Улица 5, номер 21

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2592
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 765 пъти
Получил благодарност: 746 пъти

Re: Улица 5, номер 21

Мнение от Lalel4e »

Ха! Ами не, не съм получавала писмо ...мисля :hmmm:
Тук ли искаш да нищим темата, или на лично?

Това с луковиците в сандъчета и аз го минах.. всъщност, така започнах. Потърсих информация и открих форума. Беше голяма драма като разбрах, че им трябва не само дълбока почва отдолу, ами и 10-тина см (минимум!) отгоре... започна едно пресаждане, едно мъкнене на пръст.. не, направо не искам да си спомням :lol: Ейй, това мерака какви ли неща не прави!
В какво ги насади? Имат ли достатъчно почва отгоре?
Аватар
радост-31
Виенско кафе
Мнения: 372
Регистриран на: Мар 10, '16, 08:26
Местоположение: Трилистник, Пловдив
Дал благодарност: 129 пъти
Получил благодарност: 358 пъти

Re: Улица 5, номер 21

Мнение от радост-31 »

Нямала съм такъв проблем, защото нямам оранжерия, но ползвам на Амитица няколко неща и съм доволна.
А кой някой счупи китката и не си признава? 😁
[/quote]

Представи си разговор:
- Кой ми счупи амарилиса? - и яз стоя в едната ръка с огромен цветонос, а другата на ф.
- Какво?
- Цветето!
- Кое цвете?
- Ето това!
- От къде го измъкна тва копи посред зима, ма? Ми то тва е копи на кромид!
- Ще ти кажа аз едно копи!
- Ми де да знам, ма! Питай си децата!
И се премести нещото...

В другата стая:
- Момчета, кой ми счупи цветето?
- Бай Данчо беше!
- Даниеле?!
- Аз да не съм луд да ти счупя цветето! Какво ме интересуват цветята ти? Аз в спалнята ти не влизам! - даже тийна знае къде е било.
- Момчета?!!!!
- Преслав беше! Той го счупи!
- Не е вярно! Калоян беше! Той го счупи!
- Нееее! Котката беше!

Е, котката не успя да натопи друг.

А що се отнася до Амитица- ще ми се този сезон да ги пробвам и се чудех с кое да започна.
Аватар
радост-31
Виенско кафе
Мнения: 372
Регистриран на: Мар 10, '16, 08:26
Местоположение: Трилистник, Пловдив
Дал благодарност: 129 пъти
Получил благодарност: 358 пъти

Re: Улица 5, номер 21

Мнение от радост-31 »

Lalel4e написа: Яну 31, '24, 22:08 Ха! Ами не, не съм получавала писмо ...мисля :hmmm:
Тук ли искаш да нищим темата, или на лично?

Това с луковиците в сандъчета и аз го минах.. всъщност, така започнах. Потърсих информация и открих форума. Беше голяма драма като разбрах, че им трябва не само дълбока почва отдолу, ами и 10-тина см (минимум!) отгоре... започна едно пресаждане, едно мъкнене на пръст.. не, направо не искам да си спомням :lol: Ейй, това мерака какви ли неща не прави!
В какво ги насади? Имат ли достатъчно почва отгоре?
Където искаш, там да го нищим. За мен не е проблем.

Що се отнася до лукувиците- редовно си купувам зюмбюли и ги слагам в малки саксийки или чашки, за да ми цъфтят рано вътре. Щом прецъфти го вадя от съда и заравям в градината. То така или иначе след цъфтежа започва да храни луковицата... Януари се оказа доста студен, снежен и ветровит точно за съботите и неделите и за това не съм ходила към имението /ех, как само звучи/. Февруари го дават обещаващ, а идеята за там е да доизчистя къпитака зад къщата, за да можем да бутнем черницата. Март е предвиден за изкореняване и хвърляне на малко дететлина. Ако времето позволи, ще отлеем шапката на комина и подменим лошите керемиди. При всяко ходене ще унищожаваме и част от тръненото чудовище. Надявам се април да ни завари разчистени, а лятото- зацветени. Е, зацветени е малко силно казано, но говоря за тагетиси, космоси,цинии... колкото да гали окото и душата.
Аватар
borislava.kirilova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1147
Регистриран на: Мар 29, '19, 22:20
Местоположение: с. Комощица, на 14км от гр. Лом
Дал благодарност: 721 пъти
Получил благодарност: 914 пъти

Re: Улица 5, номер 21

Мнение от borislava.kirilova »

Нямам опит с оранжерия, имам опит със зимна градина. Та, на въпроса с плесенясване на почвата. Получава се при комбинация от няколко фактора - висока въздушна влажност, малък обем на затвореното пространство, застой на въздуха, без движение и резки смени на температурите. Например сутрин и през деня слънцето нагрява затворената оранжерия, температурите вътре се качват рязко. Вечер и през нощта падат с темпа на външната температура. Резултатът е конденз навсякъде и в комбинация с изредените по-горе фактори - плесени.
Преди да пристъпиш към препарати, обмисли:
- възможно ли е да увеличиш кубичните метри, например ако сега е висока 1м до е висока 2м
-възможно ли е в часовете с положителни темератури да се отваря и проветрява - целта е да има циркулация на въздуха и да излезе въздушната влажност
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7294
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 744 пъти
Получил благодарност: 1358 пъти

