Да поприказваме за доматите - 2017

Модератор: Миша

Заключено
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 4608 »

С риск да досадя, пак за Ръгби - неточно се изразих - не е дебела ципата, а ми е твърда (не жилава, а хрупкава и остра бих казала), някак не се слива в едно цяло с останала месеста част. За родовитостта сме на едно мнение. :)
Ще чакам Краси Лазаров да сподели в някакъв момент отзиви за Меделина. Сортовото разнообразие и тази година е голямо, но така компенсирам минусите на отделните сортове.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4830
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 45 пъти
Получил благодарност: 577 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от ivko69 »

Здравейте и успешна нова година.Казвам се Ивайло и живея близо до Враца,женен вече двайсет години,с две деца,които вече не са деца,висок 180см,85кг,красив,осигурен ЕГН 691226.... :lol: Това прилича на обява за запознанства.. :tzvetentze: ,а темата е за домати..И като е за домати,помогнете ми,моля,за един доматен проблем..От две години си гледам една малка градинка,двайсе стръка домат,десет коренчета краставици,чери доматчета в 20 литра кофи,люти чушлета,тук там някоя билка и така...Общо взето съм доволен,но реших да пробвам с друг сорт домат и започнах да гледам какво се предлага в интернет,така попаднах на тази тема преди месец,но като видях колко страници трябва да прочета и се отказах..Минаха два-три дни,а мене все нещо ме човърка :hmmm: ,викам си-щом са писали тия хора толкова много,значи има какво да кажат..И почнах да чета-днес десет страници,утре десет и така прочетох цялата тема,поле и старите теми и така целия декември..До тук добре,но проблема е там,че докато четях, междувременно купувах и разни семенца и вчера като ги наредих на масата и се хванах за главата-имам място за двайсетина корена домат,а съм купил двайсет и осем сорта :ufff: Гледах ги близо два часа и не можах да взема решение-КОЙ Е МОЯ....Моля ви,помагайте..Ето какво съм направил:Розов блян,Розова магия,БГ Фантазия,Розово сърце и Алено сърце на ИЗК Марица,Ники F1,Опал F1,Рио гранде,Чико3,Елена прима,Миляна,Бонония,от хоби семена на Христов-Брандуейн розов,Матина,Полярник,Пудовик,Настенка,Китайска новинка,Меча лапа,Опалка,Каспийски розов и Розово с картофени листа.От черитата имам:Маскотка,Аля,Мексикански мед,Рома черешки и Полско яйце.Благодаря на всеки който ми обърне внимание..
troll

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от troll »

Здравей Ивайло!
Познат съм като Трола и живея в Монреал.
Женен съм от 31 години и още съм 1.85м
Роден съм 10 години преди теб и тежа 10 кг повече.
Изобщо съм повече отвсекъде. Апа за семена хич няма да разправям. Предложих на кмета на Троян да им пращам посадъчен матерял и семена, а те на мен ракия, ма не им оставала толкоз ракия.
Та понеже те водя с 10 обиколки да ти кажа кво те чака.
Ще изкупиш всички семки де що видиш. И ще увесиш доматите с главата надолу, а в земята под доматите ще гледаш компир.
Туй му викат вертикално т.е. отвесно земнеделие. Около доматите ще насадиш босилек и чесън и мариголд. А като почнеш да садиш тиквички и чушки и ягоди зимъска в мазата тогава ще видиш за кво иде реч.
И ти завиждам и те съжелявам. :mrgreen:
нина
Кафе с мляко
Мнения: 210
Регистриран на: Яну 28, '17, 14:37
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от нина »

Понеже и аз не съм много веща в доматите и затова чета всичко и всичко ми помага по някакъв начин, та затова ще си кажа мнението. Всичко зависи от това за какво садиш домати и какви харесваш. Например тези Елена миналата година ги взех готов разсад като безколови, че да станат по-бързо и наистина станаха бързо, много родовити и големи домати, но тотално безвкусни за мен. От тях правих само консерви, един цял домат не съм изяла!
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4830
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 45 пъти
Получил благодарност: 577 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от ivko69 »

Здрасти Троле.След толко четене имам чувството че ви познавам всичките от този форум,и не само в този,защото теб те срещам на всевъзможни места,където става въпрос за зеленчуци.Чета ти мненията с голям интерес,гледал съм ти клиповете,уважавам те и те така...Това с отвесните домати исках да го пробвам миналата година,но всички в къщи бяха против-били като боксови круши,а в мазето няма място от саксий с разни Хабанеровци,Табасковци и Тай хотовци...Сега след като поспах малко ми дойде една идея-ще изнеса всичките пакетчета със семенца отвън на улицата и ще ги оставя на вятъра и след едно кафе време ще изляза и първите три които намеря са за мен,а другите ще ги оставя на комшийките :lol:
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4830
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 45 пъти
Получил благодарност: 577 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от ivko69 »

