Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Модератор: Миша

Публикувай отговор
vandu
Kафенце
Мнения: 26
Регистриран на: Дек 3, '20, 22:03

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от vandu »

Kalam Mekhar написа: Мар 31, '21, 09:06
vandu написа: Мар 25, '21, 14:12 Изображение
Гледам един или два от резниците са се хванали (този на снимката има дебели коренчета). Питането ми е кога е най удачно да ги засадя в градината, като поникнат още няколко листа или май месец независимо от обстоятелствата?
Когато покарат листата на смокините, които са засадени навън. Те сами ще ти покажат датата.

П.П.: Това, което виждам от снимката не е хващане. Хващане е , когато започне интензивен растеж и коренчетата са оформили защитен слой, който ги предпазва от бактерии и вредоносни гъбички.
Коренчетата са доволно пораснали, но наистина в момента са бели като памук.
Проблем ли е за корените че ги грее слънце (посадил съм ги в отрязано шише)
Kalam Mekhar
Kъсо кафе
Мнения: 50
Регистриран на: Окт 30, '20, 14:20

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от Kalam Mekhar »

vandu написа: Мар 31, '21, 21:41 Коренчетата са доволно пораснали, но наистина в момента са бели като памук.
Проблем ли е за корените че ги грее слънце (посадил съм ги в отрязано шише)
Да, проблем е. Увийте нещо около бутилката. Хартия, фолио или някаква друга, спираща светлината и нагряването материя. Тези бели коренчета, малко да ги преовлажните и умират за нула време.
Kalam Mekhar
Kъсо кафе
Мнения: 50
Регистриран на: Окт 30, '20, 14:20

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от Kalam Mekhar »

peterstamov написа: Юли 11, '19, 23:46 Кои партенокарпни със затворено око си заслужават вниманието? И могат да се намерят де?
Къде мога да прочета нещо за формировките? Интересува ме полу сплесната, чаша или закъсняла чаша. Какво препоръчват при смокините?
Със затворено око, най- издръжлива на влага е Чикаго Харди от опита ми до момента. При Kadota, окото е привидно отворено, но блокирано с капаче от много плътна тъкан и на практика е с по- доба устойчивост на влага от смокините, които са с малко или леко отворено око, което почти винаги се отваря при влага. При тези два сорта, тази година имам близки до нулеви щети при над 50% (даже съм ги занижил) щети при M10 и Ронд дьо Бордо. Третият шампион по устойчивост на влага е сорт Hunt, който не знам да е внасян някога в България.
Смокините от следващото ниво по устойчивост на влага са семейство Mission. Това са Блек Мишън, Ноар дьо Белон (Sultane), Ноар дьо Каромб, Наполитана Негра и още десетки родствени на Black Mission сортове.

Шампион по разваляне са Pastiliere (Червена от Бордо) и Брънсуик, която французите упорито наричат Златна капка (Doree) и я продават, като отделен сорт. Те, имат някаква непоносимост към английското име Брънсуик.
По средата между тях са стотици други сортове.

Относно формировките, при мен са два вида. Едната е ниско дръвче, а другата е кордон от два клона, разположени близо до земята и оформени, като разтегнато V.
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5274
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 99 пъти
Получил благодарност: 105 пъти

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от Daniela Pargu »

Ако не ти представлява трудност, би ли снимал формировките?
Ще ми е интересно да видя на истинско дръвче! :daaa:
Нали съм на вълна подстригване :angelche:
Kalam Mekhar
Kъсо кафе
Мнения: 50
Регистриран на: Окт 30, '20, 14:20

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от Kalam Mekhar »

Daniela Pargu написа: Апр 6, '21, 13:47 Ако не ти представлява трудност, би ли снимал формировките?
Ще ми е интересно да видя на истинско дръвче! :daaa:
Нали съм на вълна подстригване :angelche:
Представлява ми, защото съм на 25 километра от там, където са засадени. Тази снимка е на едно от миналата година. Но, конфигурацията на това дръвче е променяна много пъти и не е с чиста форма.
https://i.postimg.cc/cHxrnwK1/Rd-B-prune2.jpg


Тази Kadota е с изчистена форма, но я бях подготвил за тази формировка още в саксията. Като я засадих, до есента, клоните станаха по метър и половина, завърза плодове и дори няколко узряха, но, вече беше студено и нямаха качество.
https://i.postimg.cc/vHCTzD2y/kadota-config.jpg

Относно подстригването, премахвате всичко, което отива навътре към короната и всичко, което отива право нагоре. Оставяте само клони, които отиват навън и настрани. Вече за дължината е въпрос на пространство. Във всеки случай, клони, които са израсли несъразмерно повече от останалите се съкращават.
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3452
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 232 пъти
Получил благодарност: 115 пъти

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от polyabs »

Kalam Mekhar Благодаря за разясненията и снимките и аз се вълнувам от подрязването.
Моите които засадих пролетта и бяха 1 педя пораснаха по 1 метър до есента - прави пръчки нагоре и сега ги скъсих на половина с надеждата да се разклонят и да се сформира ниско дръвче.
Но като гледам на първата снимка как си я орязал, явно ще трябва още да ги орежа, ще снимам първо.
Kalam Mekhar
Kъсо кафе
Мнения: 50
Регистриран на: Окт 30, '20, 14:20

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от Kalam Mekhar »

polyabs написа: Апр 6, '21, 21:17 Но като гледам на първата снимка как си я орязал, явно ще трябва още да ги орежа, ще снимам първо.
Не я режете повече. Дори метър е добра височина, но да не е повече. Обикновено, тези, които са дръвчета ги оставям на 80см., ако няма друга причина за скъсяване. Просто оставете четири клона в различни посоки. Почти същото формиране е , като при прасковите.
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5274
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 99 пъти
Получил благодарност: 105 пъти

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от Daniela Pargu »

И аз да благодаря !
Първата снимка ще ми е за модел ! :daaa:
А така подстригана ще пропусне ли плододаване първата година ?
пп. И друго вълнение имам :nod:
Една друга млада смокинка - 3 год. , оформена като прекрасно дръвче - точно
по средата на клонките и падна тежък сух клон от др. дърво - разцепи се-
връзвах, мазах, но има разцеп! :ufff: Предполагам , че с нарастването няма да е стабилно
и някой клон ще се отцепи от тежестта си!
Мога ли да направя нещо или да режа коронката ?
Мноого не му разбирам ! :nod: :nod: :snif:
Kalam Mekhar
Kъсо кафе
Мнения: 50
Регистриран на: Окт 30, '20, 14:20

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от Kalam Mekhar »

Daniela Pargu написа: Апр 7, '21, 09:27 И аз да благодаря !
Първата снимка ще ми е за модел ! :daaa:
А така подстригана ще пропусне ли плододаване първата година ?
Подобно силно подрязване се прави само на сортове с високи възможности за възстановяване, като Мичуринска 10, Кадота и Кръгла от Бордо. Дори и те нямат нужда от такова окастряне, но върху това дръвче имаше покритие миналата година.
Просто, почистете клоните, които сочат навътре, нагоре и скъсете тези, които са израсли повече от останалите. И, премахнете всички издънки, ако видите такива. Няма много философия.
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3452
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 232 пъти
Получил благодарност: 115 пъти

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от polyabs »

Kalam Mekhar моите още нямат клони, повечето са по една две голи пръчки. Няма да режа, първо ще ги покажа :) Благодаря много!
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”