Re: Улица 5, номер 21

Мнение от ljuboznatelna »

Радост, аз използвам Натуралис, Ним азал, Рапакс и Фитосев. Натуралис използвам още за разсадите, после поливам един два пъти насадените растения. Той би трябвало да помогне срещу яйца на акари, попови прасета, телени червеи. Действително гулията ми тази година почти не беше наядена. Той се ползва и за пръскане, но до 30 градуса. От там нататък ним азал. Той е за всякакви инсекти, пръскам на десет дни. Постоянно. Две години го ползвах, нямам белокрилки. Но нищо не ме спаси от акарите, голяма напаст бяха.
Рапакс е за тези гадове, които дупчат и развалят доматите, тута абсолюта и молец. също и за това, коуето яде царевицата. Много съм доволна. Само при чушките и пипера най-трудно ги ловеше.
За фитосев не мога да кажа нищо, не бих казала , че на 100% ги е спасило от гъбични.
Пръсках и със сяра, от тази на Иво, но продават и друга, едва ли е различна. Само че сярата и тя е докато температурите не са стигнали 30 градуса, после прегаря някои растения. лозата може и до 35 градуса. За асмата съм доволна от действието, чак като започна да зрее гроздето спрях, и тогава започнаха маните.
За зеленчука ползвах и Байкал ЕМ, поливах корените докато поотраснат. Не посмях да пръскам, защото бях пръскала и сяра, а те би трябвало да се изключват - едното са гъби и бактерии, другото е фунгицид. Четох, че кайсията не бива да се пръска със сяра, мисля, че и за касиса сгреших.
Нито имам много опит, нито достатъчно знания, за да давам акъл, само споделям опита си.
Аватар
радост-31
Виенско кафе
Мнения: 372
Регистриран на: Мар 10, '16, 08:26
Местоположение: Трилистник, Пловдив
Дал благодарност: 129 пъти
Получил благодарност: 358 пъти

Re: Улица 5, номер 21

Мнение от радост-31 »

Другарчета, изключителто съм благодарна за споделеното.
Мисля си, че и многото влага е един от факторите, които ме спъват през последните няколко марулени сезона. Преди, когато бях в майчинство или работех в нашето село, имах повече възможности да се грижа за растенията. Отсъствието ми през светлата част на денонощието през зимните месеци, буквално си е пагубно. Поръчах си един препарат с триходерма и водорасли и ще пробвам. Не ми харесва състоянието на почвата изобщо. Като цяло искам да си премина на био и ноу тил, но е много трудно да убедя другия градинар в ползите.

Ще опитам и да размнога триходерматата. Дано да имам добри резултати.

Добрата новина е, че още в събота ми поникнаха доматчетата. За сега са на южен прозорец и въртя всеки ден, за да не се накланят.

Изображение

Изображение

До скоро!
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7294
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 744 пъти
Получил благодарност: 1358 пъти

Re: Улица 5, номер 21

Мнение от ljuboznatelna »

Хайде хаирлия да е! Да хапвате вкусни домати! 💙
Как вървят нещата с новата къщурка?
Аватар
радост-31
Виенско кафе
Мнения: 372
Регистриран на: Мар 10, '16, 08:26
Местоположение: Трилистник, Пловдив
Дал благодарност: 129 пъти
Получил благодарност: 358 пъти

Re: Улица 5, номер 21

Мнение от радост-31 »

Дано да е плодородна новата земеделска година, Люб! С къщурката пак нещата са в застой- и времето през януари беше лошо, и вуйчо Ваньо се скатава- хем не му се продава, хем и грижа не му се полага... Търпението е ключът към успеха.

Иначе днес е пролет! Прекрасна и цветна пролет!

Изображение

Изображение

Явно моите кокичета са два вида- донесох си едни доста по-едри и ранно цъфтящи, а тукашните са много дребни и цъфтят по-късно. Може би са диви. А как ухаят само.......
Аватар
радост-31
Виенско кафе
Мнения: 372
Регистриран на: Мар 10, '16, 08:26
Местоположение: Трилистник, Пловдив
Дал благодарност: 129 пъти
Получил благодарност: 358 пъти

Re: Улица 5, номер 21

Мнение от радост-31 »

Имаше и още изненади днес.

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
Emilly1212
Кафе машина
Мнения: 4385
Регистриран на: Май 10, '15, 21:16
Местоположение: Троян
Дал благодарност: 2091 пъти
Получил благодарност: 693 пъти

Re: Улица 5, номер 21

Мнение от Emilly1212 »

Ех, колко са прекрасни тези първи предвестници на пролетта, Радост! :ieeemyzh:
Най-важните неща на този свят са онези, които нямат етикет с цена, защото колкото и много да струват, не могат да бъдат нито купени, нито продадени!

Нашето любимо място - Emilly1212
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”