1,5 см дебело, висока е поне1,8 м , тази година да има 15 цветчета! :daaa: Режа я след прецъфтяване, торя я умерено, какво още иска, само място ми заема! Утре ще я снимам . :hmmm:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5275
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 99 пъти
Получил благодарност: 108 пъти

Re: Rosa damascena

Мнение от Daniela Pargu »

Грийни, покажи да видим твоята, при мен резултата е - замина си растението :snif:
Не са ми силата розите и нещо го обърках явно....
И аз поливах , торих , пръсках ,но.... много съжалявам ! :snif:
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10043
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 642 пъти
Получил благодарност: 1135 пъти

Re: Rosa damascena

Мнение от greeneyed »

Изображение

Стотици рози купихме, показвайте , де, да видим къде бъркам. :hmmm:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5635
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1738 пъти
Получил благодарност: 1972 пъти

Re: Rosa damascena

Мнение от Тутти »

Моята Дамасцена по пътя беше изгубена, имаше някаква грешка в адреса. Нямам я, но от няколко момичета от форума чувам, че не са им за похвалване розите, някои са загинали.
Това май ще е капризна роза, не е ваша грешката, предполагам.
fiorina
Кана кафе
Мнения: 686
Регистриран на: Окт 21, '13, 11:09
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 22 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Rosa damascena

Мнение от fiorina »

Уф, с тази роза имам опит и много смесени чувства ...
Моята я засадих извън мястото ни до оградата, изложението е юг, но не я грее непрекъснато; не съм я торила, само я изрязвам напролет и стана огромна, непрекъснато се промушва през оградата и я скъсявам и завързвам т.е. при мен е леко зарязана на произвола, но има място да се вихри. Освен това е и леко недолюбвана, защото е адски бодлива и много въшлясва. Един съсед си взе резник, защото му напомняла за детството. Тази година реших да направя сладко, четох рецепти, мих, подсушавах и притривах листчета, въобще голямо занимание и като опитах една лъжичка какво съм направила, цяла нощ не можах да спя от болки в корема! Сега се чудя на кого да го подаря :lol:
slavinaj
Дълго кафе
Мнения: 102
Регистриран на: Окт 11, '18, 22:36
Местоположение: София/Мало Бучино/На балкона
Дал благодарност: 2 пъти

Re: Rosa damascena

Мнение от slavinaj »

Случайно попаднах в Градината на розите във Флоренция, та там видях ей тази роза Казанлък, роза дамасцена.
Изображение

Изображение
Определено беше най-ароматната от всички рози.
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10043
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 642 пъти
Получил благодарност: 1135 пъти

Re: Rosa damascena

Мнение от greeneyed »

Приключенията с моята дамасцена продължават. Тази година имаше много цветни пъпки. Обаче/ винаги има едно обаче ;) / те не цъфтят дружно. Първите цъфнали, докато ида на вилата, ги ударил един проливен дъжд и те съборени на земята. Следващите ги удари 3 дневен дъжд и в крайна сметка днес обрах последните оцелели. В стаята мирише божествено, много силен аромат! :angel2: Само дето откъм количество не го докарах цвета. :snif:
Стъблата ги изрязах наполовина, докъм 1м. Набоцках се порядъчно, много е бодлива!
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13537
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 169 пъти
Получил благодарност: 263 пъти

Re: Rosa damascena

Мнение от kim »

greeneyed написа: Юни 18, '22, 22:54 Приключенията с моята дамасцена продължават. Тази година имаше много цветни пъпки. Обаче/ винаги има едно обаче ;) / те не цъфтят дружно.
:D :gush: Мисията "Роза дамасцена във всяка българска градина", явно не се получи. Но пък беше приключение... Красивите избродирани кърпи... :liubov:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31692
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1043 пъти
Получил благодарност: 2450 пъти

Re: Rosa damascena

Мнение от Мария Николова »

Моята дамасцена, засадена от юг до една тухлена стена, е жива и здрава, защото не й треперя. :hihihi:
Но след изминалите години, сега не й стига слънцето. Грамадната ми глициния е надвиснала над нея и тя се разписва само с по едно-две цветчета. А може би не показва целия си потенциал, защото една година се прежалих да я поорежа и зверски ме изпободе - до кръв. Не повторих.
В момента реших есента да отрежа един резник и да го сложа на слънчево място. :daaa:
Ако някой рИве, мога да отрежа повече от един резник, само да ми сФирне на ЛС. :angelche:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”