нина написа:Понеже и аз не съм много веща в доматите и затова чета всичко и всичко ми помага по някакъв начин, та затова ще си кажа мнението. Всичко зависи от това за какво садиш домати и какви харесваш. Например тези Елена миналата година ги взех готов разсад като безколови, че да станат по-бързо и наистина станаха бързо, много родовити и големи домати, но тотално безвкусни за мен. От тях правих само консерви, един цял домат не съм изяла!

Нинка,благодаря ти за мнението.Елената отива при комшийките.... :nod: Те така,леко по леко ще отсеем боклука..
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 4608 »

ivko69 написа:Розов блян,Розова магия,БГ Фантазия,Розово сърце и Алено сърце на ИЗК Марица,Ники F1,Опал F1,Рио гранде,Чико3,Елена прима,Миляна,Бонония,от хоби семена на Христов-Брандуейн розов,Матина,Полярник,Пудовик,Настенка,Китайска новинка,Меча лапа,Опалка,Каспийски розов и Розово с картофени листа.От черитата имам:Маскотка,Аля,Мексикански мед,Рома черешки и Полско яйце.
Ивко, ти като чете темата, защо не си хареса сортове, за които сме писали, че са вкусни, а си се впуснал в индивидуално разследване ;) . От тези съм пробвала Розов блян (много шума - един плод, но е най-всусен за мен и много издържлив при съхранение, Розова магия - в оранжерията беше отрупана с плод, навън слабо, не е издържлив, трябва да се яде бързо, Опал - ражда добре, дребни домати, не са ми вкусни, леко киселки, с по-плътна ципа, Настенка - не са лоши, ражда добре, нисък сравнително, но не блестят с кой-знае какъв вкус, сравнително дребни, но биват, Бонония - семената бяха на Сортови семена и беше най-големият провал, защото се получиха някакви жълто-зелени домати, които така и не станаха за ядене и накрая ги изхвърлих с голям кеф. Въпреки мнението, което изразих, ще сея Розов блан и Розова магия от тези. Щях да пробвам Бонония на друга фирма, но и аз като тебе (дори не смея да ги преброя) имам десетки сортове за сеене, като има нови и стари. Не се надявам вече, че ще намеря домат, който да е родовит, вкусен, издържлив и едър (и с къса вегетация). При всеки сорт има по нещо от изброените качества (но не и всички заедно). За сортовете на Хрстов чети неговите отзиви, обикновено са много точни.
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от ivanina »

И аз да добавя, след като единодушно стигнахме до мнението,че - По вкус и по цвет- таварищи Нет :dovolen:
добре би било Ивко, да не си развява с вятъра опаковките семена из комшулука,
а по малко бройки от няколко вида да засява
всяка пролет, и изкаже мнение за "своят" най- вкусен домат. :daaa:
"Вкус - другар няма!"...бабката дето ми каза, отдавна я няма- но думите ѝ са, още живи в мен! :nod:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Teodora76
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1330
Регистриран на: Апр 1, '12, 18:41

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Teodora76 »

Здравей Ивко!
Понеже виждам, че си мераклия, мога да ти пратя семена на домати Доброглед ( rumi varna), за мен едни от най- вкусните домати и едни крушовидни, пускала съм снимки в темата, но първите са много хвалени във форума!
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4830
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 45 пъти
Получил благодарност: 577 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от ivko69 »

Ивко, ти като чете темата, защо не си хареса сортове, за които сме писали, че са вкусни, а си се впуснал в индивидуално разследване
Да де...Харесах си,ама като влезна в магазина съм като луд с картечница..Един ми хареса,аха и друг ми хареса,трети пък продавачката ми предложи...и така Алис..

а по малко бройки от няколко вида да засява
всяка пролет, и изкаже мнение за "своят" най- вкусен домат.
Добре,и това ми мина през главата,но дайте да видим с кои да почна..И ще пиша Иванина,задължително ще пиша...

Теодора,ти не ме ли виждаш,че съм се оплел като пиле у калчища :ufff: та ми предлагаш още семена...Благодаря ти и понеже не мога да отказвам,особено на жени,кажи как да стане работата...И кажи какво искаш в замяна.. :tzeluvka:
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”