Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Kalam Mekhar
Kъсо кафе
Мнения: 50
Регистриран на: Окт 30, '20, 14:20

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от Kalam Mekhar »

kim написа: Дек 26, '20, 15:31 "Не е подходящо да се отглеждат мъжки смокини в женските смокинови градини, тъй като в този случай качеството на плодовете намалява поради неконтролирано торене. Поради тази причина е подходящо смокините илек да се отглеждат в отделна градина..."
И още
"Раждането на плодове на мъжки и женски трябва да бъде пълно, времето на зрялост трябва да съвпада със сорта, който ще се оплоди.."
Доста лош превод прави този преводач.
При прекалена близост на колонията бластофаги до женската смокиня, плодовете могат да се преопрашат и да се разкъсат от прекалено многото образувани семена. За това в Турция късат съцветия с осички Бластофага от засадени далече (осичката може да прелети най- много 500 метра, но опрашва до около 200 метра) мъжки смокини и ги поставят в торбички, които закачат на всяко дърво. В торбичките слагат точно по осем броя съцветия.
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13537
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 169 пъти
Получил благодарност: 263 пъти

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от kim »

Значи плодовете могат да се напукват и от преопрашване, а не само от висока влажност например.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Kalam Mekhar
Kъсо кафе
Мнения: 50
Регистриран на: Окт 30, '20, 14:20

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от Kalam Mekhar »

kim написа: Дек 26, '20, 15:49 Значи плодовете могат да се напукват и от преопрашване, а не само от висока влажност например.
Не виждам, каква е разликата. Дали ще се издуят от стотина едри семена или от 2-3 грама вода, напрежението върху кожата е налице. При опрашване, семената стават много по- големи и са повече на брой.
Това е преопрашена смокиня. снимка
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13537
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 169 пъти
Получил благодарност: 263 пъти

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от kim »

Kalam Mekhar написа: Дек 26, '20, 17:00
kim написа: Дек 26, '20, 15:49 Значи плодовете могат да се напукват и от преопрашване, а не само от висока влажност например.
Не виждам, каква е разликата. Дали ще се издуят от стотина едри семена или от 2-3 грама вода, напрежението върху кожата е налице. При опрашване, семената стават много по- големи и са повече на брой.
Това е преопрашена смокиня. снимка
Има си разлика, освен крайният резултат - разпукана смокиня. Там, където няма бластофага сигурно по-малко се напукват от семена.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Kalam Mekhar
Kъсо кафе
Мнения: 50
Регистриран на: Окт 30, '20, 14:20

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от Kalam Mekhar »

kim написа: Дек 26, '20, 17:09 Има си разлика, освен крайният резултат - разпукана смокиня. Там, където няма бластофага сигурно по-малко се напукват от семена.
От гледна точка на кожицата - няма. Разкъсва я напрежението. Ако няма опрашване, семената не могат да станат такова количество и размер, че да доведат до разделяне на плода. Но, ако смокинята е тип Смирна, без опрашване няма да получите нито един плод.
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3452
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 232 пъти
Получил благодарност: 115 пъти

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от polyabs »

kim написа: Дек 26, '20, 15:31
Поли, твоята мъжка смокиня наблизо ли е до женските?
под торене, да се разбира опрашване :dovolen:
"Не е подходящо да се отглеждат мъжки смокини в женските смокинови градини, тъй като в този случай качеството на плодовете намалява поради неконтролирано торене. Поради тази причина е подходящо смокините илек да се отглеждат в отделна градина..."
И още
"Раждането на плодове на мъжки и женски трябва да бъде пълно, времето на зрялост трябва да съвпада със сорта, който ще се оплоди.."
Кате, моята мъжка смокиня е на 5 крачки от смокинята на съседката, на една и съща ограда се намират. Съседката ми нямаше напукани смокини за едно голямо дърво да съм срещнала 2-3 броя, което обаче не означава че цъфтят и се опрашват по едно и също време .... ще наблюдавам следващата година ситуацията. А моите смокини са засадени на около 20 метра от мъжкото дърво, засадени са пролетта и есента повечето дадоха реколта но не можа да узрее, просто след засаждането бяха една педя от земята и докато израснат закъсняха .... и тях ще наблюдавам и ще пиша и ще снимам но по сортовете които до тук са обсъждани моите смокини нямат нужда от опрашител по принцип ... но както пишат на доста места е добре да има опрашител за да са по вкусни и едри смокините.
Мисля че опрашителя също може да се контролира с подрязване за да се намали броя на осичките, или като разредиш плодовете на мъжкото растение с цел да си направиш сладко от зелени смокини ;)
vandu
Kафенце
Мнения: 26
Регистриран на: Дек 3, '20, 22:03

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от vandu »

Имам чудене относно смокини. Септември извадих от смокиня 3 корена (издънки) и ги засадих. До края на октомври си бяха ОК, но се колебая дали тези израстъци ще бъдат плодовити, дали няма да са като израстъците на ябълките и сливите да речем.
Kalam Mekhar
Kъсо кафе
Мнения: 50
Регистриран на: Окт 30, '20, 14:20

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от Kalam Mekhar »

vandu написа: Дек 29, '20, 15:13 Имам чудене относно смокини. Септември извадих от смокиня 3 корена (издънки) и ги засадих. До края на октомври си бяха ОК, но се колебая дали тези израстъци ще бъдат плодовити, дали няма да са като израстъците на ябълките и сливите да речем.
Ако майчиното дърво е плодовито и са засадени на добро място - ще бъдат. Малко по- бавно ще влязат в плододаване от вкоренени резници от плододаващо растение, но не е проблем. Издънките от стъблата на ябълките и сливите също са идентични с майчиното растение, ако дървото не е облагородено. Иначе са от подложката и естествено, че няма да бъдат, като присаденото на нея растение.

П.П.: Ако не се развиват добре, това е вероятно заради нарушено съотношение корен-стъбло. В такъв случай, отрязваш почти цялата надземна част и пускаш ново стъбло от пъпка, разположена близо до земята. От нея ще се развие ново стъбло много бързо. Най- добре е пъпката да се намира от северната страна, за да не е по- изправено стъблото и да не се накланя на юг.
vandu
Kафенце
Мнения: 26
Регистриран на: Дек 3, '20, 22:03

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от vandu »

До колко е плодовита майката е сложно. Според мен е младо дървото и беше родило само 3 едри смокини тази година. Намира се на пътя преди вилата и никой не знае от къде и кога се е появило. Ще следя майката тази година, може и някоя снимка да и щракна и ще го мисля.
Това с пъпката близо до земята мислех да го направя при всички положения пролетта.
В една кофа съм сложил 3 пръчки от друга дребна смокиня и ако пуснат корени може да подменя някоя.
Ама за тях съм скептично настроен.
Kalam Mekhar
Kъсо кафе
Мнения: 50
Регистриран на: Окт 30, '20, 14:20

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от Kalam Mekhar »

vandu написа: Дек 29, '20, 17:29 До колко е плодовита майката е сложно. Според мен е младо дървото и беше родило само 3 едри смокини тази година. Намира се на пътя преди вилата и никой не знае от къде и кога се е появило. Ще следя майката тази година, може и някоя снимка да и щракна и ще го мисля.
Много са три дървета наведнъж от непроверен сорт. Дано се окаже добър. Не знам с колко място разполагате, но по принцип, смокините се слагат на най- слънчевите места с поне 8 часа директно слънчево греене.